Opublikowano rozporządzenie w sprawie restrykcji. Nie o wszystkich mówiono na konferencji

Autor Mateusz Dolak - 26 Marca 2021
Źródło: KPRM

Rząd opublikował rozporządzenie w sprawie restrykcji, które od soboty będą obowiązywały w Warszawie i całej Polsce. Okazuje się, że pojawiły się zapisy o których nie mówiono podczas czwartkowej konferencji prasowej.

Jakie obostrzenia od soboty?

Przypomnijmy, w związku ze znacznym wzrostem zachorowań na COVID19, rząd zdecydował o wprowadzeniu dodatkowych obostrzeń. Nowe zasady mają obowiązywać od soboty do 9 kwietnia.

W czwartek odbyła się konferencja prasowa na której minister zdrowia i premier ogłaszali zmiany. - Trzecia fala będzie gorsza od drugiej - powiedział Adam Niedzielski uzasadniając dlaczego zaostrzono restrykcje.

Niedzielski przekazał, że od soboty zamknięte będą;

  • salony urody, zakłady kosmetyczne oraz fryzjerskie
  • wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane
  • przedszkola i żłobki

Minister Zdrowia podał też nowe limity osób obowiązujące w sklepach i w kościołach, a także zaapelował o pracę zdalną. Poprosił również, by Wielkanoc spędzić w gronie najbliższych.

Limity osób

Zakaz uczestnictwa w zgromadzeniach

Okazuje się, że to nie jedyne restrykcje, które zostały zaostrzone. W rozporządzeniu, które pojawiło się w Dzienniku Ustaw, czytamy, że obowiązuje zakaz uczestniczenia w zgromadzeniach powyżej 5 osób.

Do tej pory zapis ten mówił o zakazie organizacji zgromadzeń, a uczestnicy musieli zachować między sobą dystans 1,5 metra.

Warto przypomnieć, że podczas zgromadzeń w Warszawie policja ścigała, nakładała mandaty i aresztowała osoby, które brały w nich udział. Rzecznik Komendy Głównej Policji przyznał, że funkcjonariusze interpretowali zakaz organizacji zgromadzeń, jako zakaz uczestnictwa.

- Dla nas oczywiste jest, że twórcy przepisów chodziło także o zakaz uczestniczenia w tych zgromadzeniach i wzajemnych kontaktów między osobami, bo przecież właśnie takie jest założenie ograniczenia transmisji wirusa – wyjaśnił inspektor Mariusz Ciarka w rozmowie z portalem onet.pl.

Przedsiębiorcy zapowiadają nalot dronów

Jak pisaliśmy na wawainfo.pl, przedsiębiorcy zapowiedzieli manifestacje na dzień po zakończeniu lockdownu. W rocznicę katastrofy Smoleńskiej chcą zablokować pomnik Smoleński. Twierdzą, że koniec lockdownu zaplanowany na 9 kwietnia to nie przypadek, ale pretekst żeby zorganizować obchody kolejnej rocznicy katastrofy smoleńskiej.

Organizatorzy chcą obejść przepisy, dlatego zaplanowali kilka zgromadzeń, które będą od siebie oddalone o kilkaset metrów. Planują też nalot dronów, które mają utrudnić pracę snajperom pilnującym bezpieczeństwa.

Zgodnie z artykułem 57 konstytucji, każdemu zapewnia się wolność organizowania pokojowych zgromadzeń i uczestniczenia w nich. Ograniczenie tej wolności może określać ustawa.

Rekord zakażeń

W piątek ministerstwo zdrowia poinformowało o 35 143 nowych zakażeniach koronawirusem. Najwięcej chorych (5264) przybyło na Mazowszu.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Artykuły polecane przez redakcję WAWA INFO:

źródło: wawainfo.pl, onet.pl
zdjęcie główne: KPRM

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News