wawainfo.pl
Marsz Niepodległości 2019

East News

Niespodziewanie w nocy ogłosili decyzję. Kompletna zmiana planów, wiadomo jak będzie wyglądał 11 listopada

9 Listopada 2020

Autor tekstu:

Mateusz Dolak

Udostępnij:

W nocy z niedzieli na poniedziałek środowiska narodowe poinformowały o zmianie w sprawie tzw. marszu niepodległości, który organizują z okazji 11 listopada w Warszawie. Po tym jak nie uzyskali zgody na jego organizację z powodu pandemii, znaleźli i

Marsz Niepodległości 2020

Oświadczenie pojawiło się po godzinie 23 na oficjalnym profilu Facebookowym Marszu Niepodległości. Narodowcy nawiązują w nim do protestów kobiet i Polaków niezadowolonych z decyzji Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji, którzy w czasie pandemii wyszli protestować na ulice.

"Pomimo krytycznej oceny podejmowanych działań w zakresie zwalczania COVID-19 i wynikających z tego negatywnych reperkusji dla wszystkich Polaków naszym zdaniem patriotyzm to w dużej mierze odpowiedzialność za drugiego człowieka i własną wspólnotę. Odcinamy się od próby destabilizacji i anarchizacji życia politycznego i społecznego państwa, które w ostatnich tygodniach były podejmowane przez środowiska lewicowe i liberalne." - czytamy w komunikacie. 

Jak będzie wyglądał marsz niepodległości 2020?

"11 listopada to symboliczna data odzyskania przez Polskę niepodległości. Jak co roku zapraszamy wszystkich patriotów do Warszawy, aby wspólnie świętować tę wyjątkową rocznicę w Marszu Niepodległości." - napisali organizatorzy.

"W tym roku, mając na uwadze bezpieczeństwo naszych uczestników, a przede wszystkim weteranów, którzy co roku nam towarzyszyli, zdecydowaliśmy się zmienić formułę naszego wydarzenia." - podali.

Zamiast marszu będzie przejazd

Stowarzyszenie Marsz Niepodległości zachęca aby jego uczestnicy przyjechali do centrum samochodami. "11 listopada zapraszamy wszystkich Polaków do tego, aby przyjechać do Warszawy na rondo Romana Dmowskiego samochodami i motocyklami. Widzimy się jak co roku o godz. 14:00. Zachęcamy do oflagowania i przyozdobienia pojazdów barwami narodowymi." - brzmi oficjalny komunikat.

Oświadczenie Zarządu Stowarzyszenia „Marsz Niepodległości”11 listopada to symboliczna data odzyskania przez Polskę...

Opublikowany przez Marsz Niepodległości Niedziela, 8 listopada 2020

Spór o Marsz Niepodległości w czasie pandemii

Jak pisaliśmy na Wawa Info, organizacja Marszu Niepodległości stała pod znakiem zapytania z powodu pandemii koronawirusa. Oficjalną decyzję w sprawie marszu z okazji 11 listopada ogłosił prezydent Warszawy. Rafał Trzaskowski nie wyraził zgody na organizację wydarzenia, argumentując to trudną sytuacją w stolicy oraz odpowiedzią Sanepidu, który na jego wniosek przeprowadził inspekcję sanitarną i wydał negatywną opinię.

Do sprawy odniósł się też premier Morawiecki, który apelował o zaprzestanie organizacji oraz uczestnictwa w Marszu Niepodległości. Mateusz Morawiecki i zapewnił, że w przyszłym roku, gdy uporamy się z pandemią, on sam chętnie weźmie udział w wydarzeniu.

Marsz Niepodległości się odbędzie

Środowiska Narodowe od początku zapewniały, że marsz się odbędzie. Wiceprezes oraz szef straży marszu Mateusz Marzoch zapewnił, że przemarsz 11 listopada się odbędzie, organizacja zastanawia się jedynie nad formą, jaką ma przyjąć. Marzoch zapewnił, że "żaden Rafał Trzaskowski nas nie powstrzyma".

- Skoro Strajk Kobiet mógł przejść i chodził po całej Warszawie jak chciał, to dlaczego - tym bardziej - nie mógłby przejść, nawet symboliczny Marsz Niepodległości. Nie będziemy się poddawać żadnym presjom ze strony liberalnych polityków i liberalnego prezydenta Warszawy, który pochwalał wielotysięczny Strajk Kobiet, a nagle nasze zgromadzenie mu przeszkadza - poinformował Marzoch.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Podobne artykuły

Kardynał Stefan Wyszyński beatyfikowany

Wiadomości

Beatyfikacja kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie już wkrótce. Episkopat podał szczegóły

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Karambol na S8. Zablokowana droga w kierunku Poznania

Czytaj więcej >
PIOTR GRZYBOWSKI/East News - zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Poważna awaria wodociągów na Pradze-Południe. Zalane ulice, samochody i tramwaje kierowane na objazdy

Czytaj więcej >
Nocna akcja policji rzecznej w okolicy mostu Poniatowskiego w Warszawie

Wiadomości

W nocy z wtorku na środę policja rzeczna poszukiwała mężczyzny, który skoczył do Wisły z mostu Poniatowskiego

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Wiadomości

Uwaga na falę upałów na Mazowszu. Jest ostrzeżenie II stopnia

Czytaj więcej >
Wypadek na S7

Wiadomości

Koszmarny wypadek na S7, służby nie miały wyjścia, wykorzystano psy tropiące. Zderzenie trzech pojazdów

Czytaj więcej >