Na Żoliborzu może stanąć instalacja z hasłami z antyrządowych protestów

Autor Kamil Matuszak - 15 Lutego 2021
dom Jarosława KaczyńskiegoŹródło: East News

Już niedługo startuje głosowanie na projekty, które biorą udział w kolejnej edycji budżetu obywatelskiego. Jednym z nich jest instalacja zawierająca hasła i zdjęcia z antyrządowych protestów, które przez ostatnie miesiące miały miejsce w Warszawie. Jeśli projekt Ady Wieczorkowskiej zostanie wybrany, może uprzykrzyć widok z domu Jarosławowi Kaczyńskiemu, który mieszka na Żoliborzu.

Projekt budżetu obywatelskiego

Czy Jarosław Kaczyński będzie miał za kilka miesięcy nowy widok z okna domu na Żoliborzu? Projekt, którego tytuł to "Galeria uliczna. Ulica Mickiewicza 47" to pomysł Ady Wieczorkowskiej, która chciałaby postawić swoją instalację na skraju chodnika, by nie utrudniać nikomu przejścia. Wszystko w okolicy, w której mieszka wicepremier i prezes PiS.

W opisie projektu możemy przeczytać, że instalacja ma składać się z pięciu plansz o wymiarach 1 m na 1,5 m. Na pierwszej z nich znaleźć ma się biały napis na czarnym tle: "Wolność, równość, solidarność". Na trzech kolejnych - kolaże zdjęć z demonstracji oraz ofiarami represji politycznych.

Fotografie na Żoliborzu

Fotografie do instalacji będzie mógł przekazać każdy - nie mogą one promować jedynie wydarzeń promujących hasła nacjonalistyczne, czy nawołujących do nienawiści. Ostatnia plansza ma zawierać czerwone hasło znane z marszów Strajku Kobiet "Wolny wybór", które pojawi się na czarnym tle.

- Zgłosiłam ten projekt, bo nie podoba mi się, że jeden człowiek ma tak niszczący wpływ na naszą dzielnicę i szerzy hasła nienawiści wykluczające różne grupy - powiedziała Gazecie Wyborczej Ada Wieczorkowska, mieszkanka Żoliborza, która niemal sąsiaduje z Jarosławem Kaczyńskim, prezesem PiS i wicepremierem.

Nagie zwłoki w okolicy fortu Włochy. Policja zatrzymała podejrzanego o morderstwoNagie zwłoki w okolicy fortu Włochy. Policja zatrzymała podejrzanego o morderstwoCzytaj dalej

Edukacja na temat praw obywatelskich

Pomysłodawczyni instalacji chciałaby, aby jej projekt utworzony został na rurach teleskopowych, aby dostępny był w każdych warunkach, a jednocześnie nie utrudniał przejścia ludziom spacerującym w okolicy.

Instalacja na pewno wzbudzać będzie wiele kontrowersji. Pani Ada w rubryce "Uzasadnienie projektu" wpisała: "Edukacja na temat praw obywatelskich", a jako odbiorców projektu wyliczyła dzieci, młodzież, dorosłych, seniorów i osoby niepełnosprawne.

Według szacunkowych wyliczeń koszt realizacji projektu może wynieść 20 tys. złotych.

Podsumowanie projektów budżetu obywatelskiego

Według oficjalnego podsumowanie żoliborzanie zgłosili do nowej edycji budżetu obywatelskiego 61 projektów, o łącznej wartości 8 mln złotych. Większość z nich dotyczy zieleni i placów zabaw, a także tężni - mieszkańcy dzielnicy chcą mieć aż trzy. Do tego pojawiły się pomysł dotyczące toalety publicznej, czy nowego boiska na Kępie Potockiej. Dzielnica może wydać maksymalnie niecałe 1,9 mln złotych, a wartość jednego projektu nie powinna przekraczać 374,3 tys. złotych.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Artykuły polecane przez redakcję WAWA INFO:

źródło: wawainfo.pl, wyborcza.pl
zdjęcie główne: eastnews.pl

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News