Wybory 2020. Uwaga, niedługo mija ważny termin dla wszystkich Polaków

Autor Alicja Guz - 12 Czerwca 2020
urna wyborczaŹródło: fot. Piotr Molecki / East News Warszawa, 21.10.2018

Osoby, które podczas wyborów prezydenckich 28 czerwca będą przebywały poza swoim stałym miejscem zamieszkania, a więc i poza swoim obwodem wyborczym, również mogą wziąć udział w głosowaniu. Wystarczy, że wcześniej dopiszą się do spisu wyborców. We wtorek 23 czerwca upływa termin składania wniosków.

Udział w wyborach poza stałym miejscem zamieszkania

Każdy wyborca może oddać głos na swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Osoby, które w dniu wyborów 28 czerwca będą przebywały poza swoim stałym miejscem zamieszkania, również mogą wziąć udział w głosowaniu. Wystarczy, że wcześniej dopiszą się do spisu wyborców. - Każdy wyborca może głosować w wybranym przez siebie obwodzie głosowania na obszarze gminy, w której stale zamieszkuje lub w której będzie czasowo przebywał w dniu wyborów - jeżeli dopisze się do spisu wyborców. Dotyczy to także osób bez stałego zameldowania - przypomniał Urząd m.st. Warszawy.

Jak wpisać się na listę wyborców?

Wypełniony wniosek o dopisanie do spisu wyborców trzeba złożyć najpóźniej 5 dni przed wyborami. Wniosek składa się w Delegaturze Biura Administracji i Spraw Obywatelskich, w dzielnicy, w której chce się głosować. - Można to zrobić osobiście lub przekazać za pośrednictwem innej osoby, poczty lub kuriera np. do biura podawczego urzędu - poinformowała Karolina Gałecka, rzecznik prasowy Urzędu m.st. Warszawy. - Wniosek można również przesłać w formie elektronicznej za pośrednictwem platformy ePUAP - dodała.

O czym należy pamiętać?

Podczas składania wniosku o dopisanie do listy wyborców należy pamiętać, że datą złożenia wniosku jest data wpłynięcia wniosku do urzędu, a nie data jego nadania np. za pomocą poczty czy kuriera. Z kolei w przypadku składania wniosku drogą elektroniczną, trzeba mieć na uwadze, że ważne są tylko wnioski podpisane podpisem użytkownika, posiadającego profil zaufany platformy ePUAP lub kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Niedopuszczalne jest więc przesyłanie dokumentów w formie kserokopii lub skanu za pośrednictwem faksu lub poczty elektronicznej. Co ważne, po dopisaniu się do spisu wyborców w wybranej dzielnicy, wyborca zostanie skreślony ze spisu wyborców w obwodzie głosowania właściwym dla miejsca jego stałego zamieszkania.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News