wawainfo.pl
Policja w obliczu koronawirusa

policja.pl

Praca policji w obliczu koronawirusa: "Ryzyko jest ogromne, jedna osoba może zarazić kilkaset"

20 Marca 2022

Autor tekstu:

Mateusz Dolak

Udostępnij:

W sieci pojawił się anonimowy list, który sugeruje, że policjanci boją się pracować w obliczu koronawirusa. "Ryzyko zarażenia jest ogromne, jedna osoba może zarazić kilkaset," - czytamy w liście opublikowanym na facebookowym profilu Psy D

Anonimowa wiadomość

Profil Psy Dają Głos to strona, która z przymrużeniem oka traktuje pracę funkcjonariuszy. W niedzielę pojawił się na niej jednak poważny wpis, który nawiązuje do pandemii koronawirusa. Jak czytamy, jest to fragment anonimowej wiadomości, którą otrzymali prowadzący fanpage.

"Ogromne ryzyko"

"Policjanci adaptacji zawodowej w OPP (Oddziale Prewencji Policji - red.) Piaseczno apelują w sprawie pandemii. Jesteśmy skoszarowani z całej Polski w liczbie kilkaset osób, posiłki wydawane nam są na stołówce w której jednocześnie może przebywać około 100 osób, toalety dzielimy w kilka/kilkanaście osób. Służby pełnimy codziennie z innymi osobami, w różnych newralgicznych miejscach takich jak lotnisko, metro. Ryzyko zarażenia jest ogromne, jedna osoba może zarazić kilkaset, do tego podejmując interwencje wobec osób nie wiedząc o chorobie, jak również nie posiadając odpowiednich środków ochrony higienicznej możemy zarażać kolejne osoby COVID-19." - czytamy w wiadomości. 

Apel o rozsądek

Jak dodaje jej autor "wszelkie firmy wdrążają pracę zdalną a tryb pracy w OPP Piaseczno może narazić na rozpowszechnianie się wirusa na ogromną skalę. [...] W dodatku mamy rodziny, wyjeżdżamy w różne zakątki Polski. Apelujemy o rozsądek, absurdem jest abyśmy przebywali w tak dużym skupisku osób w jednym czasie, my również mamy swoje rodziny i chcemy do nich wrócić. Na czas nieokreślony rozpowszechniania się wirusa powinniśmy zostać oddelegowani do swoich jednostek macierzystych aby zmniejszyć ryzyko zachorowań również wśród nas Policjantów" - napisała anonimowa osoba.

Odpowiedź policji

Do wiadomości odniósl się rzecznik Komendy Stołecznej Policji. - Anonim ma często do siebie to, że zawiera informacje niesprawdzone, częściowo nieprawdziwe lub celowo rozpowszechnianie dla dezinformacji odbiorców. Nasze służby zaopatrzeniowe dokładają starań, aby na bieżąco pozyskiwać i rozprowadzać pomiędzy jednostki terenowe płyny do dezynfekcji rąk, odkażania powierzchni, maseczki ochronne, rękawiczki jednorazowe itp. W sobotę OPP KSP otrzymało z naszych magazynów 1500 sztuk małych, podręcznych opakowań płynu do dezynfekcji rąk (30 ml). W niedzielę wydano im kolejne 1100 opakowań tego płynu, co łącznie daje 2600 sztuk. Dodatkowo posiadają ponad 100 pięciolitrowych kanistrów z płynem do dezynfekcji rąk, które służą do uzupełniania jego zawartości w opakowaniach podręcznych. I kolejne 54 butelki jednolitrowe tego środka oraz 50 opakowań po 100 ml - wylicza nadkom. Sylwester Marczak. 

Służba

Jak dodaje, w Oddziale Prewencji Policji w Warszawie są dedykowane radiowozy z obsadą do obsługi interwencji z podejrzeniem koronawirusa u innych osób. - Policjanci z tych zespołów mają zawsze pełne wyposażenie w środki ochrony, kombinezony, maseczki, rękawiczki i płyny dezynfekujące. Odnosząc się natomiast do pozostałych poruszonych w anonimie kwestii należy mieć na uwadze niezaprzeczalny fakt, że służba w policji, ze szczególnym uwzględnieniem służby w Oddziałach Prewencji i odbywanej tam adaptacji zawodowej wiąże się między innymi ze skoszarowaniem funkcjonariuszy. Podobne zasady obowiązują w innych formacjach mundurowych. Dokładamy starań, aby w warunkach w jakich musimy funkcjonować nasi policjanci mieli zapewnione możliwie najlepsze i najbezpieczniejsze warunki - odpowiada rzecznik KSP. Całą odpowiedź można znaleźć pod tym linkiem.

Czekamy na wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Mateusz DolakAutor

Jestem redaktorem prowadzącym portal Wawa Info. Trafiłem tutaj z Super Expressu, a wcześniej - pisałem dla portalu tvn24.pl i tvnwarszawa.pl. Swoją przygodę z mediami zacząłem jeszcze w liceum, kiedy współpracowałem z lokalnym radiem i telewizją.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wawainfo.pl

Podobne artykuły

W poniedziałek będzie 10. rocznica śmierci Jolanty Brzeskiej. Wieczorem planują zgromadzenie

Czytaj więcej >
Szczepionka

Zaszczepili się przeciwko koronawirusowi, teraz przerywają milczenie. Afera w szpitalu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Czytaj więcej >

Koszmar w centrum Warszawy, w akcji policja i straż pożarna. Mężczyzna na oczach ludzi skoczył z mostu

Czytaj więcej >
Kolejny wypadek w Złotych Tarasach

Kolejny śmiertelny wypadek w Złotych Tarasach

Czytaj więcej >