Brakuje maseczek w aptekach. Hurtownie są puste, pacjenci robią listy kolejkowe

Autor Mateusz Dolak - 26 Lutego 2020
Brakuje masek chirurgicznych Źródło: Pixabay

W Warszawie skończyły się maseczki chirurgiczne. W środę zadzwoniliśmy do 10 losowo wybranych aptek. Wszędzie usłyszeliśmy, że pacjenci wykupili wszystkie.

Brakuje maseczek

Do godziny 11.30 w środę nie było w Polsce ani jednego potwierdzonego przypadku koronawirusa. Tymczasem, warszawiacy tłumnie ruszyli do aptek i wykupili dostępne maseczki. Zadzwoniliśmy do 10 losowo wybranych sklepów z lekami w różnych dzielnicach. - Nie mamy ani jednej. Wyprzedały się dwa tygodnie temu. Nie możemy zamówić nowych, bo hurtownie są puste - usłyszeliśmy od farmaceuty z Pragi-Północ. - Sam nie wiem co mam mówić pacjentom. Widziałem, że są jeszcze do kupienia w internecie, ale 15 razy droższe niż w aptece - dodaje aptekarz z Żoliborza.

Pacjenci robią zapisy

- Na bieżąco sprawdzamy dostępność w hutrowniach. Był taki przypadek, że w największej hurtowni udało się zamówić 500 maseczek. Wszystkie sprzedaliśmy w ciągu jednego dnia. W niektórych aptekach są zapisy. W naszej rezerwujemy pacjentom, którzy dzwonią telefonicznie. Należy pamiętać, że nie wszystkie maseczki kupowane są z powodu koronawirusa. Wiele osób potrzebuje je, bo np. w domu ktoś choruje na zwykłą grypę. Są też ludzie, którzy kupują maseczki antysmogowe. Sytuacja jest bardzo dynamiczna - podsumowuje Sylwia Wójtowicz z apteki na Dolnym Mokotowie.

500 zł za badanie na obecność koronawirusa. Za darmo, tylko jeśli masz objawy500 zł za badanie na obecność koronawirusa. Za darmo, tylko jeśli masz objawyCzytaj dalej

Czy maska chroni?

WHO informuje, że noszenie ochronnej maski typu chirurgicznego ma sens tylko wówczas, gdy opiekujemy się chorym, lub sami jestesmy zarażeni koronawirusem.
- Maski są skuteczne tylko w połączeniu z innymi środkami ochronnymi, zwłaszcza myciem rąk – przekonują eksperci na internetowej stronie WHO.
Organizacja informuje, że maska nie chroni przed infekcją, a nawet może stać się jej źródłem jeśli zlekceważymy inne działania profilaktyczne.
Pamiętajmy, by przed założeniem maski dobrze umyć ręce preparatem dezynfekującym. Podczas zakładania zasłońmy usta, nos i podbródek. Nie dopuszczajmy, by była luka pomiędzy twarzą a maską.

Nie używaj ponownie

Eksperci podkreślają, że nie wolno dotykać maski podczas używania. A jeśli do tego dojdzie, natychmiast powinniśmy umyć ręce.
- Gdy tylko maska stanie się wilgotna, trzeba ją wymienić na nową. Jednorazowych nie należy używać ponownie - czytamy na stronie WHO.
Dużo większy poziom ochrony zapweni półmaska filtrująca o klasie ochronnej FFP3. W tym przypadku należy jednak przestrzegać instrukcji i pamiętać o regularnej wymianie filtrów.

Czekamy na wasze informacje

wawainfo.pl - to nowy portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Problemy z lotami z Włoch. Samoloty z Rzymu i Mediolanu do Warszawy nie wyleciały
  2. 66-latek znęcał się nad psami sąsiadów. Karał, za wyjadanie karmy kotów
  3. Woda zalała ważną ulicę w Warszawie. Podtopione samochody, nie kursują tramwaje
  4. Skandaliczne zachowanie w Warszawie. Wyrzucili trumnę na przystanku
  5. Napad na sklep pod Warszawą. Bandyci zaatakowali ekspedientkę
  6. 17-latek z Warszawy szuka towarzystwa. Wzruszający apel mamy chorego chłopca
Żałoba w Policji: wrzątek zalał kojec. Przejmujące zdjęcia poległych psówŻałoba w Policji: wrzątek zalał kojec. Przejmujące zdjęcia poległych psówCzytaj dalej

Następny artykuł