wawainfo.pl
Nie żyje mł. asp. Paweł Rosiński.

KPP dla Powiatu Warszawskiego Zachodniego - kppbabice.policja.waw.pl

Od kliku dni zbierali krew, Paweł Rosiński nie żyje. Policja właśnie przekazała tragiczną wiadomość

6 Listopada 2020

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

Młodszy aspirant Paweł Rosiński, który pozostawał w śpiączce farmakologicznej w szpitalu w Nowym Dworze Mazowieckim, nie żyje. Pomimo pomocy zorganizowanej przez współpracowników policjanta, którzy apelowali o oddawan

Młodszy aspirant Paweł Rosiński

Młodszy aspirant Paweł Rosiński nie żyje - poinformowała w piątek (06.11) Komenda Powiatowa Policji dla Powiatu Warszawskiego Zachodniego z siedzibą w Starych Babicach. W czwartek opisywaliśmy na Wawa Info apel policjantów o oddawanie krwi  z grupy 0 Rh + dla mł. asp. Rosińskiego.

"Zwracamy się do ludzi dobrej woli, aby oddawali krew w każdym szpitalu, a szczególnie w Nowym Dworze Mazowieckim (ul. Paderewskiego 8), w godz. 7-13, z dopiskiem: dla Pawła Rosińskiego" - pisała podinsp. Ewelina Gromek-Oćwieja z komendy w Starych Babicach.

Mł. asp. Rosiński przebywał w śpiączce

Mł. asp. Paweł Rosiński pozostawał w ostatnich dniach swojego życia pogrążony w śpiączce farmakologicznej w szpitalu w Nowym Dworze Mazowieckim. Jego współpracownicy z komendy policji liczyli na to, że odpowiednia ilość imiennie oddanej dla niego krwi z grupy 0 Rh + uratuje mu życie. Chociaż ich apel nie pozostał bez odpowiedzi, życia policjanta nie udało się uratować.

"Z głębokim żalem przyjęliśmy informację o śmierci naszego Kolegi młodszego aspiranta Pawła Rosińskiego. Niestety Paweł przeszedł na wieczną służbę. Był odpowiedzialnym i sumiennym policjantem z 13-letnim stażem oraz kochającym ojcem i mężem. (...) Dziękujemy Wszystkim, którzy w ostatnich dniach oddali krew dla Pawła. Dziękujemy za pomoc okazaną naszemu Koledze" - pisze podinsp. Gromek-Oćwieja.

Warto oddawać krew

Zapotrzebowanie na krew od dawców w czasie epidemii nie słabnie, jednak obostrzenia sanitarne mogą zmniejszać ilość chętnych gotowych udać się do stacji krwiodawstwa. Dlatego ważne jest, abyśmy w tym okresie nie rezygnowali z tego ważnego gestu.

"Apelujemy o oddawanie krwi, ponieważ jest ona potrzebna szczególnie teraz. Czekamy na Was w Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w całej Polsce" - czytamy w komunikacie policji mazowieckiej.

Uniwersalni dawcy

"Na stronach centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa zamieszczone są informacje dotyczące bieżącego stanu zapasów krwi i jej składników. Jednakże wszystkie grupy krwi są potrzebne, ponieważ istnieją biorcy o różnych grupach. Z użytecznego punktu widzenia najbardziej oczekiwana jest krew grupy O RhD- (ujemne), gdyż w nagłych wypadkach, przy braku krwi właściwej grupy, może być przetoczona każdemu biorcy. Problem polega na tym, że jest to jedna z rzadziej występujących grup krwi. Posiada ją zaledwie ok. 7 proc. Polaków" - informuje policja mazowiecka.

Warto sprawdzić, czy przypadkiem w naszych żyłach nie płynie krew z tej właśnie najrzadszej grupy, bo może się okazać, że jesteśmy tzw. uniwersalnymi dawcami. "Dawcą dla osoby O RhD ujemny musi być tylko ktoś o identycznej grupie krwi, czyli ORhD−. Natomiast zgodnie z zasadami transfuzji krew grupy ORhD− można przetoczyć każdemu pacjentowi.  Szczególnie jest to istotne przy szybkiej transfuzji, kiedy nie ma czasu na oznaczenie grupy krwi pacjentowi. W takich przypadkach Koncentrat Krwinek Czerwonych O RhD ujemny przetaczany jest pacjentowi, zanim nawet zrobiona jest próba zgodności. Takie działanie ratuje zdrowie i życie wielu pacjentów, więc gorąco zachęcamy wszystkie osoby mające grupę ORhD ujemny do regularnego oddawania krwi" - tłumaczy Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa im. prof dr hab. Tadeusza Dorobisza we Wrocławiu.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Podobne artykuły

Mazowsze

Mazowsze. Zahaczył o przyczepę, wpadł w poślizg i dachował

Czytaj więcej >

Mazowsze

Józefosław. Aż 20 zgłoszeń po silnej ulewie

Czytaj więcej >
Nad całym Mazowszem przeszły silne burze z intensywnymi opadami i porywistym wiatrem

Mazowsze

Burze nad Polską: 588 interwencji straży pożarnej na Mazowszu

Czytaj więcej >
Wypadek

Mazowsze

Samochód uderzył w drzewo. Jedna osoba nie żyje

Czytaj więcej >
Facebook/Policja Wyszków

Mazowsze

Tragiczny wypadek pod Wyszkowem. Mężczyzna spadł z ciągnika. Wpadł pod koła, nie żyje

Czytaj więcej >
Facebook/Ochotnicza Straż Pożarna - Ratownictwo Wodne

Mazowsze

Wypadek na trasie S7. Zablokowana droga w kierunku Gdańska

Czytaj więcej >