wawainfo.pl
Nie mają bieżącej wody, ani ogrzewania. Budynek, w którym mieszkają grozi zawaleniu

pixabay

Porażające doniesienia Polsatu. Pokazali w jakich warunkach żyje rodzina. Łzy same cisną się do oczu

18 Czerwca 2020

Autor tekstu:

Karolina Kraushar

Udostępnij:

Niepokojące doniesienia telewizji Polsat. Warunki w jakich żyją mieszkańcy przedwojennej kamienicy w Konstancinie-Jeziornie przerażają. Lokatorzy nie mają dostępu do bieżącej wody, toaletę mają poza budynkiem, a w wodę muszą zaopatrywać się w studni. Doda

Polsat nagłaśnia sprawę lokatorów

W kamienicy znajdującej się w centrum miasta przy ul. Prusa mieszka pięć rodzin. Jak informuje Polsat zdarza się, że nocują tam osoby bezdomne i narkomani.  Do budynku nie jest doprowadzona kanalizacja, wodociągi ani centralne ogrzewanie. - Sama mieszkam na górze, bo lokatorzy powymierali. Noszę wodę po schodach, noszę drzewo, noszę węgiel. Każdą kroplę, którą wniosę, muszę wynieść, bo nie ma odpływu. Ja już po tych schodach krętych na pierwsze piętro nie daję rady – powiedziała stacji Polsat pani Ewa, która od 70 lat zamieszkuje kamienicę. 

Kamienica grozi zawaleniem

Jak dowiedział się Polsat budynek grozi zawaleniu, a jego mieszkańcy powinni się jak najszybciej  stamtąd wynieść. Niestety nie mogą dokąd się przenieść, więc zostają w kamienicy, która stanowi dla nich ogromne zagrożenie. Jak donosi "Interwencja" Polsatu właścicielami posesji są osoby prywatne. Kamienicę odziedziczyło rodzeństwo, które szuka pozostałych spadkobierców.

Lokatorzy proszą Polsat o pomoc

- Budynek jest własnością prywatną. Został odziedziczony przez rodzeństwo nie najbogatsze. Na wniosek współwłaścicielki został on wyłączony z użytkowania, ponieważ jest w złym stanie technicznym – przekazał Polsatowi Albert Olbrycht, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Piasecznie. - Byliśmy na listach oczekujących do otrzymania mieszkań, ale jak się odezwał właściciel, listy raptownie zginęły –  przekazała stacji Polsat pani Ewa, lokatorka kamienicy od ponad 20 lat.

Sprawa trafi do sądu

- Gmina nie wie, czy właściciel nieruchomości wypowiedział umowy tym rodzinom, czy też nie. Na właścicielu nieruchomości spoczywa dzisiaj obowiązek dania im lokali zamiennych. I teraz pytanie: co zrobił właściciel? Nie wiemy. Jeżeli wypowiedział umowy, a oni się nie wyprowadzili, to w przypadku nie opróżnienia mieszkania prawdopodobnie pójdzie do sądu o nakaz eksmisji i wyrok sądu pokaże, kto ma dać lokale zamienne: właściciel nieruchomości czy też gmina - mówi Polsatowi Kazimierz Jańczuk, burmistrz gminy Konstancina-Jeziorna.

Burmistrz w Polsacie: gmina nie ma lokali

Jak udało się dowiedzieć stacji Polsat gmina w tym przypadku nie ma obowiązku zapewnienia lokali socjalnych. Nadzór budowlany nakłada obowiązek opróżnienia lokalu na właściciela. Decyzja w sprawie kamienicy przy ul. Prusa został wysłana również do starostwa i burmistrza. Według informacji jakie burmistrz przekazał Polsatowi obecnie gmina nie posiada lokali zastępczych. Jak donosi Polsat spadkobierców kamienicy jest sześciu, dwoje z nich - rodzeństwo nie eksmituje lokatorów, ponieważ nie ma dokąd, podobnie jak burmistrz. O losach mieszkańców kamienicy zadecyduje sąd, jeśli sprawa tam trafi. 

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Podobne artykuły

Policja prosi o pomoc

Wiadomości

Kradzież sprzętu medycznego dla niemowląt z wadami słuchu. Policja prosi o pomoc przy odnalezieniu sprawców

Czytaj więcej >
Stołeczne WOPR

Wiadomości

Tragedia na kąpielisku w Zielonce. Tonącego nie udało się uratować

Czytaj więcej >
Jan BIELECKI/East News - zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Wypadek na plaży w Nieporęcie. Trwa akcja ratunkowa

Czytaj więcej >
wawainfo.pl

Wiadomości

Nie żyje mężczyzna reanimowany przez służby na plaży w Nieporęcie

Czytaj więcej >
Straż pożarna w Skysawa

Wiadomości

Tłum strażaków pod wieżowcem Skysawa na Świętokrzyskiej. Czy sprawa jest poważna?

Czytaj więcej >

Wiadomości

Rowerzystka wjechała prosto pod pociąg. Nie żyje

Czytaj więcej >