wawainfo.pl
Rząd zamyka granice

Jakub Kaminski/East News

Zamknięte granice i restauracje, odwołane loty. Ogromne restrykcje w związku z koronawirusem

20 Marca 2022

Autor tekstu:

Mateusz Dolak

Udostępnij:

Premier ogłosił stan zagrożenia epidemicznego w Polsce i przywrócił obowiązkowe kontrole na granicach. Odwołano loty zagraniczne, zakazano wjazdu obcokrajowcom do Polski i ograniczono działalność galerii handlowych. Restauracje i bary mogą świadczy

Stan zagrożenia epidemicznego

- Zdecydowaliśmy się na wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego. To pozwala nałożyć niezbędne ograniczenia dla przeciwdziałania rozprzestrzeniania się koronawirusa. W obliczu światowej pandemii najważniejsze słowa to bezpieczeństwo i odpowiedzialność. Jesteśmy zobowiązani, by wykonać wszystkie możliwe kroki tak, by bezpieczeństwo Polaków było utrzymane - powiedział podczas piątkowej konferencji prasowej premier. 

Zamknięte granice

Mateusz Morawiecki zapowiedział wprowadzenie pełnych kontroli na granicach, które jednak nie będzie dotyczyło przepływu towarów. - Wszystkie granice, które były wewnętrznymi granicami Unii Europejskiej zostaną odtworzone. Najpierw na 10 dni z możliwością przedłużenia na 20, a potem o kolejny miesiąc. Loty będą odwołane. Tak samo jak kolejowe połączenia międzynarodowe, które zostaną wstrzymane w nocy z soboty na niedzielę - powiedział szef rządu. Premier ogłosił tymczasowy zakaz wjazdu do Polski dla cudzoziemców. Polscy obywatele będą mogli wrócić do kraju, ale po przekroczeniu granicy zostaną skierowani na 14-dniową obowiązkową kwarantannę. - Większość przypadków koronawirusa w Polsce to przypadki zaimportowane - stwierdził Morawiecki.

Restauracje tylko na wynos

Premier ogłosił też decyzję o zawieszeniu działalności barów, pubów, restauracji i kawiarni. Lokale będą zamknięte, ale będą mogły świadczyć usługi na dowóz. Ponadto rząd ograniczył zakaz organizacji zgromadzeń powyżej 50 osób, a także organiczył działalność galerii handlowych. -  Banki, punkty usługowe, bankomaty będą działały, tak samo jak pralnie, apteki, drogerie i sklepy spożywcze w galeriach. Nie zabraknie też gotówki. Jestem po rozmowach z odpowiednimi władzami - powiedział Morawiecki.

Sklepy będą otwarte

Mateusz Morawiecki podkreślił, że sklepy wielkopowierzchniowe spożywcze, markety oraz dyskonty nie będą zamykane, a wewnątrzkrajowy ruch samolotowy oraz kolejowy zostanie utrzymany i pozostanie bez zmian. Zaapelował do wszystkich, by nie rozsiewali nieprawdziwych informacji i nie siali zbędnej paniki. - Mamy w Polsce dla służby zdrowia wystarczającą ilość środków ochronnych. Musimy sprawić, by przyrost zarażonych nie osiagał takich wzrostów jak we Włoszech i Hiszpanii. - Zdaję sobie sprawę, że ograniczenia zmienią życie milionów Polaków, ale są one potrzebne. Musimy zabezpieczyć nas przed bardzo niebezpiecznymi i nieznanymi do tej pory skutkami pandemii koronawirusa - podsumował premier. 

Czekamy na wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Tagi:

Koronawirus w Warszawie

Mateusz DolakAutor

Jestem redaktorem prowadzącym portal Wawa Info. Trafiłem tutaj z Super Expressu, a wcześniej - pisałem dla portalu tvn24.pl i tvnwarszawa.pl. Swoją przygodę z mediami zacząłem jeszcze w liceum, kiedy współpracowałem z lokalnym radiem i telewizją.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wawainfo.pl

Podobne artykuły

W poniedziałek będzie 10. rocznica śmierci Jolanty Brzeskiej. Wieczorem planują zgromadzenie

Czytaj więcej >
Szczepionka

Zaszczepili się przeciwko koronawirusowi, teraz przerywają milczenie. Afera w szpitalu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Czytaj więcej >

Koszmar w centrum Warszawy, w akcji policja i straż pożarna. Mężczyzna na oczach ludzi skoczył z mostu

Czytaj więcej >
Kolejny wypadek w Złotych Tarasach

Kolejny śmiertelny wypadek w Złotych Tarasach

Czytaj więcej >