wawainfo.pl > Rozrywka > Egzotyczne wakacje z wylotem z Warszawy
Barbara Daszuta
Barbara Daszuta 19.03.2022 03:20

Egzotyczne wakacje z wylotem z Warszawy

Materiał zewnętrzny
Materiał zewnętrzny

Dowodziło tego rosnące zainteresowanie taką ofertą w biurach podróży. Co ciekawe coraz większą popularność zyskiwały także egzotyczne kierunki wakacyjne. Jak wynikało z raportu Polskiej Izby Turystyki z XI 2019 r. niemal co piąta wycieczka z biurem podróży w okresie jesienno-zimowym to wyjazd poza granice Europy.

Choć lubimy wakacyjne podróże po Polsce, to przed wybuchem pandemii COVID 19 coraz częściej wyjeżdżaliśmy na zagraniczne wojaże. Z każdym rokiem także coraz chętniej wybieramy egzotykę. Wpływ na to mają przede wszystkim spadające ceny takich wycieczek, chęć znalezienia słonecznej, letniej pogody w okresie jesienno-zimowym, a ostatnio także brak obowiązkowej kwarantanny po przyjeździe na miejsce pobytu. Które egzotyczne kierunki cieszą się wśród Polaków największym zainteresowaniem?

Zanzibar

Zanzibar to archipelag wysp położonych na Oceanie Indyjskim, który stanowi autonomiczną część Tanzanii. Największą wyspą jest Unguja, zwana potocznie właśnie Zanzibarem. Ta egzotyczna wyspa to idealne miejsce na wakacje dla każdego, komu marzy się ucieczka od mrozu i zimy. Przecudnej urody plaże, z miękkim jak puder piaskiem i  szmaragdową wodą oraz malownicze zachody słońca stwarzają niezwykle romantyczną scenerię, idealną na relaksujący i leniwy wypoczynek. Z drugiej strony Zanzibar to połączenie kultury Orientu z afrykańskimi korzeniami, stwarzające niepowtarzalny klimat i wiele ciekawostek do zobaczenia. Wyspa będzie zatem także idealnym miejscem na aktywny wypoczynek.

Wakacje na Zanzibarze zyskały większą popularność w czasie pandemii koronawirusa.  Jednym z powodów był niewątpliwie brak obowiązkowej kwarantanny po przyjeździe. Jeśli kraj wylotu lub linia lotnicza nie wymaga inaczej – w Tanzanii nie są również wymagane testy na obecność koronawirusa. Testy po przylocie mogą być natomiast zlecone u osób wykazujących objawy COVID-19.

Tanzania nie jest objęta zakazem lotów. Można latać z Polski do Tanzanii i na Zanzibar zarówno połączeniami rejsowymi jak i samolotami wyczarterowanych przez biura podróży. Ceny wycieczek na Zanzibar zaczynają się od 4500 zł (https://www.fostertravel.pl/all-inclusive/zanzibar/).

Dominikana

Granice Republiki Dominikańskiej również są otwarte dla ruchu turystycznego. Co więcej zniesiono tu wymóg posiadania testów na COVID-19 przy wjeździe do kraju, choć osoby przybywające mogą zostać poddane tzw. szybkim testom na obecność wirusa. Dodatkowo Dominikana wprowadziła bezpłatne ubezpieczenie dla turystów w razie zarażenia się wirusem SARS-CoV-2, którego ważność przedłużono do 31.03.2021 r. Ubezpieczenie to umożliwia korzystanie z bezpłatnej opieki medycznej w nagłych przypadkach, bezpłatnego noclegu w przypadku konieczności pozostania na Dominikanie z powodu zachorowania na COVID-19 oraz bezpłatnej zmiany lotu.

Karaibska Dominikana to doskonałe miejsce na egzotyczne wakacje niezależnie od pory roku, bo klimat zwrotnikowy gorący sprawia, że temperatura powietrza praktycznie nigdy nie spada poniżej 29ºC. Dwie pory deszczowe przypadają na okres maj-sierpień i listopad-grudzień, jednak opady trwają najwyżej godzinę dziennie, nie stanowiąc żadnej przeszkody w wypoczynku. Jeśli dodać do tego bajeczne, białe plaże, rafy koralowe, soczystą zieleń egzotycznej roślinności i liczne kurorty z hotelami all inclusive (m.in. Punta Cana, La Romana , Playa Dorada), trudno się dziwić, że coraz chętnie wakacje spędzamy właśnie na tej rajskiej wyspie. Zwłaszcza, że ceny wypoczynku na Dominikanie też zaczynają być coraz bardziej zachęcające: przykładowo, tygodniowy wypoczynek all inclusive z przelotami w polecanym przez turystów hotelu Be Live Grand Punta Cana**** znajdziemy w cenie już od 4400 zł/os.

