wawainfo.pl
Marsz Niepodległości 2019

East News

Niespodziewanie w nocy ogłosili decyzję. Kompletna zmiana planów, wiadomo jak będzie wyglądał 11 listopada

9 Listopada 2020

Autor tekstu:

Mateusz Dolak

Udostępnij:

W nocy z niedzieli na poniedziałek środowiska narodowe poinformowały o zmianie w sprawie tzw. marszu niepodległości, który organizują z okazji 11 listopada w Warszawie. Po tym jak nie uzyskali zgody na jego organizację z powodu pandemii, znaleźli i

Marsz Niepodległości 2020

Oświadczenie pojawiło się po godzinie 23 na oficjalnym profilu Facebookowym Marszu Niepodległości. Narodowcy nawiązują w nim do protestów kobiet i Polaków niezadowolonych z decyzji Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji, którzy w czasie pandemii wyszli protestować na ulice.

"Pomimo krytycznej oceny podejmowanych działań w zakresie zwalczania COVID-19 i wynikających z tego negatywnych reperkusji dla wszystkich Polaków naszym zdaniem patriotyzm to w dużej mierze odpowiedzialność za drugiego człowieka i własną wspólnotę. Odcinamy się od próby destabilizacji i anarchizacji życia politycznego i społecznego państwa, które w ostatnich tygodniach były podejmowane przez środowiska lewicowe i liberalne." - czytamy w komunikacie. 

Jak będzie wyglądał marsz niepodległości 2020?

"11 listopada to symboliczna data odzyskania przez Polskę niepodległości. Jak co roku zapraszamy wszystkich patriotów do Warszawy, aby wspólnie świętować tę wyjątkową rocznicę w Marszu Niepodległości." - napisali organizatorzy.

"W tym roku, mając na uwadze bezpieczeństwo naszych uczestników, a przede wszystkim weteranów, którzy co roku nam towarzyszyli, zdecydowaliśmy się zmienić formułę naszego wydarzenia." - podali.

Zamiast marszu będzie przejazd

Stowarzyszenie Marsz Niepodległości zachęca aby jego uczestnicy przyjechali do centrum samochodami. "11 listopada zapraszamy wszystkich Polaków do tego, aby przyjechać do Warszawy na rondo Romana Dmowskiego samochodami i motocyklami. Widzimy się jak co roku o godz. 14:00. Zachęcamy do oflagowania i przyozdobienia pojazdów barwami narodowymi." - brzmi oficjalny komunikat.

Oświadczenie Zarządu Stowarzyszenia „Marsz Niepodległości”11 listopada to symboliczna data odzyskania przez Polskę...

Opublikowany przez Marsz Niepodległości Niedziela, 8 listopada 2020

Spór o Marsz Niepodległości w czasie pandemii

Jak pisaliśmy na Wawa Info, organizacja Marszu Niepodległości stała pod znakiem zapytania z powodu pandemii koronawirusa. Oficjalną decyzję w sprawie marszu z okazji 11 listopada ogłosił prezydent Warszawy. Rafał Trzaskowski nie wyraził zgody na organizację wydarzenia, argumentując to trudną sytuacją w stolicy oraz odpowiedzią Sanepidu, który na jego wniosek przeprowadził inspekcję sanitarną i wydał negatywną opinię.

Do sprawy odniósł się też premier Morawiecki, który apelował o zaprzestanie organizacji oraz uczestnictwa w Marszu Niepodległości. Mateusz Morawiecki i zapewnił, że w przyszłym roku, gdy uporamy się z pandemią, on sam chętnie weźmie udział w wydarzeniu.

Marsz Niepodległości się odbędzie

Środowiska Narodowe od początku zapewniały, że marsz się odbędzie. Wiceprezes oraz szef straży marszu Mateusz Marzoch zapewnił, że przemarsz 11 listopada się odbędzie, organizacja zastanawia się jedynie nad formą, jaką ma przyjąć. Marzoch zapewnił, że "żaden Rafał Trzaskowski nas nie powstrzyma".

- Skoro Strajk Kobiet mógł przejść i chodził po całej Warszawie jak chciał, to dlaczego - tym bardziej - nie mógłby przejść, nawet symboliczny Marsz Niepodległości. Nie będziemy się poddawać żadnym presjom ze strony liberalnych polityków i liberalnego prezydenta Warszawy, który pochwalał wielotysięczny Strajk Kobiet, a nagle nasze zgromadzenie mu przeszkadza - poinformował Marzoch.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Mateusz Dolak

Jestem redaktorem prowadzącym portal Wawa Info. Trafiłem tutaj z Super Expressu, a wcześniej - pisałem dla portalu tvn24.pl i tvnwarszawa.pl. Swoją przygodę z mediami zacząłem jeszcze w liceum, kiedy współpracowałem z lokalnym radiem i telewizją.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wawainfo.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Dożynki Prezydenckie. Andrzej Duda spotkał się z rolnikami w Warszawie

Czytaj więcej >

Wiadomości

Prokuratura zabrała głos po śmierci 94-letniego Stanisława M

Czytaj więcej >

Wiadomości

Trwa Marsz Życia i Rodziny. Protestujący ruszyli pod Kościół św. Krzyża

Czytaj więcej >

Wiadomości

Ministerstwo Zdrowia potwierdziło. Kilkaset nowych zakażonych

Czytaj więcej >

Wiadomości

Dramat pod KPRM. Jest kolejne nagranie ze zdarzenia

Czytaj więcej >

Wiadomości

Ruszył Marsz dla Życia i Rodziny

Czytaj więcej >