Trzaskowski nie wytrzymał. Mocne słowa w kierunku policji po protestach w Warszawie

Autor Julian Bakuła - 19 Listopada 2020
Prezydent Warszawy Rafał TrzaskowskiŹródło: Twitter / Rafał Trzaskowski @trzaskowski_

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski w ostrych słowach wypowiedział się na temat zachowania policjantów podczas środowych protestów na stołecznych ulicach. Zdaniem Trzaskowskiego policja zastosowała wobec protestujących kobiet nieadekwatnie surowe środki. Prezydenta szczególnie zbulwersowało użycie wobec nich gazu łzawiącego. "Policjantów było dużo więcej niż protestujących" - twierdzi prezydent Trzaskowski.

Z ostatniej chwili: strzały na rondzie w WarszawieZ ostatniej chwili: strzały na rondzie w WarszawieCzytaj dalej

Komentarz Rafała Trzaskowskiego po protestach

W środę (18.11) na stołecznych ulicach odbyły się kolejne protesty w ramach Strajku Kobiet. Protestujący usiłowali dostać się pod Sejm, jednak zostali odgrodzeni od niego licznymi barierkami.

Wobec tego demonstrujący wyszli na ulice Warszawy. Zgromadzenie przeniosło się na plac Trzech Krzyży i na plac Powstańców Warszawy. Tam również znalazły się kordony policji, która użyła wobec protestujących kobiet środków przymusu bezpośredniego. Te działania w ostrych słowach skrytykował prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Rafał Trzaskowski o działaniach policji

"Gaz łzawiacy przeciwko kobietom? Naprawdę, @PolskaPolicja? Użycie przymusu bezpośredniego musi być uzasadnione i proporcjonalne, musi być ostatecznością. Uważam, że użycie go wobec demonstracji kobiet i młodzieży nie miało podstaw. Policjantów było dużo więcej niż protestujących" - napisał Rafał Trzaskowski na Twitterze.

Prezydent Warszawy podzielił się ponadto zdjęciami z placu Powstańców Warszawy, na których obok tłumu protestujących faktycznie widać porównywalnie liczny tłum funkcjonariuszy policji w białych kaskach.

Twitter / Rafał Trzaskowski

Dzisiaj grzeje:
1.Przeciętna emerytura w Warszawie nie jest najwyższa w Polsce. W jednym z województw seniorzy dostają więcej
2. Cała rodzina zginęła, niewyobrażalny dramat. Wiadomość z zagranicy obiegła media, chcieli tylko wypocząć na plaży
3. Firma obsługująca szkolną stołówkę w Warszawie prosi o pomoc. Chcą wydawać obiady, by nie zwalniać pracowników

Warszawiacy zapłacą więcej. Miasto podnosi stawki, odczują je wszyscy mieszkańcyWarszawiacy zapłacą więcej. Miasto podnosi stawki, odczują je wszyscy mieszkańcyCzytaj dalej

Rafał Trzaskowski: miasto sprawdza monitoring

Z wypowiedzi prezydenta Warszawy wynika, że władze miasta będą analizować zasadność użycia przez policjantów środków przymusu bezpośredniego wobec protestujących.

"Przedstawiciele miasta byli obecni na miejscu i obserwowali sytuację. Jako prezydent @warszawa apeluję o powstrzymanie się przed nieuzasadnionymi działaniami i oczekuję wyjaśnień. Służby miejskie sprawdzają nagrania monitoringu" - czytamy we wpisie Rafała Trzaskowskiego.

Protesty w ramach Strajku Kobiet

Podczas środowych protestów spryskana gazem została także posłanka Lewicy Magdalena Biejat oraz liderki Ogólnopolskiego Strajku Kobiet Klementyna Suchanow i Marta Lempart.

Środowe protesty stanowiły kolejną odsłonę Strajku Kobiet trwającego w Warszawie i w całym kraju od 22 października, kiedy to Trybunał Konstytucyjny wydał orzeczenie delegalizujące przerywanie ciąży w przypadku ciężkich i nieodwracalnych wad płodu. Orzeczenie dotychczas nie zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw.

Ewakuacja na Mazowszu, zamknięte urzędy i szkoła. Nikt nie może się zbliżyć, policja szczelnie otoczyła terenEwakuacja na Mazowszu, zamknięte urzędy i szkoła. Nikt nie może się zbliżyć, policja szczelnie otoczyła terenCzytaj dalej

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Gdy się pojawią, nasza śledziona potrzebuje wsparcia. Objawy, których lepiej nie lekceważyć
  2. Na zdjęciu ukrywa się dziecko. Potrafisz je odnaleźć? Przypominamy o odblaskach
  3. Co dalej z kinem w Pałacu Kultury? Kinoteka niepewna swojej przyszłości
  4. Pracownicy warszawskiego biurowca usłyszeli głośny huk i uderzenie w okno. Na miejscu pojawili się szybko funkcjonariusze
  5. Jest nowa wiceprezydent Warszawy. Zastąpi zdymisjonowanego Rabieja
  6. Wiśniewski nie wytrzymał, zrównał z ziemią Świerzyńskiego. Wszystko poszło na żywo w Polsacie
  7. Jeden z największych banków w Polsce zdecydował się na zaskakujący krok. Klienci mają powody do radości

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News