Sześć psów zginęło w ogromnych mękach. Po prawie roku nowe trafią do policji

Autor Julian Bakuła - 10 Grudnia 2020
Policja otrzymała nowe psy wyszkolone do badań osmologicznych.Źródło: policja.waw.pl [kolaż]

W lutym na Pradze-Północ doszło do awarii, w wyniku której wrząca woda zalała policyjne laboratorium, a uwięzione tam psy zginęły w męczarniach. Veolia Energia Warszawa deklarowała potem, że zadośćuczyni policji za tę stratę. Dziś dowiedzieliśmy się, że do policji trafią cztery nowe, przeszkolone psy. Znamy już ich imiona.

Tragiczna śmierć psów policyjnych

Pod koniec lutego informowaliśmy na wawainfo.pl o tragicznej w skutkach awarii na Pradze-Północ, w wyniku której wrząca woda zalała policyjne laboratorium, doprowadzając do śmierci znajdujących się tam psów. - Pękła rura ciepłownicza. Woda wylała się na część terenu zielonego i część utwardzonego należącego do policji. Na miejscu pracowało pięć naszych zastępów. Musieliśmy rozbić podmurówkę, żeby udrożnić przepływ wody. Nasze działania polegały na odpompowaniu wody. Służby bardzo szybko zakręciły zawór - mówił asp. Piotr Rżysko ze stołecznej straży pożarnej.

- Woda wlała się do kojców, w których były psy wyszkolone w kierunku osmologii. Na pomoc zwierzętom było za późno. To dla nas ogromna strata. Zwrócimy się o pomoc do innych komend wojewódzkich, żeby zapewnić kontynuację pracy - relacjonował nadkom. Sylwester Marczak z Komendy Stołecznej Policji. Opiekunom psów, które zginęły w męczarniach, zapewniono pomoc psychologiczną.

Zadośćuczynienie ze strony Veolii

Po tragedii właściciel uszkodzonej instalacji ciepłowniczej Veolia Energia Warszawa zapewniał, że będzie chciał zadośćuczynić policji za tragiczną śmierć psów wyszkolonych do badań osmologicznych. W kwietniu rzecznik spółki Aleksandra Żurada poinformowała, że Veolia zakupi i przeszkoli nowe psy na potrzeby policji.

- Od zdarzenia minęły niecałe dwa miesiące, a wynikiem tej współpracy jest między innymi refundacja zakupu sześciu psów oraz cyklu szkolenia. Szczegóły w tej sprawie są jednak na bieżąco omawiane między Komendą Stołeczną Policji a firmą Voelia Energia - mówiła Żurada.

Do policji trafią nowe psy

W czwartek (10.12) stołeczna policja poinformowała, że do Pracowni Osmologii Sekcji Biologii Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Stołecznej Policji (KSP) trafią cztery nowe, wyszkolone psy wraz z przewodnikami. Jest to wynik współpracy KSP ze spółką Veolia, dzięki której odtworzona została również zniszczona pracownia.

"Nowe kojce i budy czekają już na nowych użytkowników. Otil, Ogi, Oro i Ondo wprowadzą się do odbudowanych pomieszczeń niemalże w rok po tragedii. 26 lutego 2021 roku wraz z przewodnikami zakończą siedmiomiesięczny kurs dla psów do badań osmologicznych. Obecnie, zakupione od polskiego hodowcy cztery młode owczarki niemieckie szkolą się w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach. Pod okiem przewodników przechodzą tresurę praktyczną, która ma rozwinąć u młodych psów umiejętności w zakresie pracy węchowej i utrzymania sprawności użytkowej psa w zakresie posłuszeństwa ogólnego" - informuje Edyta Adamus ze stołecznej policji.

Szkolenie przewodników

Sami przewodnicy nowych psów policyjnych podczas szkolenia pogłębiają umiejętności w zakresie tresury zwierząt oraz kynologii służbowej: uczą się anatomii psów i dowiadują, jak je pielęgnować i żywić. Poznają także grożące psom choroby i możliwe problemy fizjologicznej.

Przede wszystkim jednak poznają "taktyki i techniki użycia psów do badań osmologicznych oraz sposobu zabezpieczania śladów osmologicznych i pobierania materiału porównawczego." Zanim psy trafią do służby w policji, muszą jednak zostać poddane atestacji. "Pozytywna ocena pozwoli im otrzymać atest niezbędny do wykorzystywania psów do badań osmologicznych. Psy po otrzymaniu atestu trafią do budynku przy ul. Jagiellońskiej i rozpoczną dwumiesięczną adaptację do nowego miejsca, po której rozpoczną służbę" - tłumaczy Edyta Adamus z KSP.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News