wawainfo.pl
Mężczyzna nagrał warszawskie nietoperze. Teraz chce zamknąć katakumby na zimę, aby zapewnić im spokojny sen.

YouTube / samanoPL [Krzysztof Twardowski] "Warszawskie nietoperze"

Mieszkaniec Ursynowa walczy o zamknięcie katakumb. Powód? Chce chronić nietoperze

6 Października 2020

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

Mężczyzna, który nagrał żerowisko nietoperzy w warszawskich katakumbach Gucin Gaj - wideo znajdziecie w artykule - apeluje o zamknięcie kompleksu na okres zimowy. Powodem są coraz częstsze wizyty w katakumbach amatorskich eksploratorów, kt&o

Mężczyzna nagrał żerowisko nietoperzy w podwarszawskich katakumbach Gucin Gaj

Mężczyzna, który nagrał nietoperze zamieszkujące żerowisko w podwarszawskich katakumbach Gucin Gaj, zwrócił się do redakcji Wawa Info, nakreślając dramatyczną sytuację mieszkających tam latających ssaków. - Udało mi się dokonać chyba jednej z fajniejszej obserwacji video nietoperzy w Warszawie, szczególnie jeśli chodzi o liczebność - napisał Krzysztof Twardowski. Z relacji mężczyzny wynika, że jest znawcą tematu i zależy mu nie tyle na rozgłosie i popularności nagrania, ile na dobrostanie obserwowanych przez niego zwierząt. - Jest to wedle różnych szacunków jedne z większych zimowisk nietoperzy, o ile nie największe w Warszawie i jedne z największych w województwie mazowieckim. Obecnie nietoperze prowadzą jesienny żer, gromadząc zapasy tłuszczu na zimę. Nietoperze to nasi ogromni sprzymierzeńcy w walce z komarami, dlatego musimy o nie dbać. Kiedyś wejście do katakumb było zamknięte, obecnie od dawna jest otwarte, a ich wnętrza odwiedzają różnej maści eksploratorzy - opowiada Twardowski.

Mężczyzna walczy o zamknięcie katakumb Gucin Gaj na zimę. Stawką jest życie nietoperzy

Mężczyzna, który nadesłał do redakcji Wawa Info nagranie nietoperzy latających po katakumbach Gucin Gaj, daje do zrozumienia, że chociaż sama eksploracja katakumb przez amatorskich badaczy i ciekawskich nie jest niczym niewłaściwym, to jednak powinna ona być dostosowana do cyklu życiowego nietoperzy i warszawiacy powinni trzymać się z daleka od katakumb zimą. W tym okresie nietoperze odbywają regenerację zwaną snem zimowym, a każde wtargnięcie do katakumb może skończyć się niepotrzebnym wybudzeniem ich, które może nieść z sobą katastrofalne skutki. - O ile nie mam kompletnie nic do ich pasji, w sezonie zimowym, kiedy będą zimować tam nietoperze, potrzebuję one całkowitego spokoju, ponieważ każde niepotrzebne wybudzenie może oznaczać dla nich zużycie energii i może być dla nich niemożliwe dotrwanie do wiosny - alarmuje Krzysztof Twardowski, zaznaczając także, że w tym roku raz już zgłaszał prośbę o zamknięcie katakumb, lecz nie przyniosło to żadnego skutku. Zapowiedział jednak, że podejmie ponowne próby w tym kierunku.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Podobne artykuły

Policja prosi o pomoc

Wiadomości

Kradzież sprzętu medycznego dla niemowląt z wadami słuchu. Policja prosi o pomoc przy odnalezieniu sprawców

Czytaj więcej >
Stołeczne WOPR

Wiadomości

Tragedia na kąpielisku w Zielonce. Tonącego nie udało się uratować

Czytaj więcej >
Jan BIELECKI/East News - zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Wypadek na plaży w Nieporęcie. Trwa akcja ratunkowa

Czytaj więcej >
wawainfo.pl

Wiadomości

Nie żyje mężczyzna reanimowany przez służby na plaży w Nieporęcie

Czytaj więcej >
Straż pożarna w Skysawa

Wiadomości

Tłum strażaków pod wieżowcem Skysawa na Świętokrzyskiej. Czy sprawa jest poważna?

Czytaj więcej >

Wiadomości

Rowerzystka wjechała prosto pod pociąg. Nie żyje

Czytaj więcej >