wawainfo.pl > Wiadomości > Rolnicy wyrzucili jajka, kapustę, ziemniaki oraz martwe zwierzęta przed domem Jarosława Kaczyńskiego
Natalia Godek
Natalia Godek 19.03.2022 03:22

Rolnicy wyrzucili jajka, kapustę, ziemniaki oraz martwe zwierzęta przed domem Jarosława Kaczyńskiego

rozrzucone jajka przed domem Kaczyńskiego
www.facebook.com/projektAGROunia

Manifest rolników

W nocy rozpoczął się kolejny protest rolników. Manifestujący zebrali się na Żoliborzu, w okolicy domu Jarosława Kaczyńskiego. Rolnicy rozrzucili na ulicy niesprzedaną kapustę, zmarnowane ziemniaki, rozbite jaja oraz świńskie łby.

- Kochani jesteśmy całkiem niedaleko domu prezesa Jarosława Kaczyńskiego, człowieka, który pokazał bardzo mocno, że na polskich rolnikach mu nie zależy. Więc my też mu pokazujemy, że nam na nim nie zależy. Tutaj jest bardzo szybka akcja w centrum miasta - powiedział lider AGROUnii Michał Kołodziejczak w filmie ukazującym nocną akcję rozrzucania żywności, który został opublikowany na profilu AGROUnii. 

Rolnicy się nie poddają

- Producenci rolni mają dzisiaj bardzo duży problem i z jajami, i z ziemniakami i dlatego tutaj sypiemy to, co trzeba. Takie mamy podziękowanie dla prezesa Jarosława Kaczyńskiego za to, że nie dba o polskich rolników. Są jajka, tysiące jajek wyrzuconych, jest kapusta, której rolnicy nie mogą sprzedać - podkreślił Kołodziejczak.

- Tym, którzy nas nie szanują nie damy spać do południa. Nie będziemy płakać nad własnym grobem - czytamy we wpisie który umieszczono razem z filmem.

Rolnicy swoje zachowanie motywowali postulatami: "za piątkę Kaczyńskiego, za plucie rolnikom w twarz, za niszczenie nas i naszych rodzin."

Oburzeni farmerzy zapytali także gdzie mają sprzedawać swoje produkty skoro zamknięto gastronomię. Zarzucili również rządzącym odcięcie ich od eksportu (embargo), brak możliwości eksportu ziemniaków, zmonopolizowany rynek wewnętrzny oraz pozwalanie na wyzysk rolników.

- Oszukują, nie dbają wiec mają za swoje. Nasze problemy będziemy pokazywać i niech nikt już nie mówi, że myśli, że jest dobrze! - napisali rolnicy.

Piątka AGROUnii

Rolnicy wyszli na ulicę nie po raz pierwszy. 5 grudnia przyjechali do Warszawy traktorami i zablokowali miasto (pisaliśmy o tym tutaj). Grupa ta protestuje w sprawie polepszenia swojej sytuacji. Ich postulaty to “Piątka AGROUnii”, w której domagają się zmian i chcą, by rząd wziął odpowiedzialność za własne błędy. Mówią też o mniejszości polskich produktów na sklepowych półkach. Dodatkowo proszą o zaprzestanie ich dyskryminacji na arenie europejskiej i domagają się zakazu likwidowania dochodowych gałęzi gospodarki oraz zdrowej konkurencji rynkowej.

“Piątka AGROUnii” jest odpowiedzią na “Piątkę dla zwierząt”, czyli ustawę z 18 września, która miała zapewnić regulacje chroniące zwierzęta. A wśród nich między innymi zakaz hodowli zwierząt futerkowych, zakaz wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych, możliwość uboju rytualnego tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych czy utworzenie rady do spraw zwierząt.

źródło: wawainfo.plzdjęcie główne: www.facebook.com/projektAGROunia

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Powiązane