wawainfo.pl
żmija zygzakowata

Pixabay

Jadowite węże na posesji pod Warszawą. Dwa z nich uciekły, strażacy złapali jedną żmiję

5 Czerwca 2020

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

We wtorek (02.06) doszło do groźnego incydentu w Leśniakowiźnie (powiat wołomiński). Na prywatnej posesji odkryto gniazdo jadowitych żmij. Na miejsce wezwana została Straż Pożarna.

Żmije w Leśniakowiźnie

We wtorek (02.06) Straż Pożarna z Wołomina otrzymała zgłoszenie o gnieździe żmij na prywatnej posesji w podwarszawskiej Leśniakowiźnie. - Żmija zygzakowata jest pod ochroną. To jedyny jadowity gatunek żmii na terenie Polski. Pracuję tu od dwóch lat i w tym czasie tylko raz widziałem żmiję zygzakowatą, to było nad stawem. Raz też mieliśmy przypadek turysty ukąszonego przez tę żmiję. Wcześniej pracowałem w nadleśnictwie w Wyszkowie, w rejonie Bugu, tam było ich więcej - wyjaśnia Piotr Stadnik, leśniczy z Leśniakowizny. 

Interwencja Straży Pożarnej

W mediach pojawiły się informacje, że Straży Pożarnej udało się złapać tylko jedną z trzech żmii, a dwie miały uciec. Kpt. Daniel Kwiatkowski ze straży w Wołominie nie wie o pozostałych przypadkach. - Po konsultacji z właścicielką posesji strażacy odnaleźli legowisko i złapali jedną żmiję, którą następnie wywieźli do lasu. Nie mamy informacji o innych żmijach - relacjonuje kpt. Kwiatkowski.

Brakuje instytucji?

Dawid Fabjański, rzecznik działającej na rzecz zwierząt fundacji Animal Rescue Poland, twierdzi, że do rejestru fundacji nie wpłynęła informacja o takim zdarzeniu. Dowiedział się o nim z mediów. - Brakuje instytucji publicznej, która posiadałaby odpowiednią wiedzę i zajmowałaby się tylko pomocą takim zwierzętom. To dlatego my dostaliśmy od MSWiA specjalną zgodę na uprzywilejowanie w ruchu drogowym, która normalnie przysługuje tylko instytucjom publicznym. Rękawice strażackie są odporne może na ciepło i ogień, ale nie na długie kły i na ukąszenia. Gdy my interweniujemy w takich sytuacjach, zwykle jest z nami lekarz weterynarii, który potrafi właściwie ocenić zagrożenie i zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom oraz odpowiednio zająć się zwierzęciem. Straż Pożarna nie posiada ani wiedzy, ani odpowiedniego sprzętu - mówi Fabjański. 

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Podobne artykuły

Policja prosi o pomoc

Wiadomości

Kradzież sprzętu medycznego dla niemowląt z wadami słuchu. Policja prosi o pomoc przy odnalezieniu sprawców

Czytaj więcej >
Stołeczne WOPR

Wiadomości

Tragedia na kąpielisku w Zielonce. Tonącego nie udało się uratować

Czytaj więcej >
Jan BIELECKI/East News - zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Wypadek na plaży w Nieporęcie. Trwa akcja ratunkowa

Czytaj więcej >
wawainfo.pl

Wiadomości

Nie żyje mężczyzna reanimowany przez służby na plaży w Nieporęcie

Czytaj więcej >
Straż pożarna w Skysawa

Wiadomości

Tłum strażaków pod wieżowcem Skysawa na Świętokrzyskiej. Czy sprawa jest poważna?

Czytaj więcej >

Wiadomości

Rowerzystka wjechała prosto pod pociąg. Nie żyje

Czytaj więcej >