Warszawa szuka oszczędności. Ratusz zacznie od lamp na ulicach

Autor Karolina Kraushar - 27 Kwietnia 2020
Wymiana latatni w WarszawieŹródło: Pixabay

Do końca 2022 roku na głównych ulicach w stolicy pojawią się nowe oświetlenia LED. Dzięki temu w Warszawie będzie jaśniej i bezpieczniej, a dodatkowo miasto zaoszczędzi kilka milionów. Nowoczesne latarnie będą również przyjazne dla środowiska. | www.wawinfo.pl - wejdź po najnowsze informacje z Warszawy

Miasto oszczędza

Kryzys gospodarczy wywołany przez pandemię koronawirusa sprawia, że ratusz musi wprowadzić zmiany w budżecie miasta. Pojawiło się wiele pomysłów jak to zrobić. Jednym z nich było wyłączanie latarni ulicznych. Oznaczałoby to jednak znaczne pogorszenie warunków bezpieczeństwa na drogach oraz ogólnego bezpieczeństwa mieszkańców na nieoświetlonych ulicach. Dlatego ratusz podjął inną decyzję. - Oszczędności szukamy gdzie indziej, po to, aby w miarę możliwości były one jak najmniej odczuwalne dla mieszkańców. Operację wymiany 43 tysięcy opraw oświetleniowych na latarniach planujemy na lata 2021-2022. Obejmie ona około połowy warszawskich latarni. Umożliwi to trzykrotnie niższe zużycie energii elektrycznej - w ciągu roku jest to oszczędność ok. 16 mln zł. Dzięki tej inwestycji w krótkim czasie zyska również budżet stolicy - powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Wymiana starego oświetlenia

Na wielu warszawskich ulicach znajduje się oświetlenie, które było instalowane kilkadziesiąt lat temu. W tej chwili jest ono nieefektywne i wymaga częstych napraw. Jedynie 15 procent z 55 tysięcy opraw posiada nowoczesne światła LED. - Wymiana starych opraw oświetleniowych na nowe w technologii LED przyniesie wiele korzyści. W najbliższych tygodniach planujemy ogłoszenie przetargów na realizację prac - dodała Karolina Gałecka z Urzędu m.st. Warszawy.

Co miasto zyska na wymianie oświetlenia

Zmiana oświetlenia przyniesie miastu przede wszystkim korzyści finansowe. Zużycie energii będzie trzykrotnie niższe. W ciągu roku ratusz zaoszczędzi około 16 milionów złotych, co oznacza, że sama oszczędność energii pozwoli na zwrot kosztów inwestycji w ciągu trzech lat. Kolejnym plusem będzie spadek liczby awarii. - W 2019 roku otrzymaliśmy 12 tysięcy zgłoszeń, które dotyczyły uszkodzonego oświetlenia. Koszty konserwacji i napraw na głównych ulicach Warszawy przekraczają 4 mln zł rocznie - wyliczyła Karolina Gałecka. Wraz ze spadkiem zużycia energii zmniejszy się również emisja szkodliwych substancji, a wydzielanie dwutlenku węgla do atmosfery zmaleje o 30 tysięcy ton rocznie.

Oświetlenie zmieniono już w kilku miejscach w Warszawie

Nowe oświetlenie pojawiło się już na głównych ciągach komunikacyjnych np. na Modlińskiej czy w al. Waszyngtona oraz ważnych węzłach - na placu Bankowym czy węźle Wyścigi. Na wielu zabytkowych ulicach, takich jak Miodowa i plac Krasińskich czy al. Szucha, nowe - historycznie stylizowane oświetlenie - podkreśla walory ich architektonicznej zabudowy. Ratusz w ciągu dwóch lat wymienił również oprawę w 18 tunelach i przejściach podziemnych, co zmniejszyło zużycie energii o 92 procent.

Mniej dekoracji w okresie świątecznym

Świąteczne dekoracje w stolicy zachwycają mieszkańców i turystów już od wielu lat. Dlatego ratusz mimo epidemii koronawirusa planuje także w tym roku 6 grudnia inaugurować iluminację świąteczną. - W związku z tym, że umowa na dotychczasową iluminację się zakończyła, w najbliższych tygodniach planujemy przetarg na jej kontynuację. Niestety, w tym roku ograniczymy je do absolutnego minimum ze względu na konieczne oszczędności - mówi Karolina Gałecka z Urzędu m.st. Warszawy. W tym roku w okresie świątecznym warszawiacy i turyści będą mogli podziwiać wyłącznie świąteczną choinkę na pl. Zamkowym oraz iluminację Krakowskiego Przedmieścia i Nowego Światu.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News