wawainfo.pl
wazne

wawainfo.pl

Dwie kolejne grupy zawodowe planują duże protesty w Warszawie

2 Czerwca 2021

Autor tekstu:

redakcja wawa info

Udostępnij:

Na 9 czerwca związkowcy z dwóch sektorów zapowiedzieli protest, który przejdzie ulicami Warszawy. W przyszłą środę do stolicy zjadą przedstawiciele górnictwa oraz energetyki. Manifestacja będzie mieć związek z wątpliwościami wokół transformacji energetycznej, w tym planowanego zamknięcia kopalni Turów.

Informacje o proteście w programie "Magazyn ekonomiczny" Polskiego Radia RDC potwierdził już przedstawiciel NSZZ Solidarność Marek Lewandowski, który wskazał, że rządzący nie prowadzą ze związkowcami rozmów w sprawie transformacji energetycznej.

W rozmowie z rozgłośnią zaznaczył, że jednym z powodów decyzji wyjścia na ulicę Warszawy jest kryzys związany z kopalnią w Turowie.

Górnicy zapowiadają strajk w Warszawie

Przypomnijmy, że do eskalacji problemu związanego ze wspomnianą kopalnią węgla brunatnego doszło po wniosku przedstawicieli czeskiego rządu do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z prośbą o wstrzymanie wydobycia surowca na jej terenie.

Nie wiemy, co rząd w Brukseli ułożył z Komisją Europejską – podkreślił w rozmowie z RDC Marek Lewandowski. – Niczego nam nie mówią.

Przedstawiciel "Solidarności" zaznaczył, że związek ma poważne obawy związane z "niesprawiedliwą transformacją energetyczną", która w opinii jego członków może grozić utratą miejsc pracy, a także powstaniem problemów z energią.

Ponieważ nie ma dialogu, wychodzimy na ulice – powiedział w "Magazynie ekonomicznym".

Zdaniem członków związku istnieje też uzasadniona obawa związana z możliwością utraty bezpieczeństwa oraz suwerenności energetycznej w naszym kraju.

Protest górników związany będzie ponadto z łamaniem praw pracowniczych i związkowych, do których ma dochodzić w grupach PGE i Tauron.

Warszawski protest ruszy 9 czerwca o godzinie 12:00. Jak podaje RDC, manifestacja ma odbywać się pod kilkoma strategicznymi punktami, w tym pod Kancelarią Premiera, Ministerstwem Rozwoju Pracy i Technologii, Ministerstwem Aktywów Państwowych, a także przed budynkiem należącym do delegatury KE.

Informacje o planowanej akcji potwierdził też za pośrednictwem Twittera były wicepremier z ramienia PSL Janusz Piechociński.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info

  • Ogromna awantura w mieszkaniu, sąsiedzi musieli wezwać pomoc. Do akcji wkroczyła policja

  • Karczew: matka pogryzła 4-letnią córkę

  • Idealny prezent na Dzień Matki na ostatnią chwilę

Źródło: wawainfo.pl, rdc.pl
Zdjęcie główne: wawainfo.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Strajk pielęgniarek i położnych przed Sejmem. "Dzień testu wiarygodności polityków"

Czytaj więcej >

Wiadomości

Rolnicy mają dość. W czwartek pojawią się przed Biedronkami

Czytaj więcej >
W centrum Warszawy postawiono canoe.

Wiadomości

W Warszawie w środku miasta nagle pojawiła się łódka. O co chodzi?

Czytaj więcej >

Wiadomości

Ogromny paraliż w Warszawie. Opóźnione autobusy, korek na kilkanaście kilometrów. Wszystko przez ulewę

Czytaj więcej >
Szpital Narodowy zawiesi działalność.

Wiadomości

Działalność szpitala na stadionie narodowym zostanie zawieszona

Czytaj więcej >
W Warszawie mogą wystąpić burze z gradem.

Wiadomości

Uwaga, właśnie wydali ostrzeżenia. Potężna nawałnica nadciąga do Warszawy

Czytaj więcej >