Warszawiacy masowo oddają krew. Ogromne kolejki do stacji krwiodawstwa

Autor Karolina Kraushar - 26 Marca 2020
Kolejka do oddawania krwiŹródło: czytelniczka

Kolejki na medal przed punktami krwiodawstwa. Warszawiacy oddają krew, mimo epidemii koronawirusa. Dawcy nie muszą obawiać się zakażenia SARS-CoV-2, bo stacje krwiodawstwa wprowadziły nadzwyczajne zasady bezpieczeństwa.

Ludzie stoją na ulicy

- Ogromna kolejka przed stacją krwiodawstwa na Saskiej Kępie. Kilkanaście osób stoi na ulicy, sznur ludzi aż do ulicy Nobla - napisała do nas w wiadomości pani Hanna, i na dowód załączyła zdjęcie. - Ten widok krzepi serce. Jestem dumna z mieszkańców Warszawy - dodała nasza czytelniczka.

Zachowane są wszystkie środki ostrożności

Mimo pandemii, stacja krwiodawstwa działa normalnie. - Zależy nam na niesieniu pomocy i bezpieczeństwie. Robimy wszystko co w naszej mocy, aby przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się koronawirusa - mówi lek. med. Dariusz Piotrowski, specjalista transfuzjologii klinicznej z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie. Każda osoba, która zdecyduje się oddać krew, przed pobraniem przechodzi wywiad epidemiologiczny, po czym zostaje wyposażona w maseczkę. Wszystko po to, aby zachować jak największą ostrożność.

Morderstwo na Mokotowie, 22-latek zginął od ciosów nożem. Policja zatrzymała trzech mężczyznMorderstwo na Mokotowie, 22-latek zginął od ciosów nożem. Policja zatrzymała trzech mężczyznCzytaj dalej

Na początku epidemii dawców było o połowę mniej

Kiedy w Polsce rozpoczęła się epidemia koronawirusa, liczba dawców krwi zmalała o 60 procent. Nie trwało to jednak długo, bo pod koniec marca krew oddało tyle samo osób co przed pojawieniem się SARS-CoV-2 w kraju. Jak powiedział nam Dariusz Piotrowski, zapotrzebowanie na krew nie wzrosło w ostatnim czasie. Wszystko dlatego, że szpitale ograniczają liczbę zabiegów ze względów bezpieczeństwa.

Kolejka na medal

Kolejki, które utworzyły się przed punktami krwiodawstwa są wynikiem wytycznych wprowadzonych przez rząd. Pomiędzy osobami, które chcą oddać krew musi zostać zachowana bezpieczna odległość. - Wszyscy rozumieją zaistniałą sytuację oraz powód tworzenia się kolejek. Każdy chce pomóc i dostosowuje się do warunków jakie panują - podsumowuje Piotrowski.

Pasażerowie Flixbusa poszukiwani. Muszą poddać się pilnej kwarantannie. Chodzi o kurs Warszawa-ZakopanePasażerowie Flixbusa poszukiwani. Muszą poddać się pilnej kwarantannie. Chodzi o kurs Warszawa-ZakopaneCzytaj dalej

Czekamy na wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Niepokojące informacje o Jolancie Kwaśniewskiej. Z każdą godziną sytuacja się pogarsza
  2. Nie żyje zwycięzca „Top Chefa”. Zmarł na koronawirusa, miał 59 lat
  3. Maszynista SKM zakażony koronawirusem. Odwołano pociągi, 12 osób w kwarantannie
  4. Myśleli, że to mały szczeniak. Pojechali do schroniska, tam dowiedzieli się, co to za zwierzak
  5. Dlaczego biją dzwony w Warszawie 25.03.2020? Co się dzieje? Znamy odpowiedź!
  6. Fani i rodzina w żałobie. Nie żyje zwycięzca "TOP Chefa", był zakażony
Tragedia na Mazowszu. Młoda matka opiekowała się dziećmi. 3-latek oddalił się, wpadł do stawu. Nie żyjeTragedia na Mazowszu. Młoda matka opiekowała się dziećmi. 3-latek oddalił się, wpadł do stawu. Nie żyjeCzytaj dalej

Następny artykuł