Pilny komunikat wodociągów. Dodają podchloryn sodu do wody. Badania wykryły bakterie coli

Autor Mateusz Dolak - 20 Listopada 2020
PilneŹródło: wawainfo.pl

W próbce wody pobranej ze stacji uzdatniania w Osiecku (mazowieckie, powiat otwocki) na początku listopada wykryto bakterie coli. W związku z tym, do wody dodawany będzie podchloryn sodu, który ma ją odkazić. Na stronie gminy pojawił się komunikat w tej sprawie.

Bakterie coli w wodzie

Bakterie coli znajdowały się w próbce pobranej 2 listopada. Wodociągi nie zdecydowały się zamykać ujęcia. W zamian za to rozpoczęto dozowanie podchlorynu sody do wody.

- Podchloryn będzie dodawany w takiej ilości, aby nie przekroczyć dopuszczalnej wartości chloru w wodzie przeznaczonej do spożycia. W trakcie dozowania woda będzie na bieżąco badana przez Laboratorium - czytamy w komunikacie z 5 listopada.

Badanie wody

20 listopada na stronie gminy Osieck pojawił się kolejny komunikat do mieszkańców.

W międzyczasie dwa niezależne laboratoria pobrały próbki do dwóch niezależnych badań. - Wykonane na podstawie próbek pobranych w dniach 5 i 9 listopada nie wykazały obecności żadnych bakterii - brzmi umieszczona informacja.

Dozowanie sodu zostanie utrzymane do soboty (21 listopada).

Dalsze kroki

Gmina informuje, że 30 listopada ma odbyć się kolejne badania. Od jego wyniku zależało będzie jakie dalsze kroki zostaną podjęte.

- W przypadku stwierdzenia nieobecności bakterii woda nie będzie dalej chlorowana, natomiast jeśli bakterie znowu się pojawią, wznowimy dozowanie podchlorynu sodu - podaje gmina Osieck.

Czym jest podchloryn sodu?

Podchloryn sodu (NaOCl) to sól sodowa kwasu podchlorawego. Jest to nieorganiczny związek chemiczny stosowany do dezynfekcji zawierający chlor. To substancja biobójcza, która skutecznie usuwa wirusy. Podchlorynu sodu używa się do odkażania wody basenowej czy do celów stomatologicznych - przepłukiwania kanałów zębowych.

Podchloryn sodu o wysokim stężeniu aktywnego chloru np. 16 procent stosuje się do produkcji środków chemicznych do sprzątania. Te sprawdzą się w pomieszczeniach użytku publicznego (toalety, baseny, łaźnie), a także do dezynfekcji poszczególnych urządzeń (armatura sanitarna, muszle klozetowe, pisuary, sprzęty sanitarne).

Informacja wodociągi OsieckInformacja zamieszona na stronie Urzędu Gminy Osieck

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News