wawainfo.pl
wazne

wawainfo.pl

Dwie kolejne grupy zawodowe planują duże protesty w Warszawie

2 Czerwca 2021

Autor tekstu:

redakcja wawa info

Udostępnij:

Na 9 czerwca związkowcy z dwóch sektorów zapowiedzieli protest, który przejdzie ulicami Warszawy. W przyszłą środę do stolicy zjadą przedstawiciele górnictwa oraz energetyki. Manifestacja będzie mieć związek z wątpliwościami wokół transformacji energetycznej, w tym planowanego zamknięcia kopalni Turów.

Informacje o proteście w programie "Magazyn ekonomiczny" Polskiego Radia RDC potwierdził już przedstawiciel NSZZ Solidarność Marek Lewandowski, który wskazał, że rządzący nie prowadzą ze związkowcami rozmów w sprawie transformacji energetycznej.

W rozmowie z rozgłośnią zaznaczył, że jednym z powodów decyzji wyjścia na ulicę Warszawy jest kryzys związany z kopalnią w Turowie.

Górnicy zapowiadają strajk w Warszawie

Przypomnijmy, że do eskalacji problemu związanego ze wspomnianą kopalnią węgla brunatnego doszło po wniosku przedstawicieli czeskiego rządu do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z prośbą o wstrzymanie wydobycia surowca na jej terenie.

Nie wiemy, co rząd w Brukseli ułożył z Komisją Europejską – podkreślił w rozmowie z RDC Marek Lewandowski. – Niczego nam nie mówią.

Przedstawiciel "Solidarności" zaznaczył, że związek ma poważne obawy związane z "niesprawiedliwą transformacją energetyczną", która w opinii jego członków może grozić utratą miejsc pracy, a także powstaniem problemów z energią.

Ponieważ nie ma dialogu, wychodzimy na ulice – powiedział w "Magazynie ekonomicznym".

Zdaniem członków związku istnieje też uzasadniona obawa związana z możliwością utraty bezpieczeństwa oraz suwerenności energetycznej w naszym kraju.

Protest górników związany będzie ponadto z łamaniem praw pracowniczych i związkowych, do których ma dochodzić w grupach PGE i Tauron.

Warszawski protest ruszy 9 czerwca o godzinie 12:00. Jak podaje RDC, manifestacja ma odbywać się pod kilkoma strategicznymi punktami, w tym pod Kancelarią Premiera, Ministerstwem Rozwoju Pracy i Technologii, Ministerstwem Aktywów Państwowych, a także przed budynkiem należącym do delegatury KE.

Informacje o planowanej akcji potwierdził też za pośrednictwem Twittera były wicepremier z ramienia PSL Janusz Piechociński.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info

  • Ogromna awantura w mieszkaniu, sąsiedzi musieli wezwać pomoc. Do akcji wkroczyła policja

  • Karczew: matka pogryzła 4-letnią córkę

  • Idealny prezent na Dzień Matki na ostatnią chwilę

Źródło: wawainfo.pl, rdc.pl
Zdjęcie główne: wawainfo.pl

redakcja wawa infoAutor

Konto redakcji Wawa Info

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wawainfo.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Rafał Trzaskowski poinformował o śmierci prezesa Związku Powstańców Warszawskich

Czytaj więcej >

Wiadomości

Pierwsza restauracja w stolicy dla zaszczepionych klientów

Czytaj więcej >

Wiadomości

Nie żyje ksiądz prałat Marian Rola. W piątek pogrzeb duchownego

Czytaj więcej >

Wiadomości

Rafał Trzaskowski ostrzega przed skutkami Polskiego Ładu

Czytaj więcej >

Wiadomości

Nie żyje profesor Jan Stanienda

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Wiadomości

26 września rusza 43. Maraton Warszawski. Nadchodzą utrudnienia

Czytaj więcej >