wawainfo.pl
kobiety

Wawa Info

Kobiety "we krwi" przed Muzeum Narodowym. Bardzo ważny happening

23 Października 2020

Autor tekstu:

Aleksandra Olbryt

Udostępnij:

Czwartkowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zakazu aborcji eugenicznej rozsierdził miliony Polek i Polaków. Oprócz kolejnej manifestacji przed domem Jarosława Kaczyńskiego, planowanej na piątek na godzinę 19, studentki i aktywistki

TK wydaje orzeczenie, kobiety mówią: "Nie będziecie decydować za nas!"

Wczorajsze (22.10) orzeczenie Trybunału w sprawie aborcji w przypadku poważnych, nieuleczalnych wad płodu, wywołało falę rozpaczy i oburzenia wśród polskich kobiet i mężczyzn. W odpowiedzi na skandaliczny wyrok zorganizowano spontaniczną manifestację, która spod siedziby TK przy Al. Szucha przeszła na Nowogrodzką, a stamtąd - na Żoliborz, pod dom wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego. Na piątek 23.10 aktywistki zaplanowały protest w formie happeningu, który właśnie rozpoczął się pod Muzeum Narodowym. 

"Wchodzimy do czerwonej kałuży"

Organizatorki happeningu oparły go na ciekawym koncepcie: chcą dołączyć do stojącego w kałuży krwi papieża Jana Pawła II. - Wchodzimy do czerwonej kałuży krwi, w której stoi papież, bo same niedługo w tej krwi możemy być - wymownie podsumowały w opisie wydarzenia. Od jednej z organizatorek, Urszuli Jabłońskiej, dowiedzieliśmy się, że akcja jest bardzo spontaniczna. Z jednej strony aktywistki chciałyby, żeby w happeningu wzięło udział jak najwięcej osób (nie tylko kobiet!). Z drugiej, liczą na to, że kameralny charakter wydarzenia pozwoli im na legalne i spokojne przeprowadzenie happeningu, bez interwencji służb. 

"Umieraj kobieto za Polskę"

W prywatnym wydarzeniu na Facebooku udział zadeklarowało na razie jedynie 7 osób, jednak jest spora szansa, że aktywistkom uda się zmobilizować więcej osób do dołączenia do tej spontanicznej inicjatywy. Będziemy obserwowali wydarzenia pod Muzeum Narodowym i na bieżąco informowali o rozwoju spraw. Start happeningu zaplanowano na godzinę 16, jednak w momencie pisania tego akapitu już wiemy, że można się spodziewać opóźnień. 

Kobiety pływały we krwi

Około 16:20 grupce aktywistek udało się wejść do basenu z instalacją, w której znajduje się rzeźba papieża. Jak powiedziały redakcji, ich happeningowa "kąpiel" trwała dosłownie ułamek sekundy, zanim zostały zauważone przez ochronę Muzeum. Aktywistki są w tej chwili przetrzymywane za zamkniętą bramą obiektu, ochrona wpuszcza i wypuszcza jedynie zwiedzających. Na miejsce około 17:00 dotarło dwóch funkcjonariuszy policji, którzy w tej chwili legitymują kobiety. 

Upomnienia za nielegalną "kąpiel" na dziedzińcu Muzeum

- Dziewczyny dostały upomnienia, ja mandat w wysokości 200 złotych - przekazała nam organizatorka happeningu. - Nie przyjęłam go, zobaczymy, jak sprawa się dalej potoczy. Policjanci byli dla nas naprawdę mili i życzliwie nastawieni. Dało się odczuć, że podzielali naszą opinię. Uważamy, że ochrona przesadziła, nie zrobiłyśmy przecież nic złego. Nie dotknęłyśmy rzeźby Papieża, wskoczyłyśmy jedynie do wody i zanurzyłyśmy się w niej. Wszystko trwało kilka sekund - dodała.

Tagi:

Trybunał Konstytucyjny

Aleksandra OlbrytAutor

Aleksandra Olbryt od "zawsze" pisze i czyta w ponadprzeciętnych ilościach. W redakcji Wawa Info zdobywa pierwsze dziennikarskie szlify. Jest studentką europeistyki na Uniwersytecie Warszawskim i autorką bloga "Między słowami".

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wawainfo.pl

Podobne artykuły

Pexels Rodnae Productions

Wiadomości

E-sport - w czym tkwi jego fenomen?

Czytaj więcej >

Wiadomości

Wawa Info zmienia się w goniec.pl - Warszawa

Czytaj więcej >

Wiadomości

Świąteczna Warszawa. Specjalne metro i choinka na pl. Zamkowym

Czytaj więcej >
Protest pod Sejmem na ul. Wiejskiej

Wiadomości

Protest pod Sejmem. "Aborcja znaczy życie"

Czytaj więcej >

Wiadomości

Warszawska Karta Miejska za darmo dla osób powyżej 70. roku życia

Czytaj więcej >
Pogrzeb 19-letniego Igora. / fot. WawaInfo

Wiadomości

Pogrzeb 19-letniego Igora. Wzruszające słowa księdza

Czytaj więcej >