Rząd wprowadził nowe obostrzenia. Co z Warszawą i Mazowszem?

Autor Mateusz Dolak - 17 Marca 2021
zdjęcie ilustracyjneŹródło: East News

Po godzinie 15 rozpoczęła się konferencja ministerstwa zdrowia na której poznaliśmy nowe obostrzenia. Restrykcje obowiązujące do tej pory w Warszawie i na Mazowszu będą dotyczyły całej Polski. Wbrew wcześniejszym doniesieniom, rząd nie planuje wprowadzania ograniczeń w przemieszczaniu się.

Nowe obostrzenia

Adam Niedzielski zaczął swoją konferencję od wskazania regionów, gdzie pandemia jest najbardziej rozwinięta. Minister Zdrowia wymienił województwa: warmińsko-mazurskie, mazowieckie i pomorskie.

Mazowsze jest na drugim miejscu w Polsce pod względem średniej dziennej ilości zakażeń na 100 tysięcy osób. W województwie mazowieckim wskaźnik ten wynosi 61,3.

Nauka zdalna

- Główną przyczyną rozwoju pandemii jest mutacja brytyjska koronawirusa. Udział tej mutacji osiągnął 52 procent - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Z konferencji ministra zdrowia wynika, że obostrzenia wprowadzone 15 marca w stolicy i województwie mazowieckim - wbrew wcześniejszym doniesieniom - nie zostaną jeszcze bardziej zaostrzone. Zmieni się jedynie sposób nauczania dzieci w klasach 1-3.

Przypominamy, że od poniedziałku, zajęcia dla najmłodszych odbywały się w trybie mieszanym. Od 20 marca będą one wyłącznie zdalne.

Dużo większe zmiany dotyczyć będą całego kraju.

- W trosce o zdrowie i życie obywateli, podjęliśmy decyzję o wprowadzeniu rozszerzonych zasad bezpieczeństwa w całej Polsce. Dodatkowo rekomendujemy pracę zdalną wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Zasady wprowadzone zostaną od soboty, 20 marca. Obowiązywać będą do 9 kwietnia, czyli obejmą także okres Świąt Wielkanocnych - powiedział w środę Adam Niedzielski.

Obostrzenia przedłużone do 9 kwietnia

Minister zdrowia powiedział, że obowiązujące obostrzenia zostaną przedłużone do 9 kwietnia.

W całej Polsce zamknięte będą:

  • hotele (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych – dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu);
  • galerie handlowe – z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i z artykułami budowlanymi. W galeriach handlowych nadal będą mogły działać m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, pralnie;
  • teatry, muzea, galerie sztuki (możliwa jest jednak organizacja prób i ćwiczeń, a także wydarzeń online);
  • kina (zakaz projekcji filmów dotyczy również domów i ośrodków kultury);
  • baseny (wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej);
  • sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna;
  • stoki narciarskie;
  • kluby fitness i siłownie;
  • obiekty sportowe (mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności).

Zobacz całą konferencję:

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Artykuły polecane przez redakcję WAWA INFO:

źródło: wawainfo.pl
zdjęcie główne ilustracyjne: East News

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News