wawainfo.pl
Nie mają bieżącej wody, ani ogrzewania. Budynek, w którym mieszkają grozi zawaleniu

pixabay

Porażające doniesienia Polsatu. Pokazali w jakich warunkach żyje rodzina. Łzy same cisną się do oczu

18 Czerwca 2020

Autor tekstu:

Karolina Kraushar

Udostępnij:

Niepokojące doniesienia telewizji Polsat. Warunki w jakich żyją mieszkańcy przedwojennej kamienicy w Konstancinie-Jeziornie przerażają. Lokatorzy nie mają dostępu do bieżącej wody, toaletę mają poza budynkiem, a w wodę muszą zaopatrywać się w studni. Doda

Polsat nagłaśnia sprawę lokatorów

W kamienicy znajdującej się w centrum miasta przy ul. Prusa mieszka pięć rodzin. Jak informuje Polsat zdarza się, że nocują tam osoby bezdomne i narkomani.  Do budynku nie jest doprowadzona kanalizacja, wodociągi ani centralne ogrzewanie. - Sama mieszkam na górze, bo lokatorzy powymierali. Noszę wodę po schodach, noszę drzewo, noszę węgiel. Każdą kroplę, którą wniosę, muszę wynieść, bo nie ma odpływu. Ja już po tych schodach krętych na pierwsze piętro nie daję rady – powiedziała stacji Polsat pani Ewa, która od 70 lat zamieszkuje kamienicę. 

Kamienica grozi zawaleniem

Jak dowiedział się Polsat budynek grozi zawaleniu, a jego mieszkańcy powinni się jak najszybciej  stamtąd wynieść. Niestety nie mogą dokąd się przenieść, więc zostają w kamienicy, która stanowi dla nich ogromne zagrożenie. Jak donosi "Interwencja" Polsatu właścicielami posesji są osoby prywatne. Kamienicę odziedziczyło rodzeństwo, które szuka pozostałych spadkobierców.

Lokatorzy proszą Polsat o pomoc

- Budynek jest własnością prywatną. Został odziedziczony przez rodzeństwo nie najbogatsze. Na wniosek współwłaścicielki został on wyłączony z użytkowania, ponieważ jest w złym stanie technicznym – przekazał Polsatowi Albert Olbrycht, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Piasecznie. - Byliśmy na listach oczekujących do otrzymania mieszkań, ale jak się odezwał właściciel, listy raptownie zginęły –  przekazała stacji Polsat pani Ewa, lokatorka kamienicy od ponad 20 lat.

Sprawa trafi do sądu

- Gmina nie wie, czy właściciel nieruchomości wypowiedział umowy tym rodzinom, czy też nie. Na właścicielu nieruchomości spoczywa dzisiaj obowiązek dania im lokali zamiennych. I teraz pytanie: co zrobił właściciel? Nie wiemy. Jeżeli wypowiedział umowy, a oni się nie wyprowadzili, to w przypadku nie opróżnienia mieszkania prawdopodobnie pójdzie do sądu o nakaz eksmisji i wyrok sądu pokaże, kto ma dać lokale zamienne: właściciel nieruchomości czy też gmina - mówi Polsatowi Kazimierz Jańczuk, burmistrz gminy Konstancina-Jeziorna.

Burmistrz w Polsacie: gmina nie ma lokali

Jak udało się dowiedzieć stacji Polsat gmina w tym przypadku nie ma obowiązku zapewnienia lokali socjalnych. Nadzór budowlany nakłada obowiązek opróżnienia lokalu na właściciela. Decyzja w sprawie kamienicy przy ul. Prusa został wysłana również do starostwa i burmistrza. Według informacji jakie burmistrz przekazał Polsatowi obecnie gmina nie posiada lokali zastępczych. Jak donosi Polsat spadkobierców kamienicy jest sześciu, dwoje z nich - rodzeństwo nie eksmituje lokatorów, ponieważ nie ma dokąd, podobnie jak burmistrz. O losach mieszkańców kamienicy zadecyduje sąd, jeśli sprawa tam trafi. 

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Tagi:

Konstancin-JeziornaPolsat

Karolina KrausharAutor

Karolina Kraushar jest redaktorką strony. Zanim znalazła się w Wawa Info, pracowała w dziale wideo portalu Wyborcza.pl oraz w radiu Chillizet. Do Warszawy przyjechała kilka lat temu i z miejsca się w niej zakochała. Szczególnie uwielbia zaskakującą oraz malowniczą Pragę-Północ. Karolina interesuje się szeroko pojętą sztuką, a w szczególności kinematografią dokumentalną, literaturą faktu oraz komiksami non-fiction.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wawainfo.pl

Podobne artykuły

Pexels Rodnae Productions

Wiadomości

E-sport - w czym tkwi jego fenomen?

Czytaj więcej >

Wiadomości

Wawa Info zmienia się w goniec.pl - Warszawa

Czytaj więcej >

Wiadomości

Świąteczna Warszawa. Specjalne metro i choinka na pl. Zamkowym

Czytaj więcej >
Protest pod Sejmem na ul. Wiejskiej

Wiadomości

Protest pod Sejmem. "Aborcja znaczy życie"

Czytaj więcej >

Wiadomości

Warszawska Karta Miejska za darmo dla osób powyżej 70. roku życia

Czytaj więcej >
Pogrzeb 19-letniego Igora. / fot. WawaInfo

Wiadomości

Pogrzeb 19-letniego Igora. Wzruszające słowa księdza

Czytaj więcej >