Zielona woda w Warszawie. Co się dzieje?

Autor Mateusz Dolak - 20 Listopada 2020
Zielona woda w cieku wodnymŹródło: twitter

Krzysztof Ziemiec wrzucił do sieci zdjęcie, na którym widzimy zieloną wodę w cieku wodnym przy Skarpie Ursynowskiej. Sprawdziliśmy, dlaczego woda ma taki kolor.

Polski Samochód Elektryczny wjechał na Południową Obwodnicę Warszawy. Jest prawie gotowa, wkrótce otwarciePolski Samochód Elektryczny wjechał na Południową Obwodnicę Warszawy. Jest prawie gotowa, wkrótce otwarcieCzytaj dalej

Zielona woda w cieku wodnym

Wszystko zaczęło się od twitterowego wpisu Krzysztofa Ziemca. - Ciek wodny, Skarpa Ursynowska, ciąg ul. Płaskowickiej. Okolice #POW Skąd to? Przyjazne dla środowiska na pewno to nie jest!!! @Policja_KSP @SMWarszawa @MiastoUrsynow @TVP3Warszawa - napisał dziennikarz TVP.

Pod jego wpisem pojawiło się ponad 80 komentarzy. Jedni w ironiczny sposób komentowali odkrycie Ziemca, inni próbowali wytłumaczyć, że to bezpieczna farba fluorescencyjna.

DZISIAJ GRZEJE:
1.
Pilny komunikat wodociągów. Dodają podchloryn sodu do wody. Badania wykryły bakterie coli
2.Morawiecki wygadał się, co z wyjazdami na Boże Narodzenie. Pilnie zaapelował do Polaków
3. Synoptycy podali kiedy spadnie śnieg. Pierwsze opady będą szybciej niż się spodziewacie

Co to jest?

Redakcja Wawa Info postanowiła zbadać sprawę. W piątek wysłaliśmy maila z pytaniami do kilku instytucji miejskich. Zaczęliśmy od Urzędu Dzielnicy.

"W odpowiedzi na poniższe informujemy, że kolor wody nie ma nic wspólnego z działaniami Wydziału Ochrony Środowiska w Urzędzie Dzielnicy Ursynów.
Urząd na bieżąco monitoruje stan zbiorników wodnych i wszelkie zgłoszenia o nieprawidłowościach. W tym przypadku chodzi prawdopodobnie o barwnik do sprawdzania szczelności zbiorników i instalacji, czyli fluoresceinę. Nie jest to substancja szkodliwa dla środowiska. W sprawie szczegółów prosimy o kontakt z Zarządem Zieleni m.st. Warszawy" - odpisali nam urzędnicy.

Idąc tym tropem, identyczne pytania wysłaliśmy do Zarządu Zieleni m.st. Warszawy. Po chwili oddzwoniła do nas rzecznik Anna Stopińska, która poinformowała, że teren należy do MPWiK. Oceniając zdjęcia z Twittera potwierdziła jednak domniemania urzędników z dzielnicy Ursynów w sprawie barwnika.

Rzecznik rządu potwierdził, decyzja w sprawie znoszenia obostrzeń zapadła. Jest oficjalna zapowiedźRzecznik rządu potwierdził, decyzja w sprawie znoszenia obostrzeń zapadła. Jest oficjalna zapowiedźCzytaj dalej

Sprawę bada WIOŚ

W sprawę zaangażowali się inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Po zobaczeniu wpisu postanowili przeprowadzić kontrolę. - WIOŚ w Warszawie informację o zanieczyszczeniu wód Rowu Wolica substancją o zielonym zabarwieniu powziął w dniu 19 listopada 2020r. z mediów społecznościowych. Do MWIOŚ nie wpłynęło żadne zawiadomienie w tym zakresie. Niemiej, działając dla dobra sprawy WIOŚ w Warszawie, w godzinach wieczornych w dniu 19 listopada 2020 r. przeprowadził oględziny miejsca ujawnionego zanieczyszczenia oraz zlecił Centralnemu Laboratorium Badawczemu Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska pobranie próbki wody do analizy fizykochemicznej - czytamy w oświadczeniu przesłanym przez Iwonę Zdunek.

Jak poinformował WIOŚ, na miejscu wykonano wstępną analizę fizykochemiczną "Ze względu na działania prowadzone po zmroku nie było możliwości ustalenia źródła zanieczyszczenia oraz potencjalnego sprawcy. Informacja o zgłoszonym zanieczyszczeniu w dniu 20 listopada 2020 r. (w godzinach porannych) została na roboczo przekazana do Centrum Operacyjnego Ochrony Przeciwpowodziowej PGW Wody Polskie RZGW w Warszawie oraz na numer alarmowy pogotowia wodociągowo-kanalizacyjnego MPWIK w m. st. Warszawie S.A."

"Woda nie jest zanieczyszczona"

Rzecznik MPWiK twierdzi, że barwnik jest całkowicie bezpieczny i stosuje się go w przypadku sprawdzenia szczelności instalacji ciepłowniczej. Jednocześnie podkreślił, że to nie MPWiK zabarwiło wodę. - To nie nasze działania, a Veoilii. Na miejscu byli nasi obserwatorzy. Dzisiaj woda spłynęła - podsumował Marek Smółka.

Droga jest zablokowana, na miejscu są wszystkie służby. Poważny wypadek, pięć osób zostało rannychDroga jest zablokowana, na miejscu są wszystkie służby. Poważny wypadek, pięć osób zostało rannychCzytaj dalej

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Kto znajduje się w grupie podwyższonego ryzyka COVID-19? Nie tylko osoby starsze, eksperci opublikowali listę, jeśli na niej jesteś, uważaj szczególnie
  2. Nagranie ze śmiertelnego wypadku w Łodzi. Tragiczne zdarzenie zarejestrowała samochodowa kamerka.
  3. Znów się zaczęło, policja zamknęła okolice Sejmu. Ratusz ostrzega, komunikacja na objazdach
  4. Luksusowe auto roztrzaskało się, kierowca nie żyje. Media podają, że zginął milioner z Warszawy
  5. Gigantyczny karambol pod Warszawą. Kilkanaście osób rannych, jedna nie żyje
  6. Danuta Martyniuk pokazała kreację, na widok której chce się płakać. Internauci nie mogą jej wybaczyć, skandal
  7. Czternasta emerytura nie dla wszystkich. Bezlitosny mechanizm wstrzyma wypłaty, część seniorów nic nie dostanie

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News