wawainfo.pl
Policja w obliczu koronawirusa

policja.pl

Praca policji w obliczu koronawirusa: "Ryzyko jest ogromne, jedna osoba może zarazić kilkaset"

16 Marca 2020

Autor tekstu:

Mateusz Dolak

Udostępnij:

W sieci pojawił się anonimowy list, który sugeruje, że policjanci boją się pracować w obliczu koronawirusa. "Ryzyko zarażenia jest ogromne, jedna osoba może zarazić kilkaset," - czytamy w liście opublikowanym na facebookowym profilu Psy D

Anonimowa wiadomość

Profil Psy Dają Głos to strona, która z przymrużeniem oka traktuje pracę funkcjonariuszy. W niedzielę pojawił się na niej jednak poważny wpis, który nawiązuje do pandemii koronawirusa. Jak czytamy, jest to fragment anonimowej wiadomości, którą otrzymali prowadzący fanpage.

"Ogromne ryzyko"

"Policjanci adaptacji zawodowej w OPP (Oddziale Prewencji Policji - red.) Piaseczno apelują w sprawie pandemii. Jesteśmy skoszarowani z całej Polski w liczbie kilkaset osób, posiłki wydawane nam są na stołówce w której jednocześnie może przebywać około 100 osób, toalety dzielimy w kilka/kilkanaście osób. Służby pełnimy codziennie z innymi osobami, w różnych newralgicznych miejscach takich jak lotnisko, metro. Ryzyko zarażenia jest ogromne, jedna osoba może zarazić kilkaset, do tego podejmując interwencje wobec osób nie wiedząc o chorobie, jak również nie posiadając odpowiednich środków ochrony higienicznej możemy zarażać kolejne osoby COVID-19." - czytamy w wiadomości. 

Apel o rozsądek

Jak dodaje jej autor "wszelkie firmy wdrążają pracę zdalną a tryb pracy w OPP Piaseczno może narazić na rozpowszechnianie się wirusa na ogromną skalę. [...] W dodatku mamy rodziny, wyjeżdżamy w różne zakątki Polski. Apelujemy o rozsądek, absurdem jest abyśmy przebywali w tak dużym skupisku osób w jednym czasie, my również mamy swoje rodziny i chcemy do nich wrócić. Na czas nieokreślony rozpowszechniania się wirusa powinniśmy zostać oddelegowani do swoich jednostek macierzystych aby zmniejszyć ryzyko zachorowań również wśród nas Policjantów" - napisała anonimowa osoba.

Odpowiedź policji

Do wiadomości odniósl się rzecznik Komendy Stołecznej Policji. - Anonim ma często do siebie to, że zawiera informacje niesprawdzone, częściowo nieprawdziwe lub celowo rozpowszechnianie dla dezinformacji odbiorców. Nasze służby zaopatrzeniowe dokładają starań, aby na bieżąco pozyskiwać i rozprowadzać pomiędzy jednostki terenowe płyny do dezynfekcji rąk, odkażania powierzchni, maseczki ochronne, rękawiczki jednorazowe itp. W sobotę OPP KSP otrzymało z naszych magazynów 1500 sztuk małych, podręcznych opakowań płynu do dezynfekcji rąk (30 ml). W niedzielę wydano im kolejne 1100 opakowań tego płynu, co łącznie daje 2600 sztuk. Dodatkowo posiadają ponad 100 pięciolitrowych kanistrów z płynem do dezynfekcji rąk, które służą do uzupełniania jego zawartości w opakowaniach podręcznych. I kolejne 54 butelki jednolitrowe tego środka oraz 50 opakowań po 100 ml - wylicza nadkom. Sylwester Marczak. 

Służba

Jak dodaje, w Oddziale Prewencji Policji w Warszawie są dedykowane radiowozy z obsadą do obsługi interwencji z podejrzeniem koronawirusa u innych osób. - Policjanci z tych zespołów mają zawsze pełne wyposażenie w środki ochrony, kombinezony, maseczki, rękawiczki i płyny dezynfekujące. Odnosząc się natomiast do pozostałych poruszonych w anonimie kwestii należy mieć na uwadze niezaprzeczalny fakt, że służba w policji, ze szczególnym uwzględnieniem służby w Oddziałach Prewencji i odbywanej tam adaptacji zawodowej wiąże się między innymi ze skoszarowaniem funkcjonariuszy. Podobne zasady obowiązują w innych formacjach mundurowych. Dokładamy starań, aby w warunkach w jakich musimy funkcjonować nasi policjanci mieli zapewnione możliwie najlepsze i najbezpieczniejsze warunki - odpowiada rzecznik KSP. Całą odpowiedź można znaleźć pod tym linkiem.

Czekamy na wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Podobne artykuły

Kardynał Stefan Wyszyński beatyfikowany

Wiadomości

Beatyfikacja kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie już wkrótce. Episkopat podał szczegóły

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Karambol na S8. Zablokowana droga w kierunku Poznania

Czytaj więcej >
PIOTR GRZYBOWSKI/East News - zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Poważna awaria wodociągów na Pradze-Południe. Zalane ulice, samochody i tramwaje kierowane na objazdy

Czytaj więcej >
Nocna akcja policji rzecznej w okolicy mostu Poniatowskiego w Warszawie

Wiadomości

W nocy z wtorku na środę policja rzeczna poszukiwała mężczyzny, który skoczył do Wisły z mostu Poniatowskiego

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Wiadomości

Uwaga na falę upałów na Mazowszu. Jest ostrzeżenie II stopnia

Czytaj więcej >
Wypadek na S7

Wiadomości

Koszmarny wypadek na S7, służby nie miały wyjścia, wykorzystano psy tropiące. Zderzenie trzech pojazdów

Czytaj więcej >