Czy można jeść na ulicy posiłek na wynos? GIS wydał jasne oświadczenie

Autor Alicja Guz - 10 Maja 2020
jedzenie bez maseczkiŹródło: czytelnik

Znoszone stopniowo obostrzenia sprawiają, że ludzie masowo zaczęli wychodzić z domów i korzystać z uroków słonecznych dni. Towarzyszą im maseczki na twarzach, jednak coraz częściej są zdejmowane być coś przekąsić na świeżym powietrzu. Czy takie zachowanie jest bezpieczne? | www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Niby jest zakaz, ale…

…coraz mniej osób się do niego stosuje. Zgodnie z decyzją rządu oraz rekomendacją Ministerstwa Zdrowia od 16 kwietnia obowiązkowe jest zasłanianie nosa i ust w miejscach publicznych. Jednak na warszawskich ulicach widać coraz więcej osób, które albo nie noszą maseczki w ogóle, albo używają jej w nieodpowiedni sposób. Do łamania nakazu zakrywania nosa i ust zachęcają słoneczne dni i chęć, by podczas spaceru w słoneczny dzień zjeść np. lody.

Nie ma takiej opcji

Główny Inspektorat Sanitarny przypomina, że nakaz zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych zawiera wyjątków od jego przestrzegania. - Nie zawiera on odstępstw dotyczących spożywania posiłków, lodów, gofrów, hot dogów etc. w miejscach objętych nakazem noszenia maseczek - informuje GIS.

Jak w takim razie spożywać jedzenie kupowane "na wynos"?

Na razie wprowadzone restrykcje zabraniają prowadzenia działalności gastronomicznej z jednym wyjątkiem - lokale mogą oferować sprzedaż posiłków "na wynos". Czy oznacza to, że taki posiłek można zjeść gdziekolwiek? Na przykład na ławce w parku czy w drodze na autobus? Nie. Główny Inspektorat Sanitarny tłumaczy, że: "Mając na uwadze, że koronawirus SARS-CoV-2 przenosi się drogą kropelkową, jedzenie posiłków kupionych na wynos powinno następować w domu".

Posiłki z restauracji do zjedzenia od razu

Ważną kwestią jest też sposób przechowywania posiłków zakupionych "na wynos" z lokali gastronomicznych. GIS nie zaleca ich długiego przechowywania. Najlepiej zjeść je od razu po dostarczeniu do domu. Jeśli jednak porcja dania okazuje się zbyt duża i nie chcąc marnować żywności, decydujemy się na jego przechowanie, należy pamiętać o kilku zasadach:

  • jedzeniu należy zapewnić właściwe warunki chłodnicze (lodówka - poniżej 5°C)
  • dania nie należy przechowywać dłużej niż 24 godziny
  • nigdy nie należy przechowywać resztek posiłków: - Jeśli chcemy przechować część dania, to nałóżmy na talerz ilość, którą zamierzamy spożyć, a resztę od razu umieśćmy w czystym zamykanym pojemniku i włóżmy do lodówki - zachęca GIS
  • posiłki takie jak np. zupy podczas podgrzewania należy doprowadzić do wrzenia, by uzyskać pewność, że na pewno osiągnęła ona temperaturę 70°C
  • inne dania należy odgrzewać do temperatury powyżej 70° C

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News