Praca policji w obliczu koronawirusa: "Ryzyko jest ogromne, jedna osoba może zarazić kilkaset"

Autor Mateusz Dolak - 16 Marca 2020
Policja w obliczu koronawirusa Źródło: policja.pl

W sieci pojawił się anonimowy list, który sugeruje, że policjanci boją się pracować w obliczu koronawirusa. "Ryzyko zarażenia jest ogromne, jedna osoba może zarazić kilkaset," - czytamy w liście opublikowanym na facebookowym profilu Psy Dają Głos. "Dokładamy starań, aby w warunkach w jakich musimy funkcjonować nasi policjanci mieli zapewnione możliwie najlepsze i najbezpieczniejsze warunki" - odpiera zarzuty rzecznik Komendy Stołecznej Policji, Sylwester Marczak.

Anonimowa wiadomość

Profil Psy Dają Głos to strona, która z przymrużeniem oka traktuje pracę funkcjonariuszy. W niedzielę pojawił się na niej jednak poważny wpis, który nawiązuje do pandemii koronawirusa. Jak czytamy, jest to fragment anonimowej wiadomości, którą otrzymali prowadzący fanpage.

Dwie osoby zerwały kwarantannę. Prokuratura wszczęła śledztwo, grozi im osiem lat więzieniaDwie osoby zerwały kwarantannę. Prokuratura wszczęła śledztwo, grozi im osiem lat więzieniaCzytaj dalej

"Ogromne ryzyko"

"Policjanci adaptacji zawodowej w OPP (Oddziale Prewencji Policji - red.) Piaseczno apelują w sprawie pandemii. Jesteśmy skoszarowani z całej Polski w liczbie kilkaset osób, posiłki wydawane nam są na stołówce w której jednocześnie może przebywać około 100 osób, toalety dzielimy w kilka/kilkanaście osób. Służby pełnimy codziennie z innymi osobami, w różnych newralgicznych miejscach takich jak lotnisko, metro. Ryzyko zarażenia jest ogromne, jedna osoba może zarazić kilkaset, do tego podejmując interwencje wobec osób nie wiedząc o chorobie, jak również nie posiadając odpowiednich środków ochrony higienicznej możemy zarażać kolejne osoby COVID-19." - czytamy w wiadomości.

Apel o rozsądek

Jak dodaje jej autor "wszelkie firmy wdrążają pracę zdalną a tryb pracy w OPP Piaseczno może narazić na rozpowszechnianie się wirusa na ogromną skalę. [...] W dodatku mamy rodziny, wyjeżdżamy w różne zakątki Polski. Apelujemy o rozsądek, absurdem jest abyśmy przebywali w tak dużym skupisku osób w jednym czasie, my również mamy swoje rodziny i chcemy do nich wrócić. Na czas nieokreślony rozpowszechniania się wirusa powinniśmy zostać oddelegowani do swoich jednostek macierzystych aby zmniejszyć ryzyko zachorowań również wśród nas Policjantów" - napisała anonimowa osoba.

Baza karetek w Warszawie w kwarantannie. Pogotowie pojechało do pacjenta, nie dostali informacji o koronawirusieBaza karetek w Warszawie w kwarantannie. Pogotowie pojechało do pacjenta, nie dostali informacji o koronawirusieCzytaj dalej

Odpowiedź policji

Do wiadomości odniósl się rzecznik Komendy Stołecznej Policji. - Anonim ma często do siebie to, że zawiera informacje niesprawdzone, częściowo nieprawdziwe lub celowo rozpowszechnianie dla dezinformacji odbiorców. Nasze służby zaopatrzeniowe dokładają starań, aby na bieżąco pozyskiwać i rozprowadzać pomiędzy jednostki terenowe płyny do dezynfekcji rąk, odkażania powierzchni, maseczki ochronne, rękawiczki jednorazowe itp. W sobotę OPP KSP otrzymało z naszych magazynów 1500 sztuk małych, podręcznych opakowań płynu do dezynfekcji rąk (30 ml). W niedzielę wydano im kolejne 1100 opakowań tego płynu, co łącznie daje 2600 sztuk. Dodatkowo posiadają ponad 100 pięciolitrowych kanistrów z płynem do dezynfekcji rąk, które służą do uzupełniania jego zawartości w opakowaniach podręcznych. I kolejne 54 butelki jednolitrowe tego środka oraz 50 opakowań po 100 ml - wylicza nadkom. Sylwester Marczak.

Służba

Jak dodaje, w Oddziale Prewencji Policji w Warszawie są dedykowane radiowozy z obsadą do obsługi interwencji z podejrzeniem koronawirusa u innych osób. - Policjanci z tych zespołów mają zawsze pełne wyposażenie w środki ochrony, kombinezony, maseczki, rękawiczki i płyny dezynfekujące. Odnosząc się natomiast do pozostałych poruszonych w anonimie kwestii należy mieć na uwadze niezaprzeczalny fakt, że służba w policji, ze szczególnym uwzględnieniem służby w Oddziałach Prewencji i odbywanej tam adaptacji zawodowej wiąże się między innymi ze skoszarowaniem funkcjonariuszy. Podobne zasady obowiązują w innych formacjach mundurowych. Dokładamy starań, aby w warunkach w jakich musimy funkcjonować nasi policjanci mieli zapewnione możliwie najlepsze i najbezpieczniejsze warunki - odpowiada rzecznik KSP. Całą odpowiedź można znaleźć pod tym linkiem.

25 nowych przypadków zarażenia koronawirusem25 nowych przypadków zarażenia koronawirusemCzytaj dalej

Czekamy na wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wyciekło wideo z włoskiego szpitala. Polka wysłała nagranie
  2. Rośnie tempo zakażeń koronawirusem w Polsce. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych przypadkach
  3. Praca policji w obliczu koronawirusa: "ryzyko jest ogromne, jedna osoba może zarazić kilkaset"
  4. Tramwaj potrącił pieszego na rondzie "Radosława". Składy na objazdach
  5. Instruktorka tańca zarażona koronawirusem, szkoła poszukuje jej uczniów. "Ludzie pukali się w czoło na mój widok"
  6. Lidl naraził wszystkich podczas epidemii koronawirusa? Niedowierzanie, nikt nie myślał o konsekwencjach

Następny artykuł