wawainfo.pl > Wiadomości > Rząd pracuje nad zerowym VAT-em na bilety komunikacji miejskiej
Aleksandra Olbryt
Aleksandra Olbryt 19.03.2022 03:24

Rząd pracuje nad zerowym VAT-em na bilety komunikacji miejskiej

autobus
ztm.waw.pl

Zerowy VAT na bilety z poparciem Ministerstwa Finansów

Zerowa stawka VAT na usługi pasażerskie to pomysł, który przewija się w dyskursie publicznym i politycznym od dłuższego czasu. Teraz resort finansów zapowiedział działania na rzecz jego realizacji. Ministerstwo zaznacza przy tym, że zmiany są objęte zakresem prawa unijnego - a zatem wymagają zgody Komisji Europejskiej. Cała procedura może zająć wiele miesięcy. O wprowadzenie zerowego VAT-u w transporcie kolejowym po ustaniu epidemii w kwietniu zaapelowało Forum Kolejowe Railway Business Forum, upatrując w tym szansę na pobudzenie popytu na przewozy kolejowe.

Musimy czekać na zgodę Unii 

Wiceminister finansów, Jan Sarnowski, odpowiedział na interpelację posła PiS Michała Wypija, popierając wniosek likwidacji podatku VAT od biletów kolejowych i autobusowych z uwagi na znaczenie sektora transportu dla całej gospodarki. Jak podkreśla ministerstwo, wpisywałoby się to w działania podejmowane na rzecz rozwoju i zwiększenia dostępności transportu. Jednocześnie resort finansów zwraca uwagę na fakt, że przepisy dotyczące podatku VAT są objęte zakresem prawa unijnego. Odstępstwa od zasad wynikających z dyrektywy VAT możliwe są jedynie na podstawie derogacji, które w wyjątkowych sytuacjach mogą być przyznane państwom członkowskim. - Resort finansów przygotowuje wniosek o derogację, w trybie art. 395 dyrektywy VAT, w celu upoważnienia Polski do stosowania odstępstwa polegającego na stosowaniu stawki w wysokości 0% dla usług lądowego transportu pasażerskiego -  deklaruje Jan Sarnowski, przypominając, że obecnie procedowany jest wniosek ws. zerowego VAT-u dla publikacji książkowych i prasowych.

Jak długo trzeba czekać? 

Trzeba mieć świadomość, że na wspomnianą derogację trzeba będzie poczekać. – Przed oficjalnym przekazaniem wniosku do Komisji Europejskiej konieczne jest uzgodnienie jego ostatecznej treści oraz uzyskanie aprobaty Komitetu do Spraw Europejskich i Rady Ministrów. Taki wniosek musi również zawierać argumentację wykazującą i uzasadniającą spełnienie ściśle określonych warunków do przyznania odstępstwa od przepisów dyrektywy VAT - informuje podsekretarz stanu. Następnie Komisja Europejska będzie miała aż osiem miesięcy na wydanie rozstrzygnięcia. Dopiero po tym czasie, ewentualnym uzyskaniu zgody Komisji Europejskiej i przyjęciu przez Radę decyzji derogacyjnej mogą zostać wszczęte prace legislacyjne w zakresie zmiany przepisów ustawy o VAT. Ministerstwo Finansów studzi entuzjazm, ale przypomina, że obecnie przedsiębiorstwa komunikacyjne mogą korzystać z rozwiązań przewidzianych w tarczach antykryzysowych. Owe tarcze zawierają określone rozwiązania w zakresie podatków.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Tagi:
Powiązane