wawainfo.pl > Wiadomości > Brakuje maseczek w aptekach. Hurtownie są puste, pacjenci robią listy kolejkowe
Mateusz Dolak
Mateusz Dolak 19.03.2022 03:26

Brakuje maseczek w aptekach. Hurtownie są puste, pacjenci robią listy kolejkowe

Brakuje masek chirurgicznych
Pixabay

Brakuje maseczek

Do godziny 11.30 w środę nie było w Polsce ani jednego potwierdzonego przypadku koronawirusa. Tymczasem, warszawiacy tłumnie ruszyli do aptek i wykupili dostępne maseczki. Zadzwoniliśmy do 10 losowo wybranych sklepów z lekami w różnych dzielnicach. - Nie mamy ani jednej. Wyprzedały się dwa tygodnie temu. Nie możemy zamówić nowych, bo hurtownie są puste - usłyszeliśmy od farmaceuty z Pragi-Północ. - Sam nie wiem co mam mówić pacjentom. Widziałem, że są jeszcze do kupienia w internecie, ale 15 razy droższe niż w aptece - dodaje aptekarz z Żoliborza. 

Pacjenci robią zapisy

- Na bieżąco sprawdzamy dostępność w hutrowniach. Był taki przypadek, że w największej hurtowni udało się zamówić 500 maseczek. Wszystkie sprzedaliśmy w ciągu jednego dnia. W niektórych aptekach są zapisy. W naszej rezerwujemy pacjentom, którzy dzwonią telefonicznie. Należy pamiętać, że nie wszystkie maseczki kupowane są z powodu koronawirusa. Wiele osób potrzebuje je, bo np. w domu ktoś choruje na zwykłą grypę. Są też ludzie, którzy kupują maseczki antysmogowe. Sytuacja jest bardzo dynamiczna - podsumowuje Sylwia Wójtowicz z apteki na Dolnym Mokotowie. 

Czy maska chroni?

WHO informuje, że noszenie ochronnej maski typu chirurgicznego ma sens tylko wówczas, gdy opiekujemy się chorym, lub sami jestesmy zarażeni koronawirusem.- Maski są skuteczne tylko w połączeniu z innymi środkami ochronnymi, zwłaszcza myciem rąk – przekonują eksperci na internetowej stronie WHO.Organizacja informuje, że maska nie chroni przed infekcją, a nawet może stać się jej źródłem jeśli zlekceważymy inne działania profilaktyczne.Pamiętajmy, by przed założeniem maski  dobrze umyć ręce preparatem dezynfekującym. Podczas zakładania zasłońmy usta, nos i podbródek. Nie dopuszczajmy, by była luka pomiędzy twarzą a maską.

Nie używaj ponownie

Eksperci podkreślają, że nie wolno dotykać maski podczas używania. A jeśli do tego dojdzie, natychmiast powinniśmy umyć ręce.- Gdy tylko maska stanie się wilgotna, trzeba ją wymienić na nową. Jednorazowych  nie należy używać ponownie - czytamy na stronie WHO.Dużo większy poziom ochrony zapweni półmaska filtrująca o klasie ochronnej FFP3. W tym przypadku należy jednak przestrzegać instrukcji i pamiętać o regularnej wymianie filtrów.

Tagi: Warszawa
Powiązane