Centrum Warszawy zmieni swoje oblicze. Pawilon Emilia powstaje w nowym miejscu
Pawilon Emilia w Parku Świętokrzyskim
Budynek został wzniesiony w latach 60. XX wieku według projektu Mariana Kuźniara, Czesława Wegnera i Hanny Lewickiej dla Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Handlu Meblami w Warszawie. Był największym centrum handlującym meblami w ówczesnej Polsce.Obiekt uznawany za jednen z najwybitniejszych przykładów polskiego modernizmu, doczekał się swojej reaktywacji w nowej krasie. Likwidacja pawilonu, który pierwotnie znajdował się przy ul. Emilii Plater 51, rozpoczęła się w grudniu 2016 roku. Wojewódzki Konserwator Zabytków wpisał w tym czasie obiekt do rejestru zabytków, jednak jego decyzja została uchylona i budowla została ostatecznie rozebrana. Teraz powstaje projekt, dzięki któremu budynek zostanie wskrzeszony w samym centrum miasta. Inwestycja zostanie zrealizowana w Parku Świętokrzyskim.
Ratusz ogłosił przetarg
Władze miasta ogłosiły przetarg na nową inwestycję. Projekt zakłada wzniesienie pawilonu w bezpośredniej okolicy PKiN. Nowa Emilia powstanie w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Oznacza to, że prywatne przedsiębiorstwo sfinansuje budowę, a następnie będzie nią zarządzało. - Trudno sobie wyobrazić bardziej prestiżową lokalizację do organizacji konferencji i wystaw, a zagospodarowanie wnętrza budynku w zróżnicowaną zieleń i położenie obiektu w otoczeniu parku Świętokrzyskiego w samym sercu miasta, dodatkowo zwiększa atrakcyjność tego miejsca - stwierdził Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.
Harmonogram prac
Ratusz przewiduje, że prace nad projektem i podpisanie umowy nastąpią w drugim kwartale 2021 roku. Według wstępnych ustaleń, oddanie obektu do użytku przewidziane jest na rok 2023. Wynika to z faktu, że na budowę składa się wiele etapów. Pierwszy to uruchomienie kwalifikacji i wyłonienie pięciu potencjalnych partnerów. Kolejne tury negocjacyjne będą dotyczyły zagadnień: technicznych i technologicznych, ekonomicznych i prawnych. Dzięki negocjacjom wyłoniony zostanie model realizacji przedsięwzięcia. Potencjalni partnerzy będą przedstawiali kolejno swoje oferty, a miasto wybierze najbardziej korzystną.
Nowy wygląd pawilonu
Nowa Emilia będzie budynkiem o trzech kondygnacjach i łącznej powierzchni 7000mkw. Na parterze i piętrze będzie znajdował się ogród zimowy, o łącznej powierzchni nie mniejszej niż 60% obiektu. Planowane jest też stworzenie oranżerii, która współistniała będzie z przestrzenią usługową, konferencyjno-wystawienniczą i gastronomiczną.