wawainfo.pl
Nie żyje ksiądz bp Józef Zawitkowski.

Pixabay

Zmarł bp Józef Zawitkowski - kapłan, poeta i kompozytor. Wierni z całej Polski pogrążeni w żałobie

29 Października 2020

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

W wieku 81 lat zmarł ksiądz biskup Józef Zawitkowski - kapłan, poeta i kompozytor, biskup pomocniczy senior diecezji łowickiej. Wkrótce podane zostaną do wiadomości terminy uroczystości pogrzebowych.

undefined

Nie żyje ksiądz biskup Józef Zawitkowski

Jak podała do wiadomości w czwartek (29.10) Diecezja Łowicka, w wieku 81 lat zmarł ksiądz biskup Józef Zawitkowski. "Ze smutkiem informujemy, że po długotrwałej chorobie zmarł J.E. ks. bp Józef Zawitkowski" - poinformował kanclerz kurii ks. dr Stanisław Plichta. 

"Kościół Łowicki dziękuje za Jego trud pasterski i poleca Go modlitwie" - czytamy w komunikacie kurii. Termin uroczystości pogrzebowych ma dopiero zostać ustalony i podany do wiadomości.

Ksiądz Zawitkowski wyświęcony został w Warszawie

Jak dowiadujemy się ze strony łowickiej diecezji, ksiądz Zawitkowski urodził się 23 listopada 1938 roku we wsi Wał, par. Żdżary. Święcenia kapłańskie przyjął 20 maja 1962 roku w Warszawie.

Dnia 26 maja 1990 roku ksiądz Zawitkowski został mianowany biskupem pomocniczym archidiecezji warszawskiej, a 9 czerwca 1990 r. przyjął w Łowiczu sakrę biskupią. Z kolei  25 marca 1992 roku został biskupem pomocniczym nowopowstałej diecezji łowickiej.

Ksiądz Zawitkowski był także poetą i kompozytorem

Nie wszyscy wiedzą, że ksiądz biskup Józef Zawitkowski był nie tylko kapłanem, ale także poetą i kompozytorem, autorem pieśni religijnych. Jak podaje portal wpolityce.pl, stworzył m.in. słynną pieśń "Panie dobry jak chleb".

Ten aspekt jego działalności przywołał także przewodniczący episkopatu abp Stanisław Gądecki. "Ze smutkiem przyjąłem dziś wiadomość o śmierci bp. Józefa Zawitkowskiego. Dziękuję Bogu za Jego wieloletnią posługę na rzecz Kościoła w Polsce. Niech pamięć o Nim trwa w pozostawionych melodiach, wierszach i pieśniach" - czytamy we wpisie opublikowanym przez arcybiskupa Gądeckiego na Twitterze po śmierci księdza Zawitkowskiego.

Ksiądz biskup Zawitkowski apelował do Margot

W ostatnim czasie ksiądz biskup Józef Zawitkowski szczególny rozgłos zyskał sobie wypowiedziami dotyczącymi lewicowej aktywistki Margot walczącej o prawa osób LGBT. - Czym ty myślisz, dziecko, skoro rozum nie urósł? Czyżbyś zszedł do rzędu człekokształtnych? - zwracał się do Margot przywoływany przez OKO.press ksiądz biskup Zawitkowski w Bazylice św. Krzyża w Warszawie.

- Ale ty w Boga nie wierzysz. To pamiętaj, że twoje ciało, nawet na tęczowo umalowane, jest świątynią Boga. Więc uważaj: »Kto zniszczy tę świątynię ręką Boga uczynioną, tego zniszczy sam Bóg!«. Pogruchoce was Pan Bóg, jako ten gliniany garniec - mówił Zawitkowski w przywoływanym przez OKO.press kazaniu.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Tagi:

nie żyjeksiądzarchidiecezja warszawska

Julian BakułaAutor

Interesują mnie lokalne wydarzenia i problemy mieszkańców Warszawy i okolic, które chciałbym nagłaśniać, przyczyniając się do zmian na lepsze.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wawainfo.pl

Podobne artykuły

Pexels Rodnae Productions

Wiadomości

E-sport - w czym tkwi jego fenomen?

Czytaj więcej >

Wiadomości

Wawa Info zmienia się w goniec.pl - Warszawa

Czytaj więcej >

Wiadomości

Świąteczna Warszawa. Specjalne metro i choinka na pl. Zamkowym

Czytaj więcej >
Protest pod Sejmem na ul. Wiejskiej

Wiadomości

Protest pod Sejmem. "Aborcja znaczy życie"

Czytaj więcej >

Wiadomości

Warszawska Karta Miejska za darmo dla osób powyżej 70. roku życia

Czytaj więcej >
Pogrzeb 19-letniego Igora. / fot. WawaInfo

Wiadomości

Pogrzeb 19-letniego Igora. Wzruszające słowa księdza

Czytaj więcej >