wawainfo.pl
jedzenie bez maseczki

czytelnik

Czy można jeść na ulicy posiłek na wynos? GIS wydał jasne oświadczenie

10 Maja 2020

Autor tekstu:

Alicja Guz

Udostępnij:

Znoszone stopniowo obostrzenia sprawiają, że ludzie masowo zaczęli wychodzić z domów i korzystać z uroków słonecznych dni. Towarzyszą im maseczki na twarzach, jednak coraz częściej są zdejmowane być coś przekąsić na świeżym powietrzu. Czy ta

Niby jest zakaz, ale…

…coraz mniej osób się do niego stosuje. Zgodnie z decyzją rządu oraz rekomendacją Ministerstwa Zdrowia od 16 kwietnia obowiązkowe jest zasłanianie nosa i ust w miejscach publicznych. Jednak na warszawskich ulicach widać coraz więcej osób, które albo nie noszą maseczki w ogóle, albo używają jej w nieodpowiedni sposób. Do łamania nakazu zakrywania nosa i ust zachęcają słoneczne dni i chęć, by podczas spaceru w słoneczny dzień zjeść np. lody.

Nie ma takiej opcji

Główny Inspektorat Sanitarny przypomina, że nakaz zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych zawiera wyjątków od jego przestrzegania. - Nie zawiera on odstępstw dotyczących spożywania posiłków, lodów, gofrów, hot dogów etc. w miejscach objętych nakazem noszenia maseczek - informuje GIS.

Jak w takim razie spożywać jedzenie kupowane "na wynos"?

Na razie wprowadzone restrykcje zabraniają prowadzenia działalności gastronomicznej z jednym wyjątkiem - lokale mogą oferować sprzedaż posiłków "na wynos". Czy oznacza to, że taki posiłek można zjeść gdziekolwiek? Na przykład na ławce w parku czy w drodze na autobus? Nie. Główny Inspektorat Sanitarny tłumaczy, że: "Mając na uwadze, że koronawirus SARS-CoV-2 przenosi się drogą kropelkową, jedzenie posiłków kupionych na wynos powinno następować w domu".

Posiłki z restauracji do zjedzenia od razu

Ważną kwestią jest też sposób przechowywania posiłków zakupionych "na wynos" z lokali gastronomicznych. GIS nie zaleca ich długiego przechowywania. Najlepiej zjeść je od razu po dostarczeniu do domu. Jeśli jednak porcja dania okazuje się zbyt duża i nie chcąc marnować żywności, decydujemy się na jego przechowanie, należy pamiętać o kilku zasadach:

  • jedzeniu należy zapewnić właściwe warunki chłodnicze (lodówka - poniżej 5°C)

  • dania nie należy przechowywać dłużej niż 24 godziny

  • nigdy nie należy przechowywać resztek posiłków: - Jeśli chcemy przechować część dania, to nałóżmy na talerz ilość, którą zamierzamy spożyć, a resztę od razu umieśćmy w czystym zamykanym pojemniku i włóżmy do lodówki - zachęca GIS

  • posiłki takie jak np. zupy podczas podgrzewania należy doprowadzić do wrzenia, by uzyskać pewność, że na pewno osiągnęła ona temperaturę 70°C

  • inne dania należy odgrzewać do temperatury  powyżej 70° C

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Podobne artykuły

Śmigłowiec LPR (zdjęcie ilustracyjne)

Wiadomości

Mężczyzna spadł z mostu Poniatowskiego. Nie żyje

Czytaj więcej >
Akcja służb w Lesie Kabackim (zdj. ilustracyjne)

Wiadomości

23-letnia Karolina nie żyje. Jej ciało znaleziono w Lesie Kabackim

Czytaj więcej >
W Warszawie trwa protest Agrounii.

Wiadomości

Akcja rolników w Warszawie, są mocno wkurzeni. Przyjechali przed Biedronki i rozdają ziemniaki

Czytaj więcej >
Pół nagi mężczyzna na Grochowie zaniepokoił wiernych z pobliskiego kościoła.

Wiadomości

Skandal podczas mszy świętej. Przed kościołem nagle pojawił się rozebrany mężczyzna

Czytaj więcej >

Wiadomości

Rolnicy mają dość. W czwartek pojawią się przed Biedronkami

Czytaj więcej >
W centrum Warszawy postawiono canoe.

Wiadomości

W Warszawie w środku miasta nagle pojawiła się łódka. O co chodzi?

Czytaj więcej >