wawainfo.pl
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 16.09.2020. Protest rolnikow przed siedziba Prawa i Sprawiedliwosci przy ul. Nowogrodzkiej.

Piotr Molecki/East News

Decyzja zapadła, już się szykują. Rolnicy jutro sparaliżują Warszawę

12 Października 2020

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

Protest rolników w Warszawie zapowiadany jest już na najbliższy wtorek (13.10). Rolnicy będą protestować przeciwko nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, potocznie zwanej "piątką dla zwierząt". Protestujący będą chcieli spotkać się

Protest rolników odbędzie się we wtorek (13.09) w Warszawie

Protest rolników przeciw nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, zwanej także "piątką dla zwierząt" lub "piątką Kaczyńskiego", odbędzie się w Warszawie już w najbliższy wtorek (13.09) o godzinie 10. Jak podaje PAP, protest rolników rozpocznie się na pl. Zawiszy, skąd demonstranci ruszą w kierunku Sejmu i Senatu, po drodze mijając między innymi gmach Ministerstwa Rolnictwa przy ul. Wspólnej. Tego samego dnia w Senacie ma się odbyć głosowanie nad przyjętą już przez Sejm - pomimo konfliktów w koalicji rządzącej - nowelizacją. Pod uwagę brane jest wprowadzenie poprawek, które gwarantowałyby rolnikom poszkodowanym w wyniku reformy zakazującej m.in. hodowli zwierząt futerkowych wypłatę odszkodowań na pokrycie poniesionych przez nich strat finansowych. Takie rozwiązanie nie zadowoli jednak rolników, którzy żądają całkowitego wycofania się rządu z nowelizacji. Z tego względu będą chcieli spotkać się we wtorek z przedstawicielami Senatu. - Oni mają teraz głosować, żeby się opamiętali, żeby zajrzeli do swoich sumień, czy żeby pomyśleli, kto na nich tak naprawdę głosował i dzięki komu są dzisiaj w parlamencie. Czy wybierają ciężko pracujących rolników (...) czy zdziwaczałą ideologię, która i tak na nich nie głosowała, i głosować nie będzie - mówił w poniedziałek (12.10) przywoływany przez PAP Sławomir Izdebski, przewodniczący OPZZRiOR. 

Protest rolników sparaliżuje stołeczne ulice

Zapowiadany na wtorek (13.10) protest rolników może doprowadzić do paraliżu stołecznych ulic. Niewykluczone, że będzie to dopiero początek tego typu utrudnień w Warszawie i w całej Polsce. - Jeżeli się okaże, że izba wyższa polskiego parlamentu również podniesie swoją rękę na polskich chłopów, na polskich rolników, to w najbliższym czasie Polska zostanie sparaliżowana. Dotrzemy do każdego posła, dotrzemy do każdego senatora, zablokujemy wszystkie drogi dojazdowe do Warszawy (....) Ponad 100 miejsc w Polsce zostało już zablokowanych, wizyty u posłów, wizyty u senatorów, więc wprawę już mamy i my naprawdę się nie cofniemy - ostrzegał w poniedziałek (12.10) przewodniczący OPZZRiOR Sławomir Izdebski.

Protest z poszanowaniem dla restrykcji

Z kolei według przewodniczącego AGROunii, Michała Kołodziejczaka, we wtorek ulicami Warszawy ma przejść kilkadziesiąt tysięcy rolników. Kołodziejczak podkreśla jednak, że protesty nie są wymierzone w restrykcje epidemiczne, a rolnicy zamierzają przestrzegać obowiązujących obostrzeń i nosić maseczki. Protestującym zależeć będzie przede wszystkim na spotkaniu z przedstawicielami Senatu. - Złożyliśmy prośbę do marszałka senatu, żeby w dniu jutrzejszym o godz. 13 zechciał przyjąć naszą delegację. Czy to będzie sam marszałek, czy prezydium senatu uważam, że polscy rolnicy zasłużyli na to, żeby być przyjmowani również i podczas rolniczych protestów - przywołuje słowa Izdebskiego PAP. 

Poważne utrudnienia w związku z protestem

Warszawiacy powinni przygotować się na utrudnienia w ruchu we wtorek, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że według stołecznego ratusza zaplanowano na ten dzień kilkanaście zgromadzeń publicznych i przemarszów w samym centrum miasta. W związku z tym spodziewać się można zmian w kursowaniu autobusów linii E-2, 107, 108, 109, 111, 116, 117, 118, 127, 128, 131, 151, 157, 158, 159, 166, 171, 174, 175, 180, 195, 200, 222, 501, 502, 503, 504, 507, 514, 517, 518, 519, 520, 521, 522 i 525 oraz tramwajów - 1, 4, 7, 9, 15, 18, 22, 24, 25, 35. Wszelkie zmiany w rozkładach jazdy komunikacji miejskiej będzie można śledzić na stronie Warszawskiego Transportu Publicznego.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Podobne artykuły

Policja prosi o pomoc

Wiadomości

Kradzież sprzętu medycznego dla niemowląt z wadami słuchu. Policja prosi o pomoc przy odnalezieniu sprawców

Czytaj więcej >
Stołeczne WOPR

Wiadomości

Tragedia na kąpielisku w Zielonce. Tonącego nie udało się uratować

Czytaj więcej >
Jan BIELECKI/East News - zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Wypadek na plaży w Nieporęcie. Trwa akcja ratunkowa

Czytaj więcej >
wawainfo.pl

Wiadomości

Nie żyje mężczyzna reanimowany przez służby na plaży w Nieporęcie

Czytaj więcej >
Straż pożarna w Skysawa

Wiadomości

Tłum strażaków pod wieżowcem Skysawa na Świętokrzyskiej. Czy sprawa jest poważna?

Czytaj więcej >

Wiadomości

Rowerzystka wjechała prosto pod pociąg. Nie żyje

Czytaj więcej >