wawainfo.pl
Dwie osoby z Warszawy złamały kwarantannę

policja

Dwie osoby złamały kwarantannę w Warszawie. Poszli pobiegać i na zakupy

23 Marca 2020

Autor tekstu:

Karolina Kraushar

Udostępnij:

Dwie osoby w Warszawie złamały obowiązkową kwarantannę - poinformowała stołeczna policja.

Złamali kwarantannę 

W obliczu epidemii funkcjonariusze raz na dobę sprawdzają czy osoby, które mogły zakazić się koronawirusem przebywają w domu. - Dwie objęte nadzorem osoby, mimo kwarantanny postanowiły opuścić miejsce swojego pobytu. Jedna z nich wybrała się na zakupy, druga postanowiła nieco się rozruszać i poszła pobiegać - powiedział nadkom. Sylwester Marczak, rzecznik prasowy Komendanta Stołecznego Policji.

Działania muszą być bezwzględne 

Kwarantanna jest dla nas szansą, aby uniknąć przykrych konsekwencji koronawirusa. Pokzauje to sytuacja jaka ma miejsce we Włoszech, która powinna być przestrogą dla Polaków. - Dlatego z naszej strony działania muszą być bezwzględne. Wobec osób, które naruszyły kwarantannę prowadzone są już wstępne czynności. Za jej złamanie grozi do ośmiu lat pozbawienia wolności - ostrzegł Marczak. Rzecznik KSP podkreślił jednak, że zdecydowana większość przestrzega wyznaczonych zasad i nie wychodzi z domu. - Spotykamy się też z oznakami sympatii ze strony tych osób - dodał nadkomisarz. 

Koronawirus w Polsce

W Polsce przybywa osób zakażonych koronawirusem, rośnie też liczba obywateli, którzy są objęci kwarantanną. Do niedzieli zakaz wychodzenia na zewnątrz obowiązywał 48 632 osoby, a 80 348 zostało zgłoszonych do kwarantanny po powrocie do kraju. W poniedziałek rano Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że liczba osób u których potwierdzono obecność SARS-CoV-2 wzrosła do 684. Ośmiu pacjentów zmarło.

Jak wyglądają kontrole?

Za działania związane z epidemią na terenie Warszawy odpowiada Centrum Organizacyjne działające w Komendzie Stołecznej Policji. - Wszystkie kontrole odbywają się w sposób wykluczający możliwość kontaktu fizycznego policjantów z osobą objętą kwarantanną. Funkcjonariusze rozmawiają z taką osobą telefonicznie bądź za pośrednictwem domofonu - tłumaczy Sylwester Marczak. Podczas kontroli do zadań funkcjonariuszy należy sprawdzenie obecności osób objętych kwarantanną oraz upewnienie się czy nie potrzebują pomocy. W ciągu doby policjanci kontrolują 4,6 tys. osób w Warszawie.

Czekamy na wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Podobne artykuły

Kardynał Stefan Wyszyński beatyfikowany

Wiadomości

Beatyfikacja kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie już wkrótce. Episkopat podał szczegóły

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Karambol na S8. Zablokowana droga w kierunku Poznania

Czytaj więcej >
PIOTR GRZYBOWSKI/East News - zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Poważna awaria wodociągów na Pradze-Południe. Zalane ulice, samochody i tramwaje kierowane na objazdy

Czytaj więcej >
Nocna akcja policji rzecznej w okolicy mostu Poniatowskiego w Warszawie

Wiadomości

W nocy z wtorku na środę policja rzeczna poszukiwała mężczyzny, który skoczył do Wisły z mostu Poniatowskiego

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Wiadomości

Uwaga na falę upałów na Mazowszu. Jest ostrzeżenie II stopnia

Czytaj więcej >
Wypadek na S7

Wiadomości

Koszmarny wypadek na S7, służby nie miały wyjścia, wykorzystano psy tropiące. Zderzenie trzech pojazdów

Czytaj więcej >