wawainfo.pl
Pilne

wawainfo.pl

Pilny komunikat wodociągów. Dodają podchloryn sodu do wody. Badania wykryły bakterie coli

20 Listopada 2020

Autor tekstu:

Mateusz Dolak

Udostępnij:

W próbce wody pobranej ze stacji uzdatniania w Osiecku (mazowieckie, powiat otwocki) na początku listopada wykryto bakterie coli. W związku z tym, do wody dodawany będzie podchloryn sodu, który ma ją odkazić. Na stronie gminy pojawił się kom

Bakterie coli w wodzie

Bakterie coli znajdowały się w próbce pobranej 2 listopada. Wodociągi nie zdecydowały się zamykać ujęcia. W zamian za to rozpoczęto dozowanie podchlorynu sody do wody.

- Podchloryn będzie dodawany w takiej ilości, aby nie przekroczyć dopuszczalnej wartości chloru w wodzie przeznaczonej do spożycia. W trakcie dozowania woda będzie na bieżąco badana przez Laboratorium - czytamy w komunikacie z 5 listopada.

Badanie wody

20 listopada na stronie gminy Osieck pojawił się kolejny komunikat do mieszkańców.

W międzyczasie dwa niezależne laboratoria pobrały próbki do dwóch niezależnych badań. - Wykonane na podstawie próbek pobranych w dniach 5 i 9 listopada nie wykazały obecności żadnych bakterii - brzmi umieszczona informacja.

Dozowanie sodu zostanie utrzymane do soboty (21 listopada).

Dalsze kroki

Gmina informuje, że 30 listopada ma odbyć się kolejne badania. Od jego wyniku zależało będzie jakie dalsze kroki zostaną podjęte.

- W przypadku stwierdzenia nieobecności bakterii woda nie będzie dalej chlorowana, natomiast jeśli bakterie znowu się pojawią, wznowimy dozowanie podchlorynu sodu - podaje gmina Osieck.

Czym jest podchloryn sodu?

Podchloryn sodu (NaOCl) to sól sodowa kwasu podchlorawego. Jest to nieorganiczny związek chemiczny stosowany do dezynfekcji zawierający chlor. To substancja biobójcza, która skutecznie usuwa wirusy. Podchlorynu sodu używa się do odkażania wody basenowej czy do celów stomatologicznych - przepłukiwania kanałów zębowych.

Podchloryn sodu o wysokim stężeniu aktywnego chloru np. 16 procent stosuje się do produkcji środków chemicznych do sprzątania. Te sprawdzą się w pomieszczeniach użytku publicznego (toalety, baseny, łaźnie), a także do dezynfekcji poszczególnych urządzeń (armatura sanitarna, muszle klozetowe, pisuary, sprzęty sanitarne).

Informacja zamieszona na stronie Urzędu Gminy Osieck

Podobne artykuły

Mazowsze

Mazowsze. Zahaczył o przyczepę, wpadł w poślizg i dachował

Czytaj więcej >

Mazowsze

Józefosław. Aż 20 zgłoszeń po silnej ulewie

Czytaj więcej >
Nad całym Mazowszem przeszły silne burze z intensywnymi opadami i porywistym wiatrem

Mazowsze

Burze nad Polską: 588 interwencji straży pożarnej na Mazowszu

Czytaj więcej >
Wypadek

Mazowsze

Samochód uderzył w drzewo. Jedna osoba nie żyje

Czytaj więcej >
Facebook/Policja Wyszków

Mazowsze

Tragiczny wypadek pod Wyszkowem. Mężczyzna spadł z ciągnika. Wpadł pod koła, nie żyje

Czytaj więcej >
Facebook/Ochotnicza Straż Pożarna - Ratownictwo Wodne

Mazowsze

Wypadek na trasie S7. Zablokowana droga w kierunku Gdańska

Czytaj więcej >