W Warszawie od 1 grudnia miało być nowe naliczanie opłat, które uderzy w portfele. RIO zakwestionowała sposób, wszystko się opóźni

Autor Kamil Matuszak - 24 Listopada 2020
Opłaty za śmieciŹródło: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Nowy sposób naliczania opłat za wywóz śmieci został zakwestionowany przez Regionalną Izbę Obrachunkową. Taryfa uzależniająca rachunek od zużycia wody miał wejść w życie z początkiem grudnia. Bardzo możliwe, że w obecnej sytuacji termin zostanie przesunięty.

Rusin rozrabia w Warszawie. Interweniować musiała policja, poszło o wacikiRusin rozrabia w Warszawie. Interweniować musiała policja, poszło o wacikiCzytaj dalej

Uchwała ws. nowej taryfy za wywóz odpadów pod lupą

Uchwała w sprawie naliczania stawki za odpady w nowy sposób została zatwierdzona w połowie października. Miała zacząć obowiązywać od 1 grudnia i być uzależniona od średniego zużycia wody z sześciu ostatnich miesięcy.

Stawka wynosić miała 12,73 złotego za metr sześcienny wody. Dotyczyła zarówno domów jednorodzinnych, jak i budynków wielorodzinnych czy lokali niezamieszkałych w zabudowie mieszanej (np. sklepiki w kamienicy).

- Regionalna Izba Obrachunkowa na posiedzeniu we wtorek stwierdziła niezgodność jednego zapisu. Chodziło o swobodę, jaką daliśmy mieszkańcom w określeniu podstawy, na jakiej ustalają zużycie wody. Zdaniem RIO nie można dawać takiej swobody. Czekamy na pisemne uzasadnienie. Powinno być już nam doręczone w piątek, ale jeszcze do nas nie dotarło - poinformował w rozmowie z tvnwarszawa.pl wiceprezydent stolicy Michał Olszewski.

Uchwała mówi o tym, że średniomiesięczne zużycie wody obliczane jest na bazie wskazania z głównego wodomierza lub informacji, faktury bądź korekty faktury z wodociągów. Jak nieoficjalnie ustaliło tvnwarszawa.pl, RIO zakwestionowało zapis umożliwiający mieszkańcom dowolność co do tego, z którego dokumentu czerpać dane do obliczenia średniej.

Dzisiaj grzeje:
1. Policja potrąciła protestującego. Ludzie kładli się pod radiowozy, policja na komendę wywiozła fotoreporterkę
2. Skandal z udziałem Polaka. Wyjechał na wakacje za granicę. Dopuścił się porażającego czynu
3. "Przycisnęli mnie do ziemi, dusiłem się". Zatrzymany opisuje przerażającą interwencję policjantów

Co tam się stało? W stołecznym autobusie krzyk, płacz i zakrwawiona kobietaCo tam się stało? W stołecznym autobusie krzyk, płacz i zakrwawiona kobietaCzytaj dalej

Nadzwyczajna sesja Rady Warszawy rozwiąże problem

Podobno pod koniec tygodnia Rada Warszawy zbierze się na nadzwyczajnej sesji, by wprowadzić zmiany w zakwestionowanym zapisie uchwały. Prace nad zmianą mogą oznaczać przesunięcie terminu wejścia w życie nowej taryfy. W tym wypadku nową potencjalną datą jest 1 marca 2021.

Rzecznika ratusza Karolina Gałecka podkreśla jednak, że dopóki urzędnicy nie przeanalizują zastrzeżeń, nie można przesądzić, czy czeka nas opóźnienie w wejściu w życie uchwały.

Nowe regulacje zakładają, że jedna osoba zużywa średnio 2,5 metra sześciennego wody w ciągu miesiąca. Oznacza to, że miesięczna opłata powinna wynosić ok. 32 zł za gospodarstwo jednoosobowe i 160 zł za rodzinę pięcioosobową.

Jeśli nowe stawki wejdą w życie, Warszawa będzie 12. gminą metropolii warszawskiej (z 40), która będzie rozliczać w taki sposób wywóz śmieci.

Para prezydencka zachęca do pomocy przed świętami. Warszawski Bank Żywności potrzebuje wsparciaPara prezydencka zachęca do pomocy przed świętami. Warszawski Bank Żywności potrzebuje wsparciaCzytaj dalej

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Wiemy, ile koronawirus utrzymuje się na banknotach. Przeprowadzono nowe badania
  2. Wielka szpula z kablem sparaliżowała Kalisz. O krok od wielkiej tragedii - Wideo
  3. Mieszkańcy nie chcą budżetu obywatelskiego. Protestują przeciwko realizacji projektu, mają dobry powód
  4. Wiadomo kiedy uczniowie wrócą do szkół. Minister Edukacji nie ma wątpliwości. Podał termin
  5. Warszawscy kierowcy czekali na zmiany od lat. W końcu prawo da im tę możliwość, będzie łatwiej
  6. Były jezuita ujawnił sekrety kard. Dziwisza i Jana Pawła II. Mówi o ogromnych kwotach pieniędzy i zadziwiających powiązaniach
  7. Ponad 9 tys. zł dodatkowo do emerytury co rok. Strumień pieniędzy popłynie, może należy się i tobie

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News