wawainfo.pl > Wiadomości > Właśnie pojawił się na stronach rządowych. Jest projekt Kwarantanny Narodowej
Kamil Matuszak
Kamil Matuszak 19.03.2022 03:22

Właśnie pojawił się na stronach rządowych. Jest projekt Kwarantanny Narodowej

Zamknięte sklepy - Kwarantanna Narodowa
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Jest plan rządu na walkę z pandemią

Plan "100 dni solidarności w walce z COVID-19" zakłada kilka etapów, podczas których znoszone będą kolejne obostrzenia, ale ich utrzymanie lub zaostrzenie rygoru sanitarnego będzie zależne od zmian w liczbie nowych zachorowań.

Na razie plan mówi o otwarciu przestrzeni gospodarczej i społecznej na czas przed Bożym Narodzeniem, o feriach zimowych w jednym terminie dla wszystkich województw, czy też o pilnowaniu reżimu sanitarnego i testowania.

Obecny plan zakłada trzy etapy (lub też warianty): etap odpowiedzialności (28.11. do 27.12.), etap stabilizacji, czyli powrót do trzech stref - czerwonej, żółtej oraz zielonej (od 28.12. - zależnie od sytuacji epidemicznej) oraz etap kwarantanny narodowej - która ma zostać wprowadzona w ostateczności, w przypadku wymaganej natychmiastowej i radykalnej reakcji ze względu na dzienną liczbę zachorowań.

Jak według dokumentu przygotowanego przez rząd i jego doradców ma wyglądać narodowa kwarantanna, jeśli wejdzie w życie?

Poruszanie się po kraju

W pierwszej kolejności wstrzymane zostaną międzynarodowe podróże kolejowe, a osoba wracająca do Polski z zagranicy będzie musiała informować o swoim powrocie służby (Straż Graniczną, Sanepid, Policję), a następnie odbędzie obowiązkową kwarantannę domową. Zobowiązana będzie także wykonać test na COVID-19. Przepisy nie obowiązywać będą pilotów i stewardess, konduktorów, kierowców transportu międzynarodowego, marynarzy, rybaków, pracowników żeglugi oraz osób pracujących na platformach wiertniczych, żołnierzy, uczniów codziennie przekraczających granicę na zajęcia szkolne.

Dozwolone będzie wyłącznie poruszanie się w celu wykonywania czynności zawodowych, zaspokojenia niezbędnych potrzeb (zakupy, wizyta u lekarza), uczestnictwa lub sprawowania kultu religijnego, dotarcia do szkoły, uczelni lub placówki oświatowej, odbywania szkoleń, kursów i egzaminów.

Przemieszczanie się osób małoletnich, bez opiekuna prawnego, od poniedziałku do piątku, w godz. 8:00-16:00 będzie zakazane.

Domowa kwarantanna

Kwarantanna domowa zakończy się po 14 dniach lub po otrzymaniu negatywnego wyniku testu.

Osoba z pozytywnym wynikiem testu ma obowiązek pozostania w domowej kwarantannie, chyba że została skierowana do izolatorium lub hospitalizacji. Osoba zamieszkująca wspólnie gospodarstwo z osobą zakażoną również musi poddać się kwarantannie domowej, trwającej do 7 dni po zakończeniu się kwarantanny osoby chorej.

Osoby na domowej kwarantannie muszą zostać wpisane do rejestru, by poddać się kontroli sanitarnej oraz by móc ubiegać się o wypłatę pensji lub świadczenia za dni spędzone w kwarantannie.

Inne ograniczenia i zakazy

Projekt zakłada zamknięcie do odwołania wszystkich przedsiębiorstw, w tym: dyskotek, klubów, basenów, aquaparków, siłowni, centrów fitness, kosmetycznych, fryzjerskich. Zamknięte zostaną również hotele (z wyłączeniem hoteli pracowniczych oraz gości podróżujących służbowo), lotniska (z wyjątkami), restauracje (sprzedaż wyłącznie na wynos),  czy instytucje kultury.

Wstrzymane zostaną wszystkie amatorskie rozgrywki sportowe. Wydarzenia sportu wyczynowego będą odbywać się bez udziału publiczności.

W sklepach obowiązkowa będzie dezynfekcja, używanie rękawiczek oraz innych środków higieny (zarówno klienci, jak i pracownicy), a obowiązywać będzie również limit klientów - 1 na 15 m kw. (przy powierzchni poniżej 100 m kw.) lub 1 na 20 m kw. (powierzchnia ponad 100 m kw.). W galeriach otwarte będą wyłącznie sklepy spożywcze, apteki, drogerie oraz budowlane i z usługami bankowymi czy telekomunikacyjnymi. Wróci także całodobowe faworyzowanie seniorów, czyli możliwość zrobienia zakupów bez jakichkolwiek kolejek dla osób powyżej 65 roku życia.

Ograniczone zostanie praca placówek pocztowych oraz urzędów administracji publicznej - odstępy oraz pierwszeństwo dla seniorów, matek z dzieckiem osób niepełnosprawnych.

Przywrócone zostaną obowiązkowe odległości 1,5 m na ulicach, ograniczenia liczby pasażerów w komunikacji publicznej. Nadal obowiązywać będzie przepis zakrywania nosa oraz ust w przestrzeni publicznej (również np. w kościołach), z którego wyłączone będą lasy, parki, ogrody botaniczne, czy zieleńce. Utrzymany zostanie zakaz zgromadzeń powyżej pięciu osób.

Powiązane