Decyzja zapadła, już się szykują. Rolnicy jutro sparaliżują Warszawę

Autor Julian Bakuła - 12 Października 2020
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 16.09.2020. Protest rolnikow przed siedziba Prawa i Sprawiedliwosci przy ul. Nowogrodzkiej.Źródło: Piotr Molecki/East News

Protest rolników w Warszawie zapowiadany jest już na najbliższy wtorek (13.10). Rolnicy będą protestować przeciwko nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, potocznie zwanej "piątką dla zwierząt". Protestujący będą chcieli spotkać się z przedstawicielami Senatu, w którym odbędzie się tego dnia głosowanie nad kontrowersyjną ustawą. Protest rolników rozpocznie się na pl. Zawiszy, skąd rolnicy - mijając budynek Ministerstwa Rolnictwa przy ul. Wspólnej - ruszą w stronę Sejmu i Senatu. Zapowiadają zarazem, że będą przestrzegać restrykcji sanitarnych związanych z koronawirusem i planują nosić maseczki.

Protest rolników odbędzie się we wtorek (13.09) w Warszawie

Protest rolników przeciw nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, zwanej także "piątką dla zwierząt" lub "piątką Kaczyńskiego", odbędzie się w Warszawie już w najbliższy wtorek (13.09) o godzinie 10. Jak podaje PAP, protest rolników rozpocznie się na pl. Zawiszy, skąd demonstranci ruszą w kierunku Sejmu i Senatu, po drodze mijając między innymi gmach Ministerstwa Rolnictwa przy ul. Wspólnej. Tego samego dnia w Senacie ma się odbyć głosowanie nad przyjętą już przez Sejm - pomimo konfliktów w koalicji rządzącej - nowelizacją. Pod uwagę brane jest wprowadzenie poprawek, które gwarantowałyby rolnikom poszkodowanym w wyniku reformy zakazującej m.in. hodowli zwierząt futerkowych wypłatę odszkodowań na pokrycie poniesionych przez nich strat finansowych. Takie rozwiązanie nie zadowoli jednak rolników, którzy żądają całkowitego wycofania się rządu z nowelizacji. Z tego względu będą chcieli spotkać się we wtorek z przedstawicielami Senatu. - Oni mają teraz głosować, żeby się opamiętali, żeby zajrzeli do swoich sumień, czy żeby pomyśleli, kto na nich tak naprawdę głosował i dzięki komu są dzisiaj w parlamencie. Czy wybierają ciężko pracujących rolników (...) czy zdziwaczałą ideologię, która i tak na nich nie głosowała, i głosować nie będzie - mówił w poniedziałek (12.10) przywoływany przez PAP Sławomir Izdebski, przewodniczący OPZZRiOR.

Dzisiaj grzeje:
1. Uczniowie jutro nie pójdą do szkoły. Nagła akcja, już szykują protest
2. Bank zaproponował 72-latce kredyt na 80 tys. złotych. Propozycja budzi skrajne emocje

3. Pilny apel rządu w sprawie 1 listopada. Polacy nie będą zadowoleni

Protest rolników sparaliżuje stołeczne ulice

Zapowiadany na wtorek (13.10) protest rolników może doprowadzić do paraliżu stołecznych ulic. Niewykluczone, że będzie to dopiero początek tego typu utrudnień w Warszawie i w całej Polsce. - Jeżeli się okaże, że izba wyższa polskiego parlamentu również podniesie swoją rękę na polskich chłopów, na polskich rolników, to w najbliższym czasie Polska zostanie sparaliżowana. Dotrzemy do każdego posła, dotrzemy do każdego senatora, zablokujemy wszystkie drogi dojazdowe do Warszawy (....) Ponad 100 miejsc w Polsce zostało już zablokowanych, wizyty u posłów, wizyty u senatorów, więc wprawę już mamy i my naprawdę się nie cofniemy - ostrzegał w poniedziałek (12.10) przewodniczący OPZZRiOR Sławomir Izdebski.

Protest z poszanowaniem dla restrykcji

Z kolei według przewodniczącego AGROunii, Michała Kołodziejczaka, we wtorek ulicami Warszawy ma przejść kilkadziesiąt tysięcy rolników. Kołodziejczak podkreśla jednak, że protesty nie są wymierzone w restrykcje epidemiczne, a rolnicy zamierzają przestrzegać obowiązujących obostrzeń i nosić maseczki. Protestującym zależeć będzie przede wszystkim na spotkaniu z przedstawicielami Senatu. - Złożyliśmy prośbę do marszałka senatu, żeby w dniu jutrzejszym o godz. 13 zechciał przyjąć naszą delegację. Czy to będzie sam marszałek, czy prezydium senatu uważam, że polscy rolnicy zasłużyli na to, żeby być przyjmowani również i podczas rolniczych protestów - przywołuje słowa Izdebskiego PAP.

Poważne utrudnienia w związku z protestem

Warszawiacy powinni przygotować się na utrudnienia w ruchu we wtorek, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że według stołecznego ratusza zaplanowano na ten dzień kilkanaście zgromadzeń publicznych i przemarszów w samym centrum miasta. W związku z tym spodziewać się można zmian w kursowaniu autobusów linii E-2, 107, 108, 109, 111, 116, 117, 118, 127, 128, 131, 151, 157, 158, 159, 166, 171, 174, 175, 180, 195, 200, 222, 501, 502, 503, 504, 507, 514, 517, 518, 519, 520, 521, 522 i 525 oraz tramwajów - 1, 4, 7, 9, 15, 18, 22, 24, 25, 35. Wszelkie zmiany w rozkładach jazdy komunikacji miejskiej będzie można śledzić na stronie Warszawskiego Transportu Publicznego.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Polskę obiegła tragiczna wiadomość, nie żyje Krzysztof. Przegrał walkę z ciężką chorobą
  2. Jeśli tankowałeś na Orlenie, możesz mieć poważny problem. Klienci zgłaszają wielotysięczne szkody
  3. Morderstwo w bloku. Nastolatek leżał na chodniku, zginął podczas awantury. Nie żyje
  4. Na miejscu jest straż, policja i ciężki sprzęt. Jedna osoba nie żyje, trwa akcja ratunkowa
  5. Wkurzona Polska Babcia ostro walczyła z policjantami. Wszystko się nagrało, hit internetu
  6. Pamiętacie aferę z respiratorami? Nowe informacje
Mieszkaniec Ursynowa walczy o zamknięcie katakumb. Powód? Chce chronić nietoperzeMieszkaniec Ursynowa walczy o zamknięcie katakumb. Powód? Chce chronić nietoperzeCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News