wawainfo.pl > Wiadomości > W Warszawie od 1 grudnia miało być nowe naliczanie opłat, które uderzy w portfele. RIO zakwestionowała sposób, wszystko się opóźni
Kamil Matuszak
Kamil Matuszak 19.03.2022 03:22

W Warszawie od 1 grudnia miało być nowe naliczanie opłat, które uderzy w portfele. RIO zakwestionowała sposób, wszystko się opóźni

Opłaty za śmieci
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Uchwała ws. nowej taryfy za wywóz odpadów pod lupą

Uchwała w sprawie naliczania stawki za odpady w nowy sposób została zatwierdzona w połowie października. Miała zacząć obowiązywać od 1 grudnia i być uzależniona od średniego zużycia wody z sześciu ostatnich miesięcy.

Stawka wynosić miała 12,73 złotego za metr sześcienny wody. Dotyczyła zarówno domów jednorodzinnych, jak i budynków wielorodzinnych czy lokali niezamieszkałych w zabudowie mieszanej (np. sklepiki w kamienicy).

- Regionalna Izba Obrachunkowa na posiedzeniu we wtorek stwierdziła niezgodność jednego zapisu. Chodziło o swobodę, jaką daliśmy mieszkańcom w określeniu podstawy, na jakiej ustalają zużycie wody. Zdaniem RIO nie można dawać takiej swobody. Czekamy na pisemne uzasadnienie. Powinno być już nam doręczone w piątek, ale jeszcze do nas nie dotarło - poinformował w rozmowie z tvnwarszawa.pl wiceprezydent stolicy Michał Olszewski.

Uchwała mówi o tym, że średniomiesięczne zużycie wody obliczane jest na bazie wskazania z głównego wodomierza lub informacji, faktury bądź korekty faktury z wodociągów. Jak nieoficjalnie ustaliło tvnwarszawa.pl, RIO zakwestionowało zapis umożliwiający mieszkańcom dowolność co do tego, z którego dokumentu czerpać dane do obliczenia średniej.

Nadzwyczajna sesja Rady Warszawy rozwiąże problem

Podobno pod koniec tygodnia Rada Warszawy zbierze się na nadzwyczajnej sesji, by wprowadzić zmiany w zakwestionowanym zapisie uchwały. Prace nad zmianą mogą oznaczać przesunięcie terminu wejścia w życie nowej taryfy. W tym wypadku nową potencjalną datą jest 1 marca 2021.

Rzecznika ratusza Karolina Gałecka podkreśla jednak, że dopóki urzędnicy nie przeanalizują zastrzeżeń, nie można przesądzić, czy czeka nas opóźnienie w  wejściu w życie uchwały.

Nowe regulacje zakładają, że jedna osoba zużywa średnio 2,5 metra sześciennego wody w ciągu miesiąca. Oznacza to, że miesięczna opłata powinna wynosić ok. 32 zł za gospodarstwo jednoosobowe i 160 zł za rodzinę pięcioosobową.

Jeśli nowe stawki wejdą w życie, Warszawa będzie 12. gminą metropolii warszawskiej (z 40), która będzie rozliczać w taki sposób wywóz śmieci.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Powiązane