wawainfo.pl
Po 120 latach latach działalności zamyka się najstarsza pracownia rękawiczek w Polsce

Ko-Moda.com

Przetrwała dwie wojny światowe, dobił ją koronawirus. Najstarsza pracownia rękawiczek w Polsce zostanie zamknięta

21 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Karolina Kraushar

Udostępnij:

Po 120 latach działalności zamyka się najstarsza pracownia rękawiczek w Polsce. Manufaktura przetrwała dwie wojny światowe, PRL, zmiany ustrojowe, przewinęło się przez nią tysiące klientów z Polski i z zagranicy. Niestety zakład mieszczący się prz

Pracownia przestanie istnieć po 120 latach działalności

- Wszystko kiedyś się kończy, a życie toczy się dalej. Ze smutkiem informujemy, że po ponad 120 latach działalności najstarsza w Polsce Pracownia Rękawiczek... zamyka swój rozdział w historii Warszawy - poinformowali 20 kwietnia właściciele pracowni T. Kowalski na Chmielnej 10. - Jest mi bardzo przykro, że jesteśmy zmuszeni zamknąć pracownię, niestety nie możemy zrobić nic więcej w tej sytuacji. Ten sklep jest częścią historii tego miasta, ale niestety rzemiosło się zwija - mówi nam Tomasz Kowalski, właściciel pracowni.

Rodzinny biznes

Pracownię na początku XX wieku założył Apolinary Kowalski. Później dołączył do niego jego syn, który przyuczał się do zawodu już od najmłodszych lat. W 1936 roku zdobył rzemieślnicze papiery mistrzowskie i miał przejąć zakład od ojca. Plany rodziny pokrzyżował jednak wybuch II wojny światowej. Sklep istniał do wybuchu Powstania Warszawskiego, ale w 1944 roku całe miasto zostało zniszczone, a ocalałych mieszkańców wysiedlono. Wśród nich był syn Apolinary, jego ojciec zginął bowiem na barykadach powstańczych. 

Działalność sklepu w PRL-u

Apolinaremu i jego żonie nie było łatwo. Ciągłe zmiany lokalu związane z wyburzaniem walących się i nadpalonych podczas wojny kamienic, bieda i reglamentacja surowców dla rzemieślników były wstępem do czasów wiecznych kłopotów. Z kolei rządy komunistyczne były ciężkie dla drobnych inicjatyw rzemieślniczych, na rzemieślników narzucano liczne restrykcje i absurdalne przepisy. Odwilż przyniosły lata 60., a w pracowni Państwa Kowalskich bywała śmietanka towarzyska tamtejszej Warszawy z Polą Raksą, Andrzejem Łapickim czy Stanisławą Celińską na czele.

Manufaktura po w wolnej Polsce

Po upadku komunizmu interes w pracowni był już w rękach Tomasza Kowalskiego. Firma po raz kolejny musiała zmagać się przeciwnościami losu, tym razem z etykietą “made in Poland” - naszym rodakom rodzime produkty kojarzyły się z bylejakością, na szczęście nie trwało to długo. Po kilku latach ponownie w naszym salonie gościli klienci, którzy docenili tradycyjne i unikalne rękodzieło - zauważa Tomasz Kowalski. 

Epidemia koronawirusa to gwóźdź do trumny

Czynników, przez które Tomasz Kowalski wraz z rodziną jest zmuszony zamknąć ponad stuletnią pracownię jest wiele. - Już prawie nie ma zimy, jest coraz cieplej i nie ma takiego zapotrzebowania na rękawiczki co kiedyś - mówi nam Tomasz Kowalski. Fast fashion i tanie produkty sprzedawane przez sieciówki również nie pomagają w utrzymaniu pracowni rzemieślniczej. - Kiedyś ulica Chmielna była całkiem inna, kwitł tu handel, teraz wiele lokali stoi pustych, rzemiosło się zwija. To wielka szkoda bo wraz z tym umiera kawałek starej Warszawy, w tym nasz zakład, który przez 120 lat był częścią stolicy - dodaje Tomasz Kowalski. Pracownia T. Kowalski na Chmielnej 10 będzie otwarta tylko do 30 kwietnia.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Podobne artykuły

Policja prosi o pomoc

Wiadomości

Kradzież sprzętu medycznego dla niemowląt z wadami słuchu. Policja prosi o pomoc przy odnalezieniu sprawców

Czytaj więcej >
Stołeczne WOPR

Wiadomości

Tragedia na kąpielisku w Zielonce. Tonącego nie udało się uratować

Czytaj więcej >
Jan BIELECKI/East News - zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Wypadek na plaży w Nieporęcie. Trwa akcja ratunkowa

Czytaj więcej >
wawainfo.pl

Wiadomości

Nie żyje mężczyzna reanimowany przez służby na plaży w Nieporęcie

Czytaj więcej >
Straż pożarna w Skysawa

Wiadomości

Tłum strażaków pod wieżowcem Skysawa na Świętokrzyskiej. Czy sprawa jest poważna?

Czytaj więcej >

Wiadomości

Rowerzystka wjechała prosto pod pociąg. Nie żyje

Czytaj więcej >