Brakuje maseczek w aptekach. Hurtownie są puste, pacjenci robią listy kolejkowe

Autor Mateusz Dolak - 26 Lutego 2020
Brakuje masek chirurgicznychŹródło: Pixabay

W Warszawie skończyły się maseczki chirurgiczne. W środę zadzwoniliśmy do 10 losowo wybranych aptek. Wszędzie usłyszeliśmy, że pacjenci wykupili wszystkie.

Brakuje maseczek

Do godziny 11.30 w środę nie było w Polsce ani jednego potwierdzonego przypadku koronawirusa. Tymczasem, warszawiacy tłumnie ruszyli do aptek i wykupili dostępne maseczki. Zadzwoniliśmy do 10 losowo wybranych sklepów z lekami w różnych dzielnicach. - Nie mamy ani jednej. Wyprzedały się dwa tygodnie temu. Nie możemy zamówić nowych, bo hurtownie są puste - usłyszeliśmy od farmaceuty z Pragi-Północ. - Sam nie wiem co mam mówić pacjentom. Widziałem, że są jeszcze do kupienia w internecie, ale 15 razy droższe niż w aptece - dodaje aptekarz z Żoliborza.

Pacjenci robią zapisy

- Na bieżąco sprawdzamy dostępność w hutrowniach. Był taki przypadek, że w największej hurtowni udało się zamówić 500 maseczek. Wszystkie sprzedaliśmy w ciągu jednego dnia. W niektórych aptekach są zapisy. W naszej rezerwujemy pacjentom, którzy dzwonią telefonicznie. Należy pamiętać, że nie wszystkie maseczki kupowane są z powodu koronawirusa. Wiele osób potrzebuje je, bo np. w domu ktoś choruje na zwykłą grypę. Są też ludzie, którzy kupują maseczki antysmogowe. Sytuacja jest bardzo dynamiczna - podsumowuje Sylwia Wójtowicz z apteki na Dolnym Mokotowie.

Czy maska chroni?

WHO informuje, że noszenie ochronnej maski typu chirurgicznego ma sens tylko wówczas, gdy opiekujemy się chorym, lub sami jestesmy zarażeni koronawirusem.
- Maski są skuteczne tylko w połączeniu z innymi środkami ochronnymi, zwłaszcza myciem rąk – przekonują eksperci na internetowej stronie WHO.
Organizacja informuje, że maska nie chroni przed infekcją, a nawet może stać się jej źródłem jeśli zlekceważymy inne działania profilaktyczne.
Pamiętajmy, by przed założeniem maski dobrze umyć ręce preparatem dezynfekującym. Podczas zakładania zasłońmy usta, nos i podbródek. Nie dopuszczajmy, by była luka pomiędzy twarzą a maską.

Nie używaj ponownie

Eksperci podkreślają, że nie wolno dotykać maski podczas używania. A jeśli do tego dojdzie, natychmiast powinniśmy umyć ręce.
- Gdy tylko maska stanie się wilgotna, trzeba ją wymienić na nową. Jednorazowych nie należy używać ponownie - czytamy na stronie WHO.
Dużo większy poziom ochrony zapweni półmaska filtrująca o klasie ochronnej FFP3. W tym przypadku należy jednak przestrzegać instrukcji i pamiętać o regularnej wymianie filtrów.

Czekamy na wasze informacje

wawainfo.pl - to nowy portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News