wawainfo.pl
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Butelki i cegły do rezerwowania miejsc parkingowych. Straż miejska interweniuje

5 Sierpnia 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Parkowanie w Warszawie to ogromne wyzwanie dla każdego zmotoryzowanego, które dodatkowo potęgują nieeleganckie praktyki niektórych mieszkańców. Część osób rezerwuje miejsca, ustawiając butelki, cegły i pudła. W ten sposób zabierają przestrzeń osobom, które akurat chcą zostawić pojazd. Problem jest tak duży, że do akcji wkroczyli strażnicy miejscy.

Parkowanie przy użyciu cegieł i pudeł

Parkowanie w Warszawie graniczy z cudem. Gęstej zabudowie nie towarzyszy bowiem zbyt wiele miejsc dla pojazdów. Sprytni mieszkańcy znaleźli sposób, aby rozwiązać ten problem.

Praktyki niektórych obywateli naświetlił miejski radny Wiktor Klimiuk. Z jego obserwacji wynika, że na parkingach w przestrzeni publicznej, przede wszystkim w pobliżu małych sklepów (m.in. Żabek), można zauważyć blokowanie miejsc parkingowych. Pracownicy tych sklepów, ale również inne osoby, ustawiają pudełka, butelki, cegły, a nawet palety w miejscach przeznaczonych na parkowanie dla samochodów.

Gazeta Wyborcza podaje, że radny skierował w tej sprawie interpelację do prezydenta Warszawy. Okazuje się, że na podobne zachowanie zwrócili uwagę strażnicy miejscy.

Straż miejska interweniuje, ale nie może zwalczyć problemu

Sławomir Smyk z biura prasowego warszawskiej straży miejskiej przyznał, że blokowanie miejsc parkingowych to problem, który pojawia się bardzo często. Wątpliwe praktyki są zgłaszane przede wszystkim przez okolicznych mieszkańców, którzy poszukują miejsca na parkowanie.

Jednak Smyk przekonuje, że strażnicy miejscy prowadzą również samodzielne interwencje, “kiedy widzą blokowanie ulic”. Gdzie ten problem pojawia się najczęściej?

Z obserwacji strażników miejskich wynika, że ustawianie przedmiotów na miejscach parkingowych można dostrzec głównie na osiedlach o gęstej zabudowie - to właśnie tam mieszkańcy muszą dzielić parkingi z właścicielami lokali usługowych. Miejsc jest po prostu za mało, a niektórzy sięgają po kontrowersyjne metody - sklepy “rezerwują” miejsca nie tylko dla siebie, lecz także dla swoich dostawców.

Co na to strażnicy miejscy? Takie zachowanie jest zazwyczaj interpretowane jako wykroczenie związane z wykorzystaniem drogi w sprzeczności z jej przeznaczeniem. - Pamiętajmy, że pachołek można ustawić na drodze tylko jako znak informacyjny lub ostrzeżenie, ale nie jak „rezerwację" miejsca parkingowego - tłumaczył Smyk.

Przedstawiciel strażników miejskich zwrócił także uwagę, że palety i inne przedmioty na miejscach parkingowych mogą stwarzać zagrożenie dla ruchu. Dlatego grozi za to mandat rzędu 500 zł.

Jednak te przepisy znajdują zastosowanie wyłącznie na drogach publicznych. - Trudniej o zdecydowaną interwencję w miejscach, w których parking jest na drodze prywatnej, należącej np. do wspólnoty czy spółdzielni mieszkaniowej - wskazywał Smyk. 

W takiej sytuacji prawo drogowe nie jest w pełni egzekwowane, a strażnicy mogą jedynie powiadomić właściciela drogi o blokowaniu miejsc parkingowych. To właśnie on odpowiada za usunięcie przeszkód. Strażnicy są zatem bezradni, a mieszkańcy muszą stawać do nierównej walki z pracownikami sklepów, aby zdobyć miejsce do parkowania.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Artykuły polecane przez redakcję WAWA INFO:

  • Kolejne problemy z warszawskimi motocyklistami. Warszawiacy narzekają na motocyklistów

  • Brawurowa jazda hulajnogą po trójpasmowej jezdni. Niebezpieczne zdarzenie we Włochach

  • Głowa dziecka utknęła między barierkami. Szybka akcja strażaków w Pałacu Kultury i Nauki

Maria GlinkaAutor

Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wawainfo.pl

Podobne artykuły

Ulice

Potrącił rowerzystę i uciekł z miejsca zdarzenia. Usłyszał zarzuty

Czytaj więcej >

Ulice

Dwa auta i traktor zderzyły się na S8. Na miejscu śmigłowiec LPR

Czytaj więcej >
Piotr Molecki / East News

Ulice

Zderzenie dwóch osobówek na Grójeckiej, jedna osoba w szpitalu. Są opóźnienia w komunikacji miejskiej

Czytaj więcej >

Ulice

Ruszają kontrole prędkości na warszawskim odcinku trasy S8

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Ulice

Mieszkańcy Warszawy czekali bardzo długo, ale w końcu jest. Ważne oświadczenie urzędu miasta

Czytaj więcej >

Ulice

Pierwsze skutki nowego prawa drogowego. Coraz mniej ofiar

Czytaj więcej >