wawainfo.pl
Policja otrzymała nowe psy wyszkolone do badań osmologicznych.

policja.waw.pl [kolaż]

Sześć psów zginęło w ogromnych mękach. Po prawie roku nowe trafią do policji

10 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

W lutym na Pradze-Północ doszło do awarii, w wyniku której wrząca woda zalała policyjne laboratorium, a uwięzione tam psy zginęły w męczarniach. Veolia Energia Warszawa deklarowała potem, że zadośćuczyni policji za tę stratę. Dziś dowiedziel

Tragiczna śmierć psów policyjnych

Pod koniec lutego informowaliśmy na wawainfo.pl o tragicznej w skutkach awarii na Pradze-Północ, w wyniku której wrząca woda zalała policyjne laboratorium, doprowadzając do śmierci znajdujących się tam psów. - Pękła rura ciepłownicza. Woda wylała się na część terenu zielonego i część utwardzonego należącego do policji. Na miejscu pracowało pięć naszych zastępów. Musieliśmy rozbić podmurówkę, żeby udrożnić przepływ wody. Nasze działania polegały na odpompowaniu wody. Służby bardzo szybko zakręciły zawór - mówił asp. Piotr Rżysko ze stołecznej straży pożarnej.

- Woda wlała się do kojców, w których były psy wyszkolone w kierunku osmologii. Na pomoc zwierzętom było za późno. To dla nas ogromna strata. Zwrócimy się o pomoc do innych komend wojewódzkich, żeby zapewnić kontynuację pracy - relacjonował nadkom. Sylwester Marczak z Komendy Stołecznej Policji. Opiekunom psów, które zginęły w męczarniach, zapewniono pomoc psychologiczną.

Zadośćuczynienie ze strony Veolii

Po tragedii właściciel uszkodzonej instalacji ciepłowniczej Veolia Energia Warszawa zapewniał, że będzie chciał zadośćuczynić policji za tragiczną śmierć psów wyszkolonych do badań osmologicznych. W kwietniu rzecznik spółki Aleksandra Żurada poinformowała, że Veolia zakupi i przeszkoli nowe psy na potrzeby policji.

- Od zdarzenia minęły niecałe dwa miesiące, a wynikiem tej współpracy jest między innymi refundacja zakupu sześciu psów oraz cyklu szkolenia. Szczegóły w tej sprawie są jednak na bieżąco omawiane między Komendą Stołeczną Policji a firmą Voelia Energia - mówiła Żurada.

Do policji trafią nowe psy

W czwartek (10.12) stołeczna policja poinformowała, że do Pracowni Osmologii Sekcji Biologii Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Stołecznej Policji (KSP) trafią cztery nowe, wyszkolone psy wraz z przewodnikami. Jest to wynik współpracy KSP ze spółką Veolia, dzięki której odtworzona została również zniszczona pracownia.

"Nowe kojce i budy czekają już na nowych użytkowników. Otil, Ogi, Oro i Ondo wprowadzą się do odbudowanych pomieszczeń niemalże w rok po tragedii. 26 lutego 2021 roku wraz z przewodnikami zakończą siedmiomiesięczny kurs dla psów do badań osmologicznych. Obecnie, zakupione od polskiego hodowcy cztery młode owczarki niemieckie szkolą się w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach. Pod okiem przewodników przechodzą tresurę praktyczną, która ma rozwinąć u młodych psów umiejętności w zakresie pracy węchowej i utrzymania sprawności użytkowej psa w zakresie posłuszeństwa ogólnego" - informuje Edyta Adamus ze stołecznej policji.

Szkolenie przewodników

Sami przewodnicy nowych psów policyjnych podczas szkolenia pogłębiają umiejętności w zakresie tresury zwierząt oraz kynologii służbowej: uczą się anatomii psów i dowiadują, jak je pielęgnować i żywić. Poznają także grożące psom choroby i możliwe problemy fizjologicznej.

Przede wszystkim jednak poznają "taktyki i techniki użycia psów do badań osmologicznych oraz sposobu zabezpieczania śladów osmologicznych i pobierania materiału porównawczego." Zanim psy trafią do służby w policji, muszą jednak zostać poddane atestacji. "Pozytywna ocena pozwoli im otrzymać atest niezbędny do wykorzystywania psów do badań osmologicznych. Psy po otrzymaniu atestu trafią do budynku przy ul. Jagiellońskiej i rozpoczną dwumiesięczną adaptację do nowego miejsca, po której rozpoczną służbę" - tłumaczy Edyta Adamus z KSP.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Julian BakułaAutor

Interesują mnie lokalne wydarzenia i problemy mieszkańców Warszawy i okolic, które chciałbym nagłaśniać, przyczyniając się do zmian na lepsze.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wawainfo.pl

Podobne artykuły

Pexels Rodnae Productions

Wiadomości

E-sport - w czym tkwi jego fenomen?

Czytaj więcej >

Wiadomości

Wawa Info zmienia się w goniec.pl - Warszawa

Czytaj więcej >

Wiadomości

Świąteczna Warszawa. Specjalne metro i choinka na pl. Zamkowym

Czytaj więcej >
Protest pod Sejmem na ul. Wiejskiej

Wiadomości

Protest pod Sejmem. "Aborcja znaczy życie"

Czytaj więcej >

Wiadomości

Warszawska Karta Miejska za darmo dla osób powyżej 70. roku życia

Czytaj więcej >
Pogrzeb 19-letniego Igora. / fot. WawaInfo

Wiadomości

Pogrzeb 19-letniego Igora. Wzruszające słowa księdza

Czytaj więcej >