wawainfo.pl > Wiadomości > Ośrodek Caritas w Warszawie: jeden z pacjentów nie żyje
Mateusz Kobyłka
Mateusz Kobyłka 19.03.2022 03:25

Ośrodek Caritas w Warszawie: jeden z pacjentów nie żyje

Caritas archidiecezji warszawskiej
Pixabay

Caritas apeluje o pomoc

Zarząd Caritasu Archidiecezji Warszawskiej przekazał informację na temat śmierci jednego z pacjentów przebywających na Oddziale II Ośrodka Działalności Leczniczej na Krakowskim Przedmieściu. Według władz fundacji, sytuacja w tym miejscu jest tragiczna. Mimo wielokrotnych prośb, ani organy państwowe, ani samorządowe nie udzieliły placówce żadnego realnego wsparcia. Wojewoda skierował do pracy w tym miejscu 11 pracowników, z czego stawiło się tylko dwóch. Na domiar złego, jedna osoba sama potrzebowała pomocy lekarza i została odesłana. Pozostałe przebywają na zwolnieniu lekarskim.

Lekarz pełni dyżur bez przerwy

Jak wynika z przekazanych informacji, na Oddziale II ODL dyżur pełni cały czas ten sam lekarz. Obawia się on pogorszenia stanu zdrowia pozostałych pacjentów i pozostaje bez przerwy przy nich. W zeszłym tygodniu w ośrodku odnotowano 21 przypadków zakażenia koronawirusem, z czego cztery osoby to pracownicy medyczni. Z tego powodu ośrodek odczuwa poważne braki w personelu.

Bierność i obojętność władz

Zarząd placówki określa dotychczasowe działania władzy jako brak jakiejkolwiek pomocy. Co więcej, według nich, ośrodek na Krakowskim Przedmieściu stał się właściwie rodzajem izolatorIum, mimo że nie jest do tego w żaden sposób przystosowany. - Obojętność, bierność i bezczynność organów państwa i samorządu doprowadziła de facto do nieformalnego przekształcenia naszego zakładu w quasi-izolatorium, pomimo, że nie spełniamy kryteriów, przewidzianych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie standardu organizacyjnego opieki w izolatoriach, ani nie otrzymujemy wsparcia finansowego na ten cel od NFZ - czytamy w zamieszczonym na stronie organizacji komunikacie z 14 kwietnia.

Czekamy na wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.