Zjednoczone Emiraty Arabskie

W przypadku Dubaju przed wylotem należy ściągnąć aplikację COVID-19 DXB. Osoby przylatujące do Dubaju mogą na lotnisku być poddane dodatkowemu testowi. W takim wypadku należy spodziewać się poddania kwarantannie do momentu otrzymania wyniku testu na COVID, a w przypadku pozytywnego wyniku, dodatkowego okresu 14-dniowej samoizolacji.

Emiraty cieszą się rosnącą popularnością wśród Polaków nie tylko z uwagi na stosunkowo niskie ceny wycieczek (tygodniowe wakacje w ZEA z przelotami bez trudu wkupimy za 2300 zł/os.). Nie bez znaczenia jest fakt, że uchodzą one za rejon bezpieczny, gdzie ryzyko aktów przemocy wobec turystów jest niewielkie. Jako wakacyjną destynację w Emiratach najchętniej wybierany jest Dubaj lub Abu Dhabi, dużą popularnością cieszy się też kurort Ras-al-Chaima i Fujairah. W każdym z nich znajdziemy wspaniałe, długie plaże, mnóstwo parków wodnych i parków rozrywki (idealny pomysł na wakacje z dziećmi) oraz nowoczesne miasta, w których nie sposób się nudzić.

Tajlandia

Od marca 2020 r. w Tajlandii obowiązuje stan wyjątkowy, wprowadzony w związku z COVID-19. Każdy wjeżdżający do Tajlandii musi posiadać specjalne zezwolenie oraz poddać się po przylocie  14-dniowej kwarantannie w jednym z akredytowanych hoteli. Miejscowe władze poinformowały także, że na razie nie jest rozważane zniesienie wymogu kwarantanny wobec osób zaszczepionych przeciwko COVID-19.  

Na przyszłość warto jednak odnotować, że po ograniczeniu pandemicznych obostrzeń, Tajlandia stanie się kolejnym egzotycznym krajem, w którym wspaniałe wakacje spędzić  będzie można przez cały rok. Najlepsza pogoda zarówno na leniwe plażowanie, jak i na aktywne zwiedzanie i poznawanie bogactwa tajskiej kultury panuje od listopada do lutego – wówczas w Tajlandii przypada pora ciepła i sucha, która charakteryzuje się sporadycznymi opadami i temperaturą oscylującą wokół 30°C. Jeśli chcemy wybrać się do Tajlandii w lipcu lub sierpniu, trafimy na porę deszczową, która jednak różni się częstotliwością opadów zależnie od regionu kraju, nie musi więc utrudnić nam zwiedzania i wypoczynku. A w Tajlandii naprawdę jest co zobaczyć – wystarczy wspomnieć tętniący życiem Bangkok, pozostałości monumentalnych pałaców w dawnej stolicy Ayutthayi czy imponującą Białą Świątynię Wat Rhong Kun w prowincji Chiang Rai - mówi Przemysław Jackiewicz, Prezes Fostertravel.pl. Dodatkowym plusem są umiarkowane ceny – tygodniowe wakacje w Tajlandii znajdziemy już od 3200 zł/os.

Jak wynika z analizy danych publikowanych przez portale turystyczne, zainteresowanie egzotycznymi wakacjami wśród Polaków wciąż rośnie, zmieniają się natomiast kraje, do których wyjeżdżamy. Oprócz wyżej wymienionych, cieszących się największą popularnością w poprzednich sezonach, Polacy pytali też o wycieczki do Kenii, Meksyku, na Kubę i do Chin. Warto przy tym pamiętać, że oferty egzotycznych wyjazdów na portalach turystycznych często objęte są atrakcyjnymi promocjami cenowymi last minute lub first minute, dzięki czemu na wymarzone wakacje możemy wyjechać nawet 10-15% taniej.

Tekst zewnętrzny

Tagi: