wawainfo.pl

KPRM

Opublikowano rozporządzenie w sprawie restrykcji. Nie o wszystkich mówiono na konferencji

26 Marca 2021

Autor tekstu:

Mateusz Dolak

Udostępnij:

Rząd opublikował rozporządzenie w sprawie restrykcji, które od soboty będą obowiązywały w Warszawie i całej Polsce. Okazuje się, że pojawiły się zapisy o których nie mówiono podczas czwartkowej konferencji prasowej.

Jakie obostrzenia od soboty?

Przypomnijmy, w związku ze znacznym wzrostem zachorowań na COVID19, rząd zdecydował o wprowadzeniu dodatkowych obostrzeń. Nowe zasady mają obowiązywać od soboty do 9 kwietnia.

W czwartek odbyła się konferencja prasowa na której minister zdrowia i premier ogłaszali zmiany. - Trzecia fala będzie gorsza od drugiej - powiedział Adam Niedzielski uzasadniając dlaczego zaostrzono restrykcje.

Niedzielski przekazał, że od soboty zamknięte będą;

  • salony urody, zakłady kosmetyczne oraz fryzjerskie

  • wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane

  • przedszkola i żłobki

Minister Zdrowia podał też nowe limity osób obowiązujące w sklepach i w kościołach, a także zaapelował o pracę zdalną. Poprosił również, by Wielkanoc spędzić w gronie najbliższych.

Zakaz uczestnictwa w zgromadzeniach

Okazuje się, że to nie jedyne restrykcje, które zostały zaostrzone. W rozporządzeniu, które pojawiło się w Dzienniku Ustaw, czytamy, że obowiązuje zakaz uczestniczenia w zgromadzeniach powyżej 5 osób.

Do tej pory zapis ten mówił o zakazie organizacji zgromadzeń, a uczestnicy musieli zachować między sobą dystans 1,5 metra.

Warto przypomnieć, że podczas zgromadzeń w Warszawie policja ścigała, nakładała mandaty i aresztowała osoby, które brały w nich udział. Rzecznik Komendy Głównej Policji przyznał, że funkcjonariusze interpretowali zakaz organizacji zgromadzeń, jako zakaz uczestnictwa.

- Dla nas oczywiste jest, że twórcy przepisów chodziło także o zakaz uczestniczenia w tych zgromadzeniach i wzajemnych kontaktów między osobami, bo przecież właśnie takie jest założenie ograniczenia transmisji wirusa – wyjaśnił inspektor Mariusz Ciarka w rozmowie z portalem onet.pl.

Przedsiębiorcy zapowiadają nalot dronów

Jak pisaliśmy na wawainfo.pl, przedsiębiorcy zapowiedzieli manifestacje na dzień po zakończeniu lockdownu. W rocznicę katastrofy Smoleńskiej chcą zablokować pomnik Smoleński. Twierdzą, że koniec lockdownu zaplanowany na 9 kwietnia to nie przypadek, ale pretekst żeby zorganizować obchody kolejnej rocznicy katastrofy smoleńskiej.

Organizatorzy chcą obejść przepisy, dlatego zaplanowali kilka zgromadzeń, które będą od siebie oddalone o kilkaset metrów. Planują też nalot dronów, które mają utrudnić pracę snajperom pilnującym bezpieczeństwa.

Zgodnie z artykułem 57 konstytucji, każdemu zapewnia się wolność organizowania pokojowych zgromadzeń i uczestniczenia w nich. Ograniczenie tej wolności może określać ustawa.

Rekord zakażeń

W piątek ministerstwo zdrowia poinformowało o 35 143 nowych zakażeniach koronawirusem. Najwięcej chorych (5264) przybyło na Mazowszu.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Artykuły polecane przez redakcję WAWA INFO:

źródło: wawainfo.pl, onet.plzdjęcie główne: KPRM

Mateusz DolakAutor

Jestem redaktorem prowadzącym portal Wawa Info. Trafiłem tutaj z Super Expressu, a wcześniej - pisałem dla portalu tvn24.pl i tvnwarszawa.pl. Swoją przygodę z mediami zacząłem jeszcze w liceum, kiedy współpracowałem z lokalnym radie

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wawainfo.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Nie żyje profesor Jan Stanienda

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Wiadomości

26 września rusza 43. Maraton Warszawski. Nadchodzą utrudnienia

Czytaj więcej >
Obraz DUOTONE_ z Pixabay

Wiadomości

Nie żyje Hanna Lewandowska, wiceprezes Zarządu Oddziału Warszawa-Śródmieście Związku Nauczycielstwa Polskiego

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Wiadomości

Awaria metra. Na stacji Młociny występują utrudnienia

Czytaj więcej >
Pawel Wodzynski/East News

Wiadomości

Akcja policji pod domem Rafała Trzaskowskiego. Doszło do obywatelskiego zatrzymania

Czytaj więcej >
imago stock&people/EAST NEWS

Wiadomości

Auchan wprowadza usługi pocztowe. I omija zakaz handlu w niedziele

Czytaj więcej >