wawainfo.pl > Wiadomości > Sześć psów zginęło w ogromnych mękach. Po prawie roku nowe trafią do policji
Julian Bakuła
Julian Bakuła 19.03.2022 03:22

Sześć psów zginęło w ogromnych mękach. Po prawie roku nowe trafią do policji

Policja otrzymała nowe psy wyszkolone do badań osmologicznych.
policja.waw.pl [kolaż]

Tragiczna śmierć psów policyjnych

Pod koniec lutego informowaliśmy na wawainfo.pl o tragicznej w skutkach awarii na Pradze-Północ, w wyniku której wrząca woda zalała policyjne laboratorium, doprowadzając do śmierci znajdujących się tam psów. - Pękła rura ciepłownicza. Woda wylała się na część terenu zielonego i część utwardzonego należącego do policji. Na miejscu pracowało pięć naszych zastępów. Musieliśmy rozbić podmurówkę, żeby udrożnić przepływ wody. Nasze działania polegały na odpompowaniu wody. Służby bardzo szybko zakręciły zawór - mówił asp. Piotr Rżysko ze stołecznej straży pożarnej.

- Woda wlała się do kojców, w których były psy wyszkolone w kierunku osmologii. Na pomoc zwierzętom było za późno. To dla nas ogromna strata. Zwrócimy się o pomoc do innych komend wojewódzkich, żeby zapewnić kontynuację pracy - relacjonował nadkom. Sylwester Marczak z Komendy Stołecznej Policji. Opiekunom psów, które zginęły w męczarniach, zapewniono pomoc psychologiczną.

Zadośćuczynienie ze strony Veolii

Po tragedii właściciel uszkodzonej instalacji ciepłowniczej Veolia Energia Warszawa zapewniał, że będzie chciał zadośćuczynić policji za tragiczną śmierć psów wyszkolonych do badań osmologicznych. W kwietniu rzecznik spółki Aleksandra Żurada poinformowała, że Veolia zakupi i przeszkoli nowe psy na potrzeby policji.

- Od zdarzenia minęły niecałe dwa miesiące, a wynikiem tej współpracy jest między innymi refundacja zakupu sześciu psów oraz cyklu szkolenia. Szczegóły w tej sprawie są jednak na bieżąco omawiane między Komendą Stołeczną Policji a firmą Voelia Energia - mówiła Żurada.

Do policji trafią nowe psy

W czwartek (10.12) stołeczna policja poinformowała, że do Pracowni Osmologii Sekcji Biologii Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Stołecznej Policji (KSP) trafią cztery nowe, wyszkolone psy wraz z przewodnikami. Jest to wynik współpracy KSP ze spółką Veolia, dzięki której odtworzona została również zniszczona pracownia.

"Nowe kojce i budy czekają już na nowych użytkowników. Otil, Ogi, Oro i Ondo wprowadzą się do odbudowanych pomieszczeń niemalże w rok po tragedii. 26 lutego 2021 roku wraz z przewodnikami zakończą siedmiomiesięczny kurs dla psów do badań osmologicznych. Obecnie, zakupione od polskiego hodowcy cztery młode owczarki niemieckie szkolą się w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach. Pod okiem przewodników przechodzą tresurę praktyczną, która ma rozwinąć u młodych psów umiejętności w zakresie pracy węchowej i utrzymania sprawności użytkowej psa w zakresie posłuszeństwa ogólnego" - informuje Edyta Adamus ze stołecznej policji.

Szkolenie przewodników

Sami przewodnicy nowych psów policyjnych podczas szkolenia pogłębiają umiejętności w zakresie tresury zwierząt oraz kynologii służbowej: uczą się anatomii psów i dowiadują, jak je pielęgnować i żywić. Poznają także grożące psom choroby i możliwe problemy fizjologicznej.

Przede wszystkim jednak poznają "taktyki i techniki użycia psów do badań osmologicznych oraz sposobu zabezpieczania śladów osmologicznych i pobierania materiału porównawczego." Zanim psy trafią do służby w policji, muszą jednak zostać poddane atestacji. "Pozytywna ocena pozwoli im otrzymać atest niezbędny do wykorzystywania psów do badań osmologicznych. Psy po otrzymaniu atestu trafią do budynku przy ul. Jagiellońskiej i rozpoczną dwumiesięczną adaptację do nowego miejsca, po której rozpoczną służbę" - tłumaczy Edyta Adamus z KSP.

Powiązane