wawainfo.pl
Zamknięte sklepy - Kwarantanna Narodowa

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Właśnie pojawił się na stronach rządowych. Jest projekt Kwarantanny Narodowej

23 Listopada 2020

Autor tekstu:

Kamil Matuszak

Udostępnij:

W sobotę (21.11.) rząd opublikował kompleksowy plan działania w czasie pandemii, który obejmuje nadchodzące 100 dni. Zakłada on kolejne etapy, a także opisuje obostrzenia podczas Bożego Narodzenia oraz ferii zimowych. W załącznikach na stronie rząd

Jest plan rządu na walkę z pandemią

Plan "100 dni solidarności w walce z COVID-19" zakłada kilka etapów, podczas których znoszone będą kolejne obostrzenia, ale ich utrzymanie lub zaostrzenie rygoru sanitarnego będzie zależne od zmian w liczbie nowych zachorowań.

Na razie plan mówi o otwarciu przestrzeni gospodarczej i społecznej na czas przed Bożym Narodzeniem, o feriach zimowych w jednym terminie dla wszystkich województw, czy też o pilnowaniu reżimu sanitarnego i testowania.

Obecny plan zakłada trzy etapy (lub też warianty): etap odpowiedzialności (28.11. do 27.12.), etap stabilizacji, czyli powrót do trzech stref - czerwonej, żółtej oraz zielonej (od 28.12. - zależnie od sytuacji epidemicznej) oraz etap kwarantanny narodowej - która ma zostać wprowadzona w ostateczności, w przypadku wymaganej natychmiastowej i radykalnej reakcji ze względu na dzienną liczbę zachorowań.

Jak według dokumentu przygotowanego przez rząd i jego doradców ma wyglądać narodowa kwarantanna, jeśli wejdzie w życie?

Poruszanie się po kraju

W pierwszej kolejności wstrzymane zostaną międzynarodowe podróże kolejowe, a osoba wracająca do Polski z zagranicy będzie musiała informować o swoim powrocie służby (Straż Graniczną, Sanepid, Policję), a następnie odbędzie obowiązkową kwarantannę domową. Zobowiązana będzie także wykonać test na COVID-19. Przepisy nie obowiązywać będą pilotów i stewardess, konduktorów, kierowców transportu międzynarodowego, marynarzy, rybaków, pracowników żeglugi oraz osób pracujących na platformach wiertniczych, żołnierzy, uczniów codziennie przekraczających granicę na zajęcia szkolne.

Dozwolone będzie wyłącznie poruszanie się w celu wykonywania czynności zawodowych, zaspokojenia niezbędnych potrzeb (zakupy, wizyta u lekarza), uczestnictwa lub sprawowania kultu religijnego, dotarcia do szkoły, uczelni lub placówki oświatowej, odbywania szkoleń, kursów i egzaminów.

Przemieszczanie się osób małoletnich, bez opiekuna prawnego, od poniedziałku do piątku, w godz. 8:00-16:00 będzie zakazane.

Domowa kwarantanna

Kwarantanna domowa zakończy się po 14 dniach lub po otrzymaniu negatywnego wyniku testu.

Osoba z pozytywnym wynikiem testu ma obowiązek pozostania w domowej kwarantannie, chyba że została skierowana do izolatorium lub hospitalizacji. Osoba zamieszkująca wspólnie gospodarstwo z osobą zakażoną również musi poddać się kwarantannie domowej, trwającej do 7 dni po zakończeniu się kwarantanny osoby chorej.

Osoby na domowej kwarantannie muszą zostać wpisane do rejestru, by poddać się kontroli sanitarnej oraz by móc ubiegać się o wypłatę pensji lub świadczenia za dni spędzone w kwarantannie.

Inne ograniczenia i zakazy

Projekt zakłada zamknięcie do odwołania wszystkich przedsiębiorstw, w tym: dyskotek, klubów, basenów, aquaparków, siłowni, centrów fitness, kosmetycznych, fryzjerskich. Zamknięte zostaną również hotele (z wyłączeniem hoteli pracowniczych oraz gości podróżujących służbowo), lotniska (z wyjątkami), restauracje (sprzedaż wyłącznie na wynos),  czy instytucje kultury.

Wstrzymane zostaną wszystkie amatorskie rozgrywki sportowe. Wydarzenia sportu wyczynowego będą odbywać się bez udziału publiczności.

W sklepach obowiązkowa będzie dezynfekcja, używanie rękawiczek oraz innych środków higieny (zarówno klienci, jak i pracownicy), a obowiązywać będzie również limit klientów - 1 na 15 m kw. (przy powierzchni poniżej 100 m kw.) lub 1 na 20 m kw. (powierzchnia ponad 100 m kw.). W galeriach otwarte będą wyłącznie sklepy spożywcze, apteki, drogerie oraz budowlane i z usługami bankowymi czy telekomunikacyjnymi. Wróci także całodobowe faworyzowanie seniorów, czyli możliwość zrobienia zakupów bez jakichkolwiek kolejek dla osób powyżej 65 roku życia.

Ograniczone zostanie praca placówek pocztowych oraz urzędów administracji publicznej - odstępy oraz pierwszeństwo dla seniorów, matek z dzieckiem osób niepełnosprawnych.

Przywrócone zostaną obowiązkowe odległości 1,5 m na ulicach, ograniczenia liczby pasażerów w komunikacji publicznej. Nadal obowiązywać będzie przepis zakrywania nosa oraz ust w przestrzeni publicznej (również np. w kościołach), z którego wyłączone będą lasy, parki, ogrody botaniczne, czy zieleńce. Utrzymany zostanie zakaz zgromadzeń powyżej pięciu osób.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Tagi:

Mateusz MorawieckikwarantannakoronawirusKoronawirus w WarszawieWarszawa

Kamil MatuszakAutor

Od wielu lat zajmuje się pisaniem o wszystkim, co go pasjonuje. Dotychczas zawodowo zajmował się przede wszystkim marketingiem internetowym, w międzyczasie udoskonalając swój warsztat dziennikarski. Całym jego światem jest film, serial i muzyka - uwielbia oglądać i słuchać, a może też mówić i pisać o nich całymi dniami. Fascynuje go życie w dużym mieście, dlatego lubi poznawać zalety i wady codziennej Warszawy. Kiedyś chciał zostać piłkarzem, następnie radiowcem, a teraz - pragnie jak najlepiej relacjonować czytelnikom to, co dzieje się w stolicy.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wawainfo.pl

Podobne artykuły

Pexels Rodnae Productions

Wiadomości

E-sport - w czym tkwi jego fenomen?

Czytaj więcej >

Wiadomości

Wawa Info zmienia się w goniec.pl - Warszawa

Czytaj więcej >

Wiadomości

Świąteczna Warszawa. Specjalne metro i choinka na pl. Zamkowym

Czytaj więcej >
Protest pod Sejmem na ul. Wiejskiej

Wiadomości

Protest pod Sejmem. "Aborcja znaczy życie"

Czytaj więcej >

Wiadomości

Warszawska Karta Miejska za darmo dla osób powyżej 70. roku życia

Czytaj więcej >
Pogrzeb 19-letniego Igora. / fot. WawaInfo

Wiadomości

Pogrzeb 19-letniego Igora. Wzruszające słowa księdza

Czytaj więcej >