wawainfo.pl
Złota rybka na Polu Mokotowskim

Edward Marshall/REX

Nie chciała spełniać życzeń, więc została wyrzucona. Złota rybka w stawie na Polu Mokotowskim

5 Listopada 2020

Autor tekstu:

Kamil Matuszak

Udostępnij:

Złota rybka powinna uszczęśliwić każdego, kto zdecydował się na jej zakup. Okazuje się jednak, że nie każdy właściciel potrafi pogodzić się z tym, że zwierzę tak naprawdę nie spełnia życzeń. Dowodem na niezadowolenie jednego z posiadaczy małego stwor

Złota rybka

Baśnie próbują wmawiać nam, że niektóre rybki to stworzenia magiczne. Co w przypadku, gdy nie chcą spełniać życzeń? Albo po prostu się nam znudzą? Okazuje się, że część właścicieli pozbywa się swoich zwierzątek. Właśnie na takie odkrycie natrafiono w oczku na Polu Mokotowskim.

Rybkę wyłowiono w ubiegłym tygodniu. Przedstawiciel egzotycznego gatunku nie przetrwałby samodzielnie poza akwarium. Dobrze, że stworzeniem zajęli się ekolodzy z grupy Łowcy Obcych.

Jak rybka znalazła się w oczku wodnym na Polu Mokotowskim?

Biedny wyrzutek stał się ofiarą nieodpowiedzialności i nieudolności jakiegoś akwarysty. Właściciel nie potrafił dobrze zaopiekować się rybą, dlatego postanowił się jej pozbyć. Okazuje się, że nie jest to pierwszy przypadek - ludzie niespodziewanie często decydują się na likwidację swojego akwarium przez wyrzucenie zawartości np. do stawu.

Na szczęście są w stolicy bohaterowie, którzy wyłapują takie sytuacje i starają się pomóc osieroconym stworzeniom, takim jak choćby rybki. 

Łowcy Obcych to ekologiczni bohaterowie

Łowcy Obcych to działająca w formie wolontariatu grupa ratowników zwierząt. Ratują oni egzotyczne okazy i opiekują się nimi tak długo, aż wrócą do pełnego zdrowia. Bardzo często to proces długi i żmudny. Obecność nietypowych gatunków w naszych wodach to wcale nie tak rzadki przypadek.

- Rybka odłowiona na Polu Mokotowskim to nie jest ewenement. Bardzo często zdarzają się takie znaleziska. W zeszłym roku odłowiliśmy tu ponad 130 mieczyków i molinezji, popularnych ryb akwariowych. Po kwarantannie i powrocie do zdrowia znalazły nowe domy w akwariach edukacyjnych w szkołach i przedszkolach, gdzie uczą odpowiedzialności najmłodszych, a jednocześnie otrzymują dom będący uzupełnieniem braku specjalistycznych schronisk dla ryb akwariowych w Polsce - mówi Rafał Maciaszek, doktorant w Instytucie Nauk o Zwierzętach SGGW w Warszawie, inicjator projektu Łowca Obcych.

Wypuszczanie zwierząt "na wolność" to ogromny problem

Okazuje się, że wyrzucanie przez ludzi takich zwierząt to ogromny problem. Większość może o tym nie wiedzieć, ale pozbycie się żółwia czy rybki jest takim samym czynem karalnym, jak porzucenie psa. - Bywa, że to pozbywanie się niektórych podopiecznych odbywa się na oczach dziecka - rybka wypuszczana jest "na wolność" - kontynuuje Maciaszek.

Wolność wcale nie oznacza lepszego życia. Zdecydowanie częściej to tortury i narażenie na infekcje pasożytnicze. Co doprowadzić może do nagłej śmierci. Łowcy Obcych starają się nie tylko ratować zwierzęta, ale też edukować młodzież i uczulać na problem odpowiedzialności na żywe organizmy.

Wyrzucenie zawartości akwarium, które się nam znudziło, to nie tylko czyn nieetyczny i nielegalny, który skutkować może mandatem, ale też działalność na niekorzyść środowiska, co podkreśla Maciaszek.

Jak ma się rybka z Pola Mokotowskiego?

Co stało się ze złotą rybką z Pola Mokotowskiego? Znajduje się ona w dobrej kondycji - ma delikatne poparzenia skóry i po kąpieli leczniczej wraca do zdrowia. Mamy nadzieję, że to jedna z ostatnich ofiar tak nieodpowiedzialnego zachowania amatora akwarystyki.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Tagi:

zwierzętaporzucone zwierzętaMokotów

Kamil MatuszakAutor

Od wielu lat zajmuje się pisaniem o wszystkim, co go pasjonuje. Dotychczas zawodowo zajmował się przede wszystkim marketingiem internetowym, w międzyczasie udoskonalając swój warsztat dziennikarski. Całym jego światem jest film, serial i muzyka - uwielbia oglądać i słuchać, a może też mówić i pisać o nich całymi dniami. Fascynuje go życie w dużym mieście, dlatego lubi poznawać zalety i wady codziennej Warszawy. Kiedyś chciał zostać piłkarzem, następnie radiowcem, a teraz - pragnie jak najlepiej relacjonować czytelnikom to, co dzieje się w stolicy.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wawainfo.pl

Podobne artykuły

Pexels Rodnae Productions

Wiadomości

E-sport - w czym tkwi jego fenomen?

Czytaj więcej >

Wiadomości

Wawa Info zmienia się w goniec.pl - Warszawa

Czytaj więcej >

Wiadomości

Świąteczna Warszawa. Specjalne metro i choinka na pl. Zamkowym

Czytaj więcej >
Protest pod Sejmem na ul. Wiejskiej

Wiadomości

Protest pod Sejmem. "Aborcja znaczy życie"

Czytaj więcej >

Wiadomości

Warszawska Karta Miejska za darmo dla osób powyżej 70. roku życia

Czytaj więcej >
Pogrzeb 19-letniego Igora. / fot. WawaInfo

Wiadomości

Pogrzeb 19-letniego Igora. Wzruszające słowa księdza

Czytaj więcej >