wawainfo.pl > Wiadomości > Nakaz zakrywania twarzy a palenie na zewnątrz. Policja i prawnicy odpowiadają kiedy dostaniemy mandat
Mateusz Kobyłka
Mateusz Kobyłka 19.03.2022 03:25

Nakaz zakrywania twarzy a palenie na zewnątrz. Policja i prawnicy odpowiadają kiedy dostaniemy mandat

palenie papierosów
pixabay.com/leo2014

Czy za palenie grozi mandat?

Obowiązek zakrywania twarzy dotyczy niemalże wszystkich obywateli. Wyjątek stanowią pewne grupy zawodowe wykonujące czynności służbowe, dzieci do lat 4 oraz osoby, które nie są w stanie samodzielnie założyć maseczki. Przepis ten obowiązuje od 16 kwietnia. Co w przypadku, gdy na spacerze chcemy zapalić papierosa? Czy taka sytuacja uprawnia służby do wystawienia mandatu?

Policja komentuje

Z pytaniem w tej kwestii zwróciliśmy się do rzecznika Komendy Stołecznej Policji. - Obowiązek zasłaniania ust i nosa dotyczy miejsc ogólnodostępnych. Obowiązujące w tej kwestii przepisy nie przewidują wyłączeń dla osób palących papierosy (tytoń). - odpowiedział nam podkom. Rafał Retmaniak z Wydziału Komunikacji Społecznej.

Jak wygląda to od strony prawnej?

Informacji na ten temat szukaliśmy również u prawnika. Komentarza w tej sprawie udzielił nam mecenas Zbigniew Roman - Nie jest to kwestia uregulowana. Jeśli mielibyśmy się zastosować do przepisu restrykcyjnie, to taką osłonę twarzy musimy zachować od momentu wyjścia z domu do powrotu. Oczywiście są sytuacje, gdy tę maseczkę trzeba poprawić lub wymienić gdy się zużyje. Zapalenie papierosa nie jest jednak taką sytuacją i moim zdaniem taka osoba może zostać ukarana. - powiedział.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.