wawainfo.pl > Dzielnice > Problemy z kanalizacją i ciągłe zalewanie bloków na Bielanach. Problemy przy ul. Gwiaździstej i Klaudyny
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 19.03.2022 03:38

Problemy z kanalizacją i ciągłe zalewanie bloków na Bielanach. Problemy przy ul. Gwiaździstej i Klaudyny

Bielany
wawainfo.pl - zdjęcie ilustracyjne

Nawałnica po raz kolejny doświadczyła bloki przy ul. Gwiaździstej 27, Klaudyny 12 i Klaudyny 32 na Bielanach. Spółdzielnia twierdzi, że notorycznie dochodzi do podobnych zalań i od lat trwa na tym tle konflikt z MPWiK.

Problemem ma być ustawienie bloków w niecce oraz za słaby poziom odprowadzania deszczówki.

Bielany zalane. Trzy bloki po raz kolejny pod wodą

Bloki przy ul. Gwiaździstej 27, Klaudyny 12 i Klaudyny 32 na Bielanach ucierpiały ze względu na kolejne nawałnice. Przez dłuższy czas były zalane i nie był to pierwszy raz, gdy doszło do takiej sytuacji.

Jak twierdzi prezes zarządu spółdzielni Dariusz Śmierzyński, podczas przebudowy ulicy, przy której znajdują się trzy budynki, nieodpowiednio zostało wykonane odprowadzanie wody. Teraz za każdym razem, gdy spadnie większy deszcz, studzienki nie nadążają z przyjmowaniem wody i wybijają z kanalizacji nie tylko deszczówką, ale również ściekami.

Dodał, że w tej chwili ze względu na zmiany pogodowe, w Polsce o wiele częściej spotyka się deszcze monsunowe, czyli gwałtowne i obfite, nie zaś normatywne, pod jakie budowano kanalizację.

Konflikt o kanalizację. Mieszkańcy mają problemy

Dodać należy, że trzy budynki znajdują się w depresji, pod poziomem ulicy. Mieszkańcy nie mogą wchodzić do bloków głównym wejściem i muszą korzystać z awaryjnego, które z kolei nie jest przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami.

Za każdym razem potrzebne jest wypompowywanie wody z szybu windowego i z korytarzy. Gdyby nie wskazane wcześniej wyjście awaryjne, mieliby problem przy wychodzeniu z budynków, z których każdy ma 12 pięter.

Śmierzyński twierdzi, że zalane osiedla to wynik również nowych inwestycji przeprowadzanych przez MPWiK. Według jego relacji, przedsiębiorstwo twierdzi, że winne są warunki atmosferyczne, nie zaś sama realizacja inwestycji. Prezes spółdzielni mówi jednak, że przez inwestycje sieć staje się mniej wydolna.

Usterkę związaną z zalaniem udało się naprawić 25 czerwca około godziny 11. Nad Warszawą mają jednak wystąpić kolejne gwałtowne opady, co może oznaczać, że budynki znów ulegną zalaniu. MPWiK na razie nie wystosowało komentarza do tej sprawy.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info. Artykuły polecane przez redakcję WAWA INFO:

źródło: warszawa.wyborcza.pl zdjęcie główne: wawainfo.pl - zdjęcie ilustracyjne