Dwie osoby złamały kwarantannę w Warszawie. Poszli pobiegać i na zakupy

Autor Karolina Kraushar - 23 Marca 2020
Dwie osoby z Warszawy złamały kwarantannęŹródło: policja

Dwie osoby w Warszawie złamały obowiązkową kwarantannę - poinformowała stołeczna policja.

Złamali kwarantannę

W obliczu epidemii funkcjonariusze raz na dobę sprawdzają czy osoby, które mogły zakazić się koronawirusem przebywają w domu. - Dwie objęte nadzorem osoby, mimo kwarantanny postanowiły opuścić miejsce swojego pobytu. Jedna z nich wybrała się na zakupy, druga postanowiła nieco się rozruszać i poszła pobiegać - powiedział nadkom. Sylwester Marczak, rzecznik prasowy Komendanta Stołecznego Policji.

Działania muszą być bezwzględne

Kwarantanna jest dla nas szansą, aby uniknąć przykrych konsekwencji koronawirusa. Pokzauje to sytuacja jaka ma miejsce we Włoszech, która powinna być przestrogą dla Polaków. - Dlatego z naszej strony działania muszą być bezwzględne. Wobec osób, które naruszyły kwarantannę prowadzone są już wstępne czynności. Za jej złamanie grozi do ośmiu lat pozbawienia wolności - ostrzegł Marczak. Rzecznik KSP podkreślił jednak, że zdecydowana większość przestrzega wyznaczonych zasad i nie wychodzi z domu. - Spotykamy się też z oznakami sympatii ze strony tych osób - dodał nadkomisarz.

Koronawirus w Polsce

W Polsce przybywa osób zakażonych koronawirusem, rośnie też liczba obywateli, którzy są objęci kwarantanną. Do niedzieli zakaz wychodzenia na zewnątrz obowiązywał 48 632 osoby, a 80 348 zostało zgłoszonych do kwarantanny po powrocie do kraju. W poniedziałek rano Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że liczba osób u których potwierdzono obecność SARS-CoV-2 wzrosła do 684. Ośmiu pacjentów zmarło.

Jak wyglądają kontrole?

Za działania związane z epidemią na terenie Warszawy odpowiada Centrum Organizacyjne działające w Komendzie Stołecznej Policji. - Wszystkie kontrole odbywają się w sposób wykluczający możliwość kontaktu fizycznego policjantów z osobą objętą kwarantanną. Funkcjonariusze rozmawiają z taką osobą telefonicznie bądź za pośrednictwem domofonu - tłumaczy Sylwester Marczak. Podczas kontroli do zadań funkcjonariuszy należy sprawdzenie obecności osób objętych kwarantanną oraz upewnienie się czy nie potrzebują pomocy. W ciągu doby policjanci kontrolują 4,6 tys. osób w Warszawie.

Czekamy na wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News