Ścieki znów wleciały do Wisły. Władze się tłumaczą, mieszkańcy są oburzeni

Autor Karolina Kraushar - 23 Czerwca 2020
Nieczystości wyciekły do Wