Ważne. Wybory prezydenckie nie rozpoczną się o godzinie 7 we wszystkich lokalach. Dlaczego i gdzie?

Autor Alicja Guz - 26 Czerwca 2020
flaga polskaŹródło: Pixabay

W niedzielę 28 czerwca odbędą się wybory prezydenckie. Większość komisji wyborczych będzie pracowała od godziny 7 do 21. Jednak nie wszystkie. Te komisje wyborcze, które zorganizowane są w tzw. placówkach zamkniętych, pracę rozpoczną godzinę później. Takimi miejscami są m.in. wszystkie szpitale na terenie Warszawy.

Wybory prezydenckie 2020

W niedzielę 28 czerwca odbędą się w Polsce wybory prezydenckie 2020. Komisje wyborcze, w których wyborcy będą mogli oddać głos na swojego kandydata, będą otwarte od godziny 7 do godziny 21. Są jednak miejsca, w których głosowanie rozpocznie się godzinę później.

Komisje wyborcze w tzw. placówkach zamkniętych

Zgodnie z obowiązującym prawem wszystkie komisje wyborcze powołane w tzw. placówkach zamkniętych swoją pracę rozpoczną o godzinie 8. Takimi placówkami są między innymi szpitale i Domy Pomocy Społecznej. Wyjątkiem od tej zasady jest areszt śledczy. Informację tę potwierdził nam Urząd Dzielnicy Praga-Południe. - We wszystkich komisjach, które, znajdują się w tak zwanych placówkach zamkniętych, wybory zaczynają się godzinę później - powiedział Andrzej Opala z Urzędu Dzielnicy Praga-Południe. - To nie jest decyzja jednorazowa. Takie jest obowiązujące prawo - dodał.

Dlaczego w szpitalach przesunięto głosowanie?

Przyczyna przesunięcia głosowania o godzinę w komisjach wyborczych powstałych m.in. w szpitalach jest bardzo prosta i racjonalna. Chodzi o to, że rano odbywają się jeszcze badania pacjentów, śniadania i obchody lekarskie. Rozpoczęcie wyborów o godzinie 7 zaburzyłoby codzienną pracę w tzw. placówkach zamkniętych. Przykładem szpitala, w którym pacjenci będą mogli zagłosować godzinę później niż w innych komisjach wyborczych, jest Wojskowy Instytut Medyczny przy ulicy Szaserów na warszawskim Grochowie.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News