Cala Polska w żółtej strefie. Jakie będą obostrzenia? Co musimy wiedzieć

Autor Julian Bakuła - 8 Października 2020
Polska w żółtej strefie: od soboty (10.10) podwyższony rygor sanitarny obejmie cały kraj.Źródło: Pixabay

Polska w żółtej strefie - restrykcje ograniczone dotychczas jedynie do części powiatów obejmą od soboty (10.10) cały kraj. Kanceleria Prezesa Rady Ministrów przypomina, jakie obostrzenia obowiązują w żółtej strefie. Warto zapoznać się z wytycznymi rządu, abyśmy nie byli zaskoczeni zmianami, które od soboty obejmą całą Polskę.

Polska w żółtej strefie - zaostrzenie restrykcji obejmie do soboty (10.10) cały kraj

Polska w żółtej strefie - tak będzie wyglądać sytuacja całego kraju już od soboty (10.10). Podczas czwartkowej (08.10) konferencji prasowej prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki podał do wiadomości publicznej informację o wprowadzeniu restrykcji i obostrzeń sanitarnych zarezerwowanych dotychczas jedynie dla części powiatów zaliczonych do strefy żółtej na terenie całej Polski. Wiąże się z drastycznymi wzrostami liczby potwierdzonych przypadków zakażenia koronawiursem w ostatnich dniach. W czwartek odnotowano 4 280 nowych, potwierdzonych przypadków koronawirusa oraz 76 kolejnych zgonów spowodowanych przez COVID-19 lub przez COVID-19 w połączeniu z chorobami współistniejącymi. Najwięcej zakażeń (598) po raz kolejny wykryto w województwie mazowieckim.

Polska w żółtej strefie - co to oznacza dla mieszkańców?

W związku z zapowiadanym na sobotę (10.10) zaliczeniem całej Polski do strefy żółtej w kraju obowiązywać będą zaostrzone restrykcje mające na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Większość z nich znamy już z kwietniowego okresu kwarantanny i "zamrożenia" gospodarki, od tego czasu - w związku ze stopniowym znoszeniem części obostrzeń - niektórzy Polacy mogli zdążyć o nich zapomnieć lub odzwyczaić się od nich. Z czwartkowego (08.10) komunikatu opublikowanego na Twitterze przez Kancelarię Premiera możemy dowiedzieć się, na jakie restrykcje powinniśmy się przygotować. Od soboty nie będzie od nich wolne żadne miejsce w kraju.

W związku z tym w miejsach publicznych - także na otwartym powietrzu - obowiązywać będzie nakaz zasłaniania ust i nosa, np. za pomocą maseczki ochronnej czy przyłbicy. Na imprezach okolicznościowych obowiązywać będzie 75-osobowy limit gości, a na zgromadzeniach publicznych - 150-osobowy, przy czym dystans między różnymi zgromadzeniami będzie musiał wynosić co najmniej 100 metrów, co ma zabobiec obchodzeniu zakazu poprzez rejestrowanie kilku zgromadzeń w tym samym miejscu. Limit gości wprowadzony zostanie od soboty także w restauracjach i innych lokalach gastronomicznych i będzie obliczany w oparciu o powierzchnię lokali - będzie mogła tam przebywać 1 osoba na 4 metry kwadratowe. Z kolei w wydarzeniach kulturalnych odbywających się w przestrzeniach zamkniętych - np. w kinie - będzie mogła brać udział 1/4 publiczności. Limit uczestników wydarzeń kulturalnych w plenerze wynosić będzie 100 osób.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News