wawainfo.pl > Wiadomości > Świąteczny pociąg metra już kursuje. Można znaleźć go na różnych trasach
Natalia Godek
Natalia Godek 19.03.2022 03:22

Świąteczny pociąg metra już kursuje. Można znaleźć go na różnych trasach

świąteczne metro
Piotr Molecki/East News

Świąteczny pociąg

Już po raz czwarty na tory warszawskiego metra wyjechał specjalny świąteczny pociąg. Pierwszy przejazd odbył się piątego grudnia. - Jak wiecie, coroczną tradycją jest, że w grudniu na linii metra pojawia się specjalny pociąg. W tym roku jest on skromniejszy i bardzo symboliczny. Ma jednak przypominać o zbliżających się Świętach. Mamy nadzieję, że będzie cieszył Wasze oczy . - napisano na Facebook’u na stronie Metro Warszawskie.

Świąteczne dekoracje warszawiacy podziwiać mogą nie tylko na ulicach, ale również pod ziemią. W tym roku można jednak cieszyć oczy tylko jednym pociągiem, który został przyozdobiony kolorowymi lampkami i śnieżynkami.

- Jak powiedziała dodatkowo rzeczniczka stołecznego metra Anna Bartoń, w tym tygodniu obsługuje pierwszą linię metra. W kolejnym tygodniu pociąg będzie jeździł po drugiej linii i tak na zmianę. - podało TVP3 Warszawa.

Jak co roku świątecznym składem będziemy mogli cieszyć się aż do 6 stycznia.

To już tradycja

Świąteczne pociągi warszawskiego metra co roku mają inną oprawę wizualną. W poprzednich latach mogliśmy podziwiać składy na bogato przyozdobione symbolami Bożego Narodzenia, a wyjazdom na tory towarzyszyły także dodatkowe atrakcje, na przykład rozdawanie słodyczy.

Rozbudowa metra i historyczne znaleziska

Warszawiacy mogą korzystać z metra już od 25 lat. Historia jego, a także samej stolicy dzieje się na naszych oczach. Wraz z budową podziemnych linii pociągów mogliśmy na przykład słyszeć o ciekawych znaleziskach. Najnowszym z nich są rogi, które we wtorek zostały znalezione na budowie odcinka linii M2 w kierunku Bródna. Jak podało Radio Dla Ciebie, Karolina Gałecka z urzędu miasta poinformowała - Jak na razie nie ma jeszcze stuprocentowej pewności co to za gatunek. W tym momencie podejrzewamy, że najprawdopodobniej te kości pochodzą od przedstawiciela prażubrów.

W tej okolicy budowniczy już kilkukrotnie natrafili na szczątki zwierząt. – Wcześniej również wykonawca metra podczas wykonywanych prac i wykopów znalazł kości mamuta, renifera, a także liczne kości prażubrów. To są bardzo cenne znaleziska, bo są przede wszystkim zachowane w bardzo dobrym stanie – powiedziała Radiu Dla Ciebie Gałecka. 

Natomiast w okolicy stacji Zacisze w trakcie prac odkryto dwa dobrze zachowane kręgi oraz kilka drobnych fragmentów kości prażubra lub tura, a także fragment ciosu mamuta lub słonia leśnego.

W ubiegłych latach przy stacji Płocka odkryto natomiast duże fragmenty szkieletu słonia leśnego, który pochodził sprzed około 120 tys. lat.

źródło: wawainfo.pl, Facebook, warszawa.tvp.plzdjęcie główne: metro.waw.pl

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Powiązane