wawainfo.pl

twitter

Zielona woda w Warszawie. Co się dzieje?

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Mateusz Dolak

Zielona woda w cieku wodnym

Wszystko zaczęło się od twitterowego wpisu Krzysztofa Ziemca. - Ciek wodny, Skarpa Ursynowska, ciąg ul. Płaskowickiej. Okolice #POW Skąd to? Przyjazne dla środowiska na pewno to nie jest!!! @Policja_KSP @SMWarszawa @MiastoUrsynow @TVP3Warszawa - napisał dziennikarz TVP.

Pod jego wpisem pojawiło się ponad 80 komentarzy. Jedni w ironiczny sposób komentowali odkrycie Ziemca, inni próbowali wytłumaczyć, że to bezpieczna farba fluorescencyjna.

Co to jest?

Redakcja Wawa Info postanowiła zbadać sprawę. W piątek wysłaliśmy maila z pytaniami do kilku instytucji miejskich. Zaczęliśmy od Urzędu Dzielnicy.

"W odpowiedzi na poniższe informujemy, że kolor wody nie ma nic wspólnego z działaniami Wydziału Ochrony Środowiska w Urzędzie Dzielnicy Ursynów.Urząd na bieżąco monitoruje stan zbiorników wodnych i wszelkie zgłoszenia o nieprawidłowościach. W tym przypadku chodzi prawdopodobnie o barwnik do sprawdzania szczelności zbiorników i instalacji, czyli fluoresceinę. Nie jest to substancja szkodliwa dla środowiska. W sprawie szczegółów prosimy o kontakt z Zarządem Zieleni m.st. Warszawy" - odpisali nam urzędnicy.

Idąc tym tropem, identyczne pytania wysłaliśmy do Zarządu Zieleni m.st. Warszawy. Po chwili oddzwoniła do nas rzecznik Anna Stopińska, która poinformowała, że teren należy do MPWiK. Oceniając zdjęcia z Twittera potwierdziła jednak domniemania urzędników z dzielnicy Ursynów w sprawie barwnika.

Sprawę bada WIOŚ

W sprawę zaangażowali się inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Po zobaczeniu wpisu postanowili przeprowadzić kontrolę. - WIOŚ w Warszawie informację o zanieczyszczeniu wód Rowu Wolica  substancją o zielonym zabarwieniu powziął w dniu 19 listopada 2020r. z mediów społecznościowych. Do MWIOŚ  nie wpłynęło żadne zawiadomienie w tym zakresie. Niemiej, działając dla dobra sprawy WIOŚ w Warszawie, w godzinach wieczornych w dniu 19 listopada 2020 r. przeprowadził oględziny miejsca ujawnionego zanieczyszczenia oraz zlecił Centralnemu Laboratorium Badawczemu Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska pobranie próbki wody do analizy fizykochemicznej - czytamy w oświadczeniu przesłanym przez Iwonę Zdunek.

Jak poinformował WIOŚ, na miejscu wykonano wstępną analizę fizykochemiczną "Ze względu na działania prowadzone po zmroku nie było możliwości ustalenia źródła zanieczyszczenia oraz potencjalnego sprawcy. Informacja o zgłoszonym zanieczyszczeniu w dniu 20 listopada 2020 r. (w godzinach porannych) została na roboczo przekazana  do Centrum Operacyjnego Ochrony Przeciwpowodziowej PGW Wody Polskie RZGW w Warszawie oraz na numer alarmowy pogotowia wodociągowo-kanalizacyjnego MPWIK w m. st. Warszawie S.A." 

"Woda nie jest zanieczyszczona"


Rzecznik MPWiK twierdzi, że barwnik jest całkowicie bezpieczny i stosuje się go w przypadku sprawdzenia szczelności instalacji ciepłowniczej. Jednocześnie podkreślił, że to nie MPWiK zabarwiło wodę. - To nie nasze działania, a Veoilii. Na miejscu byli nasi obserwatorzy. Dzisiaj woda spłynęła - podsumował Marek Smółka.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Tagi:

Ursynów

Podobne artykuły

Wiadomości

Jaka pościel najlepsza – najpopularniejsze rodzaje pościeli – na lato, zimę
Czytaj więcej >

Wiadomości

66-latek zasłabł na klatce. Reanimował go sąsiad, niestety mężczyzna nie żyje
Czytaj więcej >

Wiadomości

Wszystko się nagrało. Sprzedawcy w sklepie nie wytrzymali, ludzie bili się o klapki
Czytaj więcej >

Wiadomości

W poniedziałek będzie 10. rocznica śmierci Jolanty Brzeskiej. Wieczorem planują zgromadzenie
Czytaj więcej >

Wiadomości

Zaszczepili się przeciwko koronawirusowi, teraz przerywają milczenie. Afera w szpitalu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
Czytaj więcej >

Wiadomości

Koszmar w centrum Warszawy, w akcji policja i straż pożarna. Mężczyzna na oczach ludzi skoczył z mostu
Czytaj więcej >
Mateusz Dolak

Jestem redaktorem prowadzącym portal Wawa Info. Trafiłem tutaj z Super Expressu, a wcześniej - pisałem dla portalu tvn24.pl i tvnwarszawa.pl. Swoją przygodę z mediami zacząłem jeszcze w liceum, kiedy współpracowałem z lokalnym radiem i telewizją.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Wiadomości

Wiadomości

Grupa Iberion

Taryfa G11 – kto najbardziej na niej skorzysta?
Czytaj więcej >
Wiadomości

redakcja info

Kredyt hipoteczny ze stałą stopą procentową - czy warto?
Czytaj więcej >
Wiadomości

materiał

Jak wzmocnić swoją odporność przed zimą
Czytaj więcej >
Wiadomości

materiał

Odchudzanie i zmiana nawyków na swoich zasadach
Czytaj więcej >
Wiadomości

Komunikaty prasowe

Jak pożegnać drugiego człowieka w sposób wyjątkowy?
Czytaj więcej >
Wiadomości

Komunikaty prasowe

Turnusy rehabilitacyjne po udarze
Czytaj więcej >