wawainfo.pl > Wiadomości > Koronawirus. Uniwersytet Warszawski odwołuje zajęcia, Trzaskowski zwrócił się o zamknięcie szkół w Warszawie
Mateusz Dolak
Mateusz Dolak 19.03.2022 03:26

Koronawirus. Uniwersytet Warszawski odwołuje zajęcia, Trzaskowski zwrócił się o zamknięcie szkół w Warszawie

Koronawirus w Warszawie
ODD ANDERSEN/AFP/East News

UW odwołuje zajęcia i wykłady

"Odwołuje się wykłady i zajęcia dla studentów, doktorantów i słuchaczy, z wyłączeniem zajęć prowadzonych zdalnie. Do dnia 20 marca 2020 r. kierownicy jednostek dydaktycznych ogłoszą listę wykładów i zajęć, które od dnia 23 marca 2020 r. będą prowadzone w wersji on-line. Zamyka się dla czytelników Bibliotekę Uniwersytecką w Warszawie" - czytamy w zarządzeniu rektora Uniwersytetu Warszawskiego. Marcin Pałys odwołał też wszystkie konferencje, sympozja i występy artystyczne oraz zawiesił przyjazdy i wyjazdy zagraniczne. Rektor UW wstrzymał też kwaterowanie nowych osób w domach studenckich i innych obiektach uniwersytetu, wprowadził też zakaz odwiedzin przez gości zewnętrznych. W zarządzeniu przesłanym do studentów czytamy o obowiązku zawiadomienia o podejrzeniu lub wykryciu koronawirusa. Podobną decyzję w poniedziałek podjął rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Szkoły w Warszawie

Prezydent Warszawy zwrócił się do wojewody mazowieckiego i za jego pośrednictwem do administracji rządowej, by rozważyła zawieszenie działalności szkół, przedszkoli oraz żłobków na terenie Warszawy i woj. mazowieckiego. - To są działania wyjątkowe i wymagają decyzji rządu. My możemy rekomendować pewne zachowania. Zależy nam, by decyzja była podjęta we właściwym momencie i po konsultacjach - powiedział we wtorek Rafał Trzaskowski. - Na razie nie ma decyzji o zamykaniu szkół - zastrzegł jednak prezydent. Trzaskowski zarekomendował dyrektorom, by w przypadku podejrzenia obecności koronawirusa w szkole, władze placówek zawieszały ich funkcje, do czasu uzyskania wyników testu. Dyrektorom szkół przekazano zalecenia, jak należy zachować się w momencie podejrzenia zachorowania wśród uczniów lub kadry.

Koronawirus w Warszawie

Ratusz odwołał wszystkie masowe imprezy zgodnie z zaleceniem premiera Morawieckiego. Odwoływane są wcześniej planowane spotkania, takie jak Komisje Dialogu Społecznego, konsultacje i konferencje, a instytucjom kultury przekazano zalecenia sanepidu dotyczące zasad higieny i obowiązujących procedur. Z kolei Zarząd Transportu Miejskiego zwrócił się do wszystkich operatorów komunikacji o zwiększenie nadzoru nad służbami sprzątającymi oraz podjął decyzję o używaniu środków  dezynfekcyjnych przy czyszczeniu powierzchni, z którymi pasażerowie mają najczęściej na bezpośredni kontakt. Czyszczone będą m.in. kasowniki, poręcze i przyciski. Dodatkowo na monitorach prezentowane będą rekomendacje Ministerstwa Zdrowia, w jaki sposób chronić się przed wirusem oraz jak postępować, gdy istnieje podejrzenie zakażenia. Powstaly też zalecenia dla burmistrzów w zakresie obsługi interesantów w urzędzach dzielnic. Obsługa ma być zorganizowana tak, by interesanci utrzymywali od siebie dystans 1-1,5 m. W Wydziałach Obsługi mieszkańców zostały postawione pojemniki z płynem dezynfekującym do rąk.

Czekamy na wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Powiązane