wawainfo.pl
dom Jarosława Kaczyńskiego

East News

Na Żoliborzu może stanąć instalacja z hasłami z antyrządowych protestów

15 Lutego 2021

Autor tekstu:

Kamil Matuszak

Udostępnij:

Już niedługo startuje głosowanie na projekty, które biorą udział w kolejnej edycji budżetu obywatelskiego. Jednym z nich jest instalacja zawierająca hasła i zdjęcia z antyrządowych protestów, które przez ostatnie miesiące miały miejsc

Projekt budżetu obywatelskiego

Czy Jarosław Kaczyński będzie miał za kilka miesięcy nowy widok z okna domu na Żoliborzu? Projekt, którego tytuł to "Galeria uliczna. Ulica Mickiewicza 47" to pomysł Ady Wieczorkowskiej, która chciałaby postawić swoją instalację na skraju chodnika, by nie utrudniać nikomu przejścia. Wszystko w okolicy, w której mieszka wicepremier i prezes PiS.

W opisie projektu możemy przeczytać, że instalacja ma składać się z pięciu plansz o wymiarach 1 m na 1,5 m. Na pierwszej z nich znaleźć ma się biały napis na czarnym tle: "Wolność, równość, solidarność". Na trzech kolejnych - kolaże zdjęć z demonstracji oraz ofiarami represji politycznych.

Fotografie na Żoliborzu

Fotografie do instalacji będzie mógł przekazać każdy - nie mogą one promować jedynie wydarzeń promujących hasła nacjonalistyczne, czy nawołujących do nienawiści. Ostatnia plansza ma zawierać czerwone hasło znane z marszów Strajku Kobiet "Wolny wybór", które pojawi się na czarnym tle.

- Zgłosiłam ten projekt, bo nie podoba mi się, że jeden człowiek ma tak niszczący wpływ na naszą dzielnicę i szerzy hasła nienawiści wykluczające różne grupy - powiedziała Gazecie Wyborczej Ada Wieczorkowska, mieszkanka Żoliborza, która niemal sąsiaduje z Jarosławem Kaczyńskim, prezesem PiS i wicepremierem.

Edukacja na temat praw obywatelskich

Pomysłodawczyni instalacji chciałaby, aby jej projekt utworzony został na rurach teleskopowych, aby dostępny był w każdych warunkach, a jednocześnie nie utrudniał przejścia ludziom spacerującym w okolicy.

Instalacja na pewno wzbudzać będzie wiele kontrowersji. Pani Ada w rubryce "Uzasadnienie projektu" wpisała: "Edukacja na temat praw obywatelskich", a jako odbiorców projektu wyliczyła dzieci, młodzież, dorosłych, seniorów i osoby niepełnosprawne.

Według szacunkowych wyliczeń koszt realizacji projektu może wynieść 20 tys. złotych.

Podsumowanie projektów budżetu obywatelskiego

Według oficjalnego podsumowanie żoliborzanie zgłosili do nowej edycji budżetu obywatelskiego 61 projektów, o łącznej wartości 8 mln złotych. Większość z nich dotyczy zieleni i placów zabaw, a także tężni - mieszkańcy dzielnicy chcą mieć aż trzy. Do tego pojawiły się pomysł dotyczące toalety publicznej, czy nowego boiska na Kępie Potockiej. Dzielnica może wydać maksymalnie niecałe 1,9 mln złotych, a wartość jednego projektu nie powinna przekraczać 374,3 tys. złotych.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Artykuły polecane przez redakcję WAWA INFO:

  • Tragedia w Mławie: pies pogryzł 3-letnią dziewczynkę

  • Autobus zderzył się z samochodem na moście. Są ofiary

  • Wybuch gazu we wsi pod Warszawą. Ściana budynku runęła

źródło: wawainfo.pl, wyborcza.plzdjęcie główne: eastnews.pl

Podobne artykuły

Policja prosi o pomoc

Wiadomości

Kradzież sprzętu medycznego dla niemowląt z wadami słuchu. Policja prosi o pomoc przy odnalezieniu sprawców

Czytaj więcej >
Stołeczne WOPR

Wiadomości

Tragedia na kąpielisku w Zielonce. Tonącego nie udało się uratować

Czytaj więcej >
Jan BIELECKI/East News - zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Wypadek na plaży w Nieporęcie. Trwa akcja ratunkowa

Czytaj więcej >
wawainfo.pl

Wiadomości

Nie żyje mężczyzna reanimowany przez służby na plaży w Nieporęcie

Czytaj więcej >
Straż pożarna w Skysawa

Wiadomości

Tłum strażaków pod wieżowcem Skysawa na Świętokrzyskiej. Czy sprawa jest poważna?

Czytaj więcej >

Wiadomości

Rowerzystka wjechała prosto pod pociąg. Nie żyje

Czytaj więcej >