wawainfo.pl
Pawilon Emilia

Adrian Grycuk, CC

Centrum Warszawy zmieni swoje oblicze. Pawilon Emilia powstaje w nowym miejscu

9 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Mateusz Kobyłka

Udostępnij:

Centrum Warszawy ma szanse zmienić swój wygląd. Znany wszystkim modernistyczny pawilon meblowy Emilia powstanie w nowej wersji tuż przy Pałacu Kultury. Jak inwestycja wpłynie na kształt najbardziej rozpoznawalnej przestrzeni w stolicy? | www.wawin

Pawilon Emilia w Parku Świętokrzyskim

Budynek został wzniesiony w latach 60. XX wieku według projektu Mariana Kuźniara, Czesława Wegnera i Hanny Lewickiej dla Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Handlu Meblami w Warszawie. Był największym centrum handlującym meblami w ówczesnej Polsce.Obiekt uznawany za jednen z najwybitniejszych przykładów polskiego modernizmu, doczekał się swojej reaktywacji w nowej krasie. Likwidacja pawilonu, który pierwotnie znajdował się przy ul. Emilii Plater 51, rozpoczęła się w grudniu 2016 roku. Wojewódzki Konserwator Zabytków wpisał w tym czasie obiekt do rejestru zabytków, jednak jego decyzja została uchylona i budowla została ostatecznie rozebrana. Teraz powstaje projekt, dzięki któremu budynek zostanie wskrzeszony w samym centrum miasta. Inwestycja zostanie zrealizowana w Parku Świętokrzyskim.

Ratusz ogłosił przetarg

Władze miasta ogłosiły przetarg na nową inwestycję. Projekt zakłada wzniesienie pawilonu w bezpośredniej okolicy PKiN. Nowa Emilia powstanie w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Oznacza to, że prywatne przedsiębiorstwo sfinansuje budowę, a następnie będzie nią zarządzało. - Trudno sobie wyobrazić  bardziej prestiżową lokalizację do organizacji konferencji i wystaw, a zagospodarowanie wnętrza budynku w zróżnicowaną zieleń i położenie obiektu w otoczeniu parku Świętokrzyskiego w samym sercu miasta, dodatkowo zwiększa atrakcyjność tego miejsca - stwierdził Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Harmonogram prac

Ratusz przewiduje, że prace nad projektem i podpisanie umowy nastąpią w drugim kwartale 2021 roku. Według wstępnych ustaleń, oddanie obektu do użytku przewidziane jest na rok 2023. Wynika to z faktu, że na budowę składa się wiele etapów. Pierwszy to uruchomienie kwalifikacji i wyłonienie pięciu potencjalnych partnerów. Kolejne tury negocjacyjne będą dotyczyły zagadnień: technicznych i technologicznych, ekonomicznych i prawnych. Dzięki negocjacjom wyłoniony zostanie model realizacji przedsięwzięcia. Potencjalni partnerzy będą przedstawiali kolejno swoje oferty, a miasto wybierze najbardziej korzystną.

Nowy wygląd pawilonu

Nowa Emilia będzie budynkiem o trzech kondygnacjach i łącznej powierzchni 7000mkw. Na parterze i piętrze będzie znajdował się ogród zimowy, o łącznej powierzchni nie mniejszej niż 60% obiektu. Planowane jest też stworzenie oranżerii, która współistniała będzie z przestrzenią usługową, konferencyjno-wystawienniczą i gastronomiczną.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Mateusz KobyłkaAutor

Nazywam się Mateusz Kobyłka i jestem redaktorem strony Wawa Info. Ukończyłem archeologię na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Doświadczenie zdobywałem w portalach studenckich, skupiających się na lokalnym życiu kulturalnym i najwa

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wawainfo.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Rafał Trzaskowski poinformował o śmierci prezesa Związku Powstańców Warszawskich

Czytaj więcej >

Wiadomości

Pierwsza restauracja w stolicy dla zaszczepionych klientów

Czytaj więcej >

Wiadomości

Nie żyje ksiądz prałat Marian Rola. W piątek pogrzeb duchownego

Czytaj więcej >

Wiadomości

Rafał Trzaskowski ostrzega przed skutkami Polskiego Ładu

Czytaj więcej >

Wiadomości

Nie żyje profesor Jan Stanienda

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Wiadomości

26 września rusza 43. Maraton Warszawski. Nadchodzą utrudnienia

Czytaj więcej >