Rzeka Liwiec wylała na pola. Wójt ogłosił alarm przeciwpowodziowy

Autor Mateusz Dolak - 2 Marca 2021
zdjęcie ilustracyjneŹródło: East News

Trudna sytuacja w gminie Mokobody na Mazowszu. Rzeka Liwiec przekroczyła stan alarmowy i zalała okoliczne pola. Wójt gminy ogłosił alarm przeciwpowodziowy i postawił wszystkie służby w gotowości.

Wysoki stan rzeki Liwiec

W poniedziałek rzeka osiągnęła stan alarmowy, który wynosi 270 centymetrów. W miejscowości Zaliwie-Piegawki woda zalała okoliczne pola i znalazła się bardzo blisko domów oraz budynków inwentarskich. Jeśli poziom rzeki nie będzie wzrastał mieszkańcy będą mogli spać spokojnie.

Służby jednak przygotowują się na najgorszy scenariusz. Wójt gminy Mokobody ogłosiła alarm przeciwpowodziowy.

"W związku z ogłoszeniem alarmu należy: prowadzić stały monitoring rzeki Liwiec, przygotować do uruchomienia ostrzegania i powiadamiania ludności o zagrożeniu powodziowym, utrzymywać siły i środki w pełnej gotowości do użycia" - czytamy w zarządzeniu z 1 marca, które podpisała Iwona Księżopolska.

Bus na boku, w środku butle z acetylenem. Akcja służb w Al. Prymasa TysiącleciaBus na boku, w środku butle z acetylenem. Akcja służb w Al. Prymasa TysiącleciaCzytaj dalej

Służby ostrzegają, że jeśli Liwiec przekroczy poziom trzech metrów, zalane zostaną okoliczne budynki mieszkalne.

O krok od stanu alarmowego

Niepokojące informacje napływają też z Wyszkowa. We wtorek poziom Bugu osiągnął najwyższe wartości od kilku dni. Do stanu alarmowego brakowało tylko czterech centymetrów.

Woda częściowo zalała plażę miejską. Nie przeszkadza to jednak mieszkańcom, którzy przychodzili i z niepokojem obserwowali stan rzeki.

Służby w Wyszkowie - podobnie jak w gminie Mokobody - są postawione w najwyższej gotowości. W związku z sytuacją powodziową uzupełniono zapasy gminnego systemu przeciwpowodziowego. Urzędnicy dokupili między innymi 10 tysięcy worków i zabezpieczyli dostawy piasku.

"Przez całą noc służby miejskie monitorowały sytuację na rzece Bug w związku z wzrastającym poziomem, sięgającym stanu alarmowego. [...] Mamy nadzieję, że wszystkie te działania okażą się jedynie zapobiegawcze, póki co pozostajemy czujni i na bieżąco monitorujemy sytuację i prognozy" - czytamy w komunikacie zamieszczonym na facebookowym profilu gminy.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Artykuły polecane przez redakcję WAWA INFO:

źródło: wawainfo.pl
archiwalne zdjęcie główne ilustracyjne: East News

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News