wawainfo.pl

pixabay

Nie żyje Stanisław Kicman

17 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Mateusz Dolak

Udostępnij:

Nie żyje ksiądz Stanisław Kicman. Był jednym z niewielu ocalałych z rzeźi na Woli przeprowadzonej przez Niemców na początku 1944 roku. Stanisław Kicman miał 83 lata. "Brak nam słów... Dziś zmarł ksiądz Stanisław Kicman..." - poinfo

Stanisław Kicman świadkiem rzeźi na Woli

Kicman urodził się tuż przed wojną - w 1937 roku. Był synem pracowników w urzędzie telekomunikacyjnym przy ulicy Nowogrodzkiej.

Duchowny miał zaledwie 7 lat, gdy doszło do tzw. rzeźi na Woli.

Między 5 a 7 sierpnia 1944 roku Niemcy i ich sojusznicy chcieli zemścić się za wybuch Powstania Warszawskiego. Masakra trwała kilka dni. Niemieckie oddziały brutalnie mordowały mężczyzn, kobiety, dzieci i starców. Zginęło około 50 tysięcy osób. 

Stanisław Kicman był świadkiem tych wydarzeń. W wywiadach wspominał jak Niemcy wypędzili go z domu razem z babcią i mamą, a następnie podpalili budynek. Po wszystkim zaprowadzili ich pod kościół św. Wojciecha przy Wolskiej.

Wyzwolony z obozu

- Jak Niemiec ruszył bronią, mama mnie wzięła przed siebie, mówi: "Zamknij oczy, będzie mniej bolało” i przytuliła. W takim napięciu czekaliśmy trzy godziny. Dopiero około dziewiątej wieczór wpędzono nas do kościoła. A jeszcze nie powiedziałem, że druga pryzma rozstrzelanych była na końcu kościoła, pod plebanią. Prawdopodobnie tego dnia przestano masowo rozstrzeliwać. Bo taki podobno - później się dowiedziałem - był rozkaz, żeby tylko już selektywnie” – wspominał Stanisław Kicman w wywiadzie dla Archiwum Historii Mówionej.

Tuż po rzeźi, 8 sierpnia, ocalałych wysłano do obozu przejściowego w Pruszkowie. Kicman z rodziną trafili stamtąd do obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen. Tam oddzielono kobiety z dziećmi. które przewieziono do obozu Bergen-Belsen. Duchowny z mamą i babcią trafili stamtąd do obozu pracy pod Hanowerem, gdzie doczekali się wyzwolenia.

Stanisław Kicman - kapłaństwo

Stanisław Kicman chciał zostać księdzem, jednak po dwóch latach nauki w seminarium zrezygnował z powołania. Dwa lata później - w chórze parafialnym - poznał swoją żonę Czesławę. Ślub wzięli w 1959 roku. Od tamtej pory mieli dwójkę dzieci.

Rodzina Kicmana była bardzo religijna. Każdy dzień z żoną zaczynali jutrznią, a kończyli Apelem Jasnogórskim. Chodzili na pielgrzymki i gorliwie się modlili.

Kiedy zmarła jego żona, Stanisław Kicman podjął decyzję o ponownym wstąpieniu do seminarium. Święcenia przyjął w Magdalence w 2013 roku. Na przygotowanie do kapłaństwa pozwolił kardynał Kazimierz Nycz.

Stanisław Kicman od urodzenia był związany z Warszawą. Jego ojciec i matka pielęgnowali tradycje patriotyczne. W czasie wojny byli członkami Armii Krajowej i powstańcami warszawskimi.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

  • Tragiczny wypadek w Piastowie. Nie żyje 21-latka, cztery osoby są ranne

  • Mężczyzna podpalił się na ulicy. Nie żyje

  • Uwaga na nożownika, jest bardzo niebezpieczny. Policja wydała pilny komunikat

źródło: wawainfo.plzdjęcie główne: pixabay

Mateusz DolakAutor

Jestem redaktorem prowadzącym portal Wawa Info. Trafiłem tutaj z Super Expressu, a wcześniej - pisałem dla portalu tvn24.pl i tvnwarszawa.pl. Swoją przygodę z mediami zacząłem jeszcze w liceum, kiedy współpracowałem z lokalnym radiem i telewizją.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wawainfo.pl

Podobne artykuły

Protest przed Sejmem

Wiadomości

Protest przed Sejmem

Czytaj więcej >
Rafał Trzaskowski chce pomocy Mateusza Morawieckiego przy budowie tunelu w okolicach Dworca Wschodniego

Wiadomości

Trzaskowski poprosił Morawieckiego o pomoc. Wiemy o co chodzi

Czytaj więcej >
KRP Warszawa V

Wiadomości

Błąkał się nieświadomy od dwóch dni po lesie. Policjanci musieli go nieść na rękach dwa km

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Wiadomości

Niewyobrażalny dramat na Bródnie. Chłopak wyskoczył przez okno, miał całe życie przed sobą

Czytaj więcej >
wawainfo.pl

Wiadomości

Potężna awaria w metrze, pociągi nie kursują niemal na całej linii

Czytaj więcej >
wawainfo

Wiadomości

Policja ostrzega przed spoofingiem - niebezpieczną metodą oszustwa

Czytaj więcej >