Czy w czasie pandemii koronawirusa powinien wrócić handel w niedzielę?

Autor Alicja Guz - 9 Października 2020
niedziela niehandlowaŹródło: Pixabay

Niedziela niehandlowa obowiązuje przez większość niedziel w roku. W 2020 roku zaplanowanych niedziel, w które można robić zakupy, jest zaledwie siedem, z czego już pięć za nami. Czy w związku z rozszerzającą się pandemią koronawirusa handel w niedziele powinien wrócić? Czy takie rozwiązanie pomogłoby zmniejszyć kolejki w sklepach, a tym samym zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się COVID-19?

Niedziela niehandlowa w Polsce

Niedziela niehandlowa to niemalże każda niedziela w roku. W 2020 roku niedziel, w które można robić zakupy, jest zaledwie siedem. Pięć już za nami, a pozostałe dwie zaplanowane są na 13 i 20 grudnia. Co chwila w mediach pojawiają się nowe dane statystyczne z przeprowadzanych badań sondażowych, które mówią, że Polacy mają dość zakazu handlu w niedziele.

Polacy przeciwni zakazowi handlu w niedziele

Z informacji podanych przez biznes.radiozet.pl wynika, że ponad połowa Polaków opowiada się za przywróceniem handlu w niedziele. Portal powołuje się na ogólnopolskie badanie wykonane przez UCE RESEARCH na zlecenie Hiper-Com Poland i Grupy BLIX. Sondaż pokazuje, że 53,5 procent ankietowanych jest za przywróceniem niedzieli handlowych. Zwolennikami zakazu jest 33,7 procent przebadanych osób, a 12,8 procent respondentów nie ma wyrobionego zdania w tej kwestii. Co ciekawe z przeprowadzonego badania wynika, że zakaz handlu w niedziele najbardziej cieszy się poparciem wśród osób starszych. 59 procent badanych z grupy wiekowej 56-80 lat było za utrzymaniem zakazu.

Koronawirus w Polsce

W piątek Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że koronawirus SARS-CoV-2 potwierdzono u kolejnych 4739 osób. Z kolei w czwartek premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że strefa żółta od soboty zostaje rozszerzona na terytorium całego kraju. W związku z tym wprowadzone dodatkowe obostrzenia będą obowiązywały każdego. Działanie to ma pomóc w spowolnieniu rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Co z niedzielami handlowymi?

Nie jest tajemnicą, że sklepy są miejscami, gdzie Polacy w dużym stopniu narażeni są na koronawirusa. Tłok, długie kolejki, nieprzestrzeganie dystansu społecznego doprowadzają do kolejnych zakażeń. Czy powrót handlu w niedziele rozwiązałby ten problem? Czy sobotnie kolejki w sklepach byłyby mniejsze, gdyby zakupy można było zrobić również dzień później? A może to zakupy w niedziele przyciągałyby tłumy do sklepów? Zapraszamy Was do dyskusji. Podzielcie się swoim zdaniem w komentarzach na Facebooku!

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News