Sabotaż czy akt terrorystyczny? Co wydarzyło się w "Czajce"? Jest zawiadomienie do prokuratury

Autor Alicja Guz - 1 Września 2020
awaria w "Czajce"Źródło: infrastruktura.um.warszawa.pl

Awaria w "Czajce" odbiła się głośnym echem. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji złożyło zawiadomienie w prokuraturze. MPWiK przypuszcza, że do awarii w "Czajce"mogło dojść na skutek sabotażu lub innego działania o charakterze terrorystycznym.

Awaria w "Czajce"

Awaria w "Czajce" wywołała burzę komentarzy i przypuszczeń. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji złożyło zawiadomienie w prokuraturze. Do jego treści dotarło RMF FM. Jak podaje radio, MPWiK w piśmie podkreśla, że w piątek, czyli dzień przed awarią, zakończył się przegląd instalacji, który nie wykrył żadnych nieprawidłowości. Stąd przypuszczenie MPWiK-u, że do awarii mogło dojść na skutek sabotażu lub innego działania o charakterze terrorystycznym.

Czy to był sabotaż?

RMF FM cytuje fragment zawiadomienia skierowanego do prokuratury przez MPWiK. "Biorąc pod uwagę fakt, że w dniu wczorajszym tj. 28 sierpnia 2020 roku zakończył się przegląd eksploatacyjny układu przesyłowego przeprowadzony przez specjalistów - w tym naukowców Politechniki Warszawskiej, przy udziale wykonawcy oraz pracowników spółki, który potwierdził szczelność rurociągów, w najwyższy stopniu podejrzane jest jego dzisiejsze rozszczelnienie. W świetle powyższych faktów i doświadczenia życiowego zachodzi uzasadnione podejrzenie, że jedną z możliwości, która mogła doprowadzić do awarii jest sabotaż lub inne działanie o charakterze terrorystycznym. W związku z powyższym wnosimy o natychmiastowe rozpoczęcie czynności wyjaśniających zdarzenie, zmierzające do zweryfikowania, czy do powyższej awarii nie doszło w wyniku przestępstwa" napisał zarząd MPWiK w piśmie do prokuratury Praga-Warszawa.

Ratusz potwierdza szczelność rurociągów

Jak podaje RMF FM, szczelność rurociągów potwierdził stołeczny ratusz. Karolina Gałecka, rzecznik prasowy Urzędu m.st. Warszawy zapewniła, że ostatni przegląd potwierdził szczelność rurociągów. - Złożyliśmy zawiadomienie. Nie można nigdy niczego wykluczyć. Chcemy, żeby niezależne organy ścigania to sprawdziły - powiedziała w rozmowie RMF FM.

Poprzednia awaria "Czajki" była rok temu

Dokładnie rok temu doszło do pierwszej awarii oczyszczalni ścieków "Czajka" w Warszawie. W czasie, gdy działał tymczasowy rurociąg, na zlecenie MPWiK naprawiono kolektory. Co ważne, od połowy listopada 2019 roku ścieki do "Czajki" znów płynęły w układzie przesyłowym pod dnem Wisły. Wówczas naprawa awarii kosztowała miasto ponad 40 mln zł. Co więcej, Wody Polskie naliczyły MPWiK ponad 10 mln zł opłaty za zrzut ścieków.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News