Czy ceny mieszkań drastycznie spadną przez epidemię? Ekspert wyjaśnia

Autor Karolina Kraushar - 15 Kwietnia 2020
Ceny mieszkań w WarszawieŹródło: Pixabay

Już wiemy, że epidemia koronawirusa nie wywołała jedynie kryzysu zdrowotnego. Nałożone przez rząd obostrzenia zamknęły centra handlowe, muzea, kina, restauracje i zakłady usługowe. Wiele firm zwalnia pracowników i redukuje koszty. Nawet premier Morawiecki powiedział, że czekają nas ciężkie czasy. Jak to wpłynie na ceny mieszkań? Na nasze pytania odpowiedział Jarosław Sadowski - ekspert rynku finansowego. | www.wawinfo.pl - wejdź po najnowsze informacje z Warszawy

Rynek nieruchomości stoi w miejscu

Przez koronawirusa rynek nieruchomości stanął w miejscu, tak samo jak wiele innych gałęzi gospodarki. - Trudno jest mówić o obecnych cenach mieszkań, ponieważ prawie nie zawiera się umów, wszyscy zostali w domach i nikt nie wychodzi - tłumaczy w rozmowie z wawainfo.pl Jarosław Sadowski z Expander Advisors. - Może jak nas wypuszczą to nastąpi pewna zmiana, ale też nie od razu. Zresztą wszystko zależy od tego, czy ludzie zachowają swoje miejsca pracy. To o ile wzrośnie stopa bezrobocia będzie kluczowe dla rynku nieruchomości - podkreśla.

Kupno mieszkania

- To dobry moment na negocjację cen nieruchomości, ale mało kto będzie w stanie w najbliższym czasie podjąć się takiego zakupu. Jedynie te osoby, które mają stabilną sytuację finansową i są pewne, że nie stracą stanowiska - twierdzi ekspert rynku finansowego. Warto przypomnieć, że banki już zaostrzyły warunki kredytowania. Mimo, że stopy kredytowe są niskie, bardzo trudno otrzymać kredyt na mieszkanie.

Co z ceną wynajmu mieszkań?

- Ceny wynajmu mieszkań mogą spaść, jeśli przyjezdni stracą pracę i będą musieli wrócić do miast i wsi, z których przyjechali. Analogiczna sytuacja może spotkać cudzoziemców. Musiałoby to się jednak utrzymać przez dłuższy czas. W momencie, gdy będzie stało wiele pustych mieszkań, na pewno łatwiej będzie negocjować cenę wynajmu - tłumaczy Jarosław Sadowski.

Dwie wersje kryzysu

- Ciężko powiedzieć jak będzie wyglądała sytuacja na rynku nieruchomości. Wszystko zależy od nadchodzącego kryzysu, który może być płytki i minąć po roku. Wtedy ceny nieruchomości wzrosną. Z drugiej strony, kryzys może trwać dużo dłużej, jeśli okaże się głęboki. W takim przypadku sytuacja będzie wyglądała zupełnie inaczej. Na razie to jedynie spekulacje - podsumował Jarosław Sadowski z Expandera.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News