wawainfo.pl
Rafał Trzaskowski

um.warszawa.pl

Rafał Trzaskowski i Hanna Gronkiewicz-Waltz odpowiedzieli czy się zaszczepią na COVID19

9 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Natalia Godek

Udostępnij:

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski oraz była prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz - Waltz w rozmowie z Gazetą Stołeczną odpowiedzieli czy zaszczepią się na COVID-19. Tymczasem znany wirusolog z Uniwersytetu Warszawskiego zapowiada, że szczepienie przyjm

Narodowy Program Szczepień Przeciw COVID-19

Na wtorkowej konferencji Ministerstwa Zdrowia Adam Niedzielski i szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk podali informacje na temat Narodowego Programu Szczepień Przeciw COVID-19. Celem programu jest, by szczepionki były bezpieczne, skuteczne, darmowe, dobrowolne, łatwo dostępne, a także by były w wystarczającej ilości oraz zostały dostarczone w jak najkrótszym czasie.

Jak podał Dworczyk, szczepienia rozpoczną się w styczniu, ale dokładny termin będzie zależny od producentów. Obecnie w Ministerstwie Zdrowia trwają konsultacje w sprawie Narodowego Programu Szczepień Przeciw COVID-19. Jak podaje resort “Propozycje zmian można przesyłać pod adresem: konsultacje-koronawirus@kprm.gov.pl do 12 grudnia 2020 r.”.

Jednak im temat szczepień na COVID-19 staje się coraz bardziej realny, tym pojawia się coraz więcej pytań. Część osób uprzednio zdecydowanych na szczepienie zaczyna się wahać i podaje w wątpliwość słuszność tej decyzji. Pojawiają się między innymi zapytania o bezpieczeństwo szczepionek.

Wiele znanych osób również zabrało głos w tej sprawie. Gazeta Wyborcza zapytała prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego czy podda się szczepieniu. „Oczywiście, że się zaszczepię. Nie mam obaw” - odpowiedział dziennikarce w SMS. Na to samo pytanie była prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz - Waltz wyraziła niepewność. – Jestem w grupie ryzyka, w swoim życiu dwa razy przeszłam już zapalenie płuc, więc bardzo nie chcę zachorować. - powiedziała Gazecie Wyborczej. Poparcie dla szczepień okazały natomiast aktorki Krystyna Janda oraz Emilia Krakowska. 

Wirusolog się zaszczepi

Nie tylko prezydent miasta zaszczepi się na COVID-19. Dr Tomasz Dzieciątkowski, wirusolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, poinformował, że on bardzo chętnie podda się szczepieniu jako pierwszy. “Zamierzam to relacjonować w mediach społecznościowych jak performance.” - powiedział Gazecie Wyborczej.

- Powstała bardzo konkretna praca naukowa na łamach „Nature Medicine” dotycząca akceptacji szczepień przeciw SARS-CoV-2 wśród dorosłych. Wynika z niej, że bardziej sceptyczni od nas są tylko Rosjanie i obywatele krajów Dalekiego Wschodu. Ten sceptycyzm wynika z braku wiedzy. Niestety większości Polaków wydaje się, że są ekspertami w dziedzinie medycyny, epidemiologii, a ostatnio również metodologii prowadzenia badań klinicznych. - odpowiedział  Dzieciątkowski pytany o obawy przed szczepieniami. 

Szczepionka, a później powrót dzieci do szkół?

Tematem związanym ze szczepieniami jest powrót dzieci do szkół (pisaliśmy o tym tutaj). Prawdopodobnie powrót uczniów klas I-III będzie miał miejsce 18 stycznia (po feriach zimowych) i zbiegnie się z wprowadzeniem w Polsce pierwszych szczepionek. - Wolałbym, żeby tą pierwszą decyzją, która będzie oznaczała powrót do normalności, to był powrót dzieci do szkół, przynajmniej z tych klas najmłodszych. Uważam, że w tym sensie ferie powinniśmy potraktować jako ostatni akt odpowiedzialności przed szczepieniami - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski w poniedziałek w RMF FM.

Pamiętajmy więc, że zanim nastąpi luzowanie obostrzeń, ciągle należy przestrzegać obowiązujących wymogów reżimu sanitarnego.

źródło: Gazeta Wyborcza, wawainfo.pl, Facebookzdjęcie główne: um.warszawa.pl

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Podobne artykuły

Policja prosi o pomoc

Wiadomości

Kradzież sprzętu medycznego dla niemowląt z wadami słuchu. Policja prosi o pomoc przy odnalezieniu sprawców

Czytaj więcej >
Stołeczne WOPR

Wiadomości

Tragedia na kąpielisku w Zielonce. Tonącego nie udało się uratować

Czytaj więcej >
Jan BIELECKI/East News - zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Wypadek na plaży w Nieporęcie. Trwa akcja ratunkowa

Czytaj więcej >
wawainfo.pl

Wiadomości

Nie żyje mężczyzna reanimowany przez służby na plaży w Nieporęcie

Czytaj więcej >
Straż pożarna w Skysawa

Wiadomości

Tłum strażaków pod wieżowcem Skysawa na Świętokrzyskiej. Czy sprawa jest poważna?

Czytaj więcej >

Wiadomości

Rowerzystka wjechała prosto pod pociąg. Nie żyje

Czytaj więcej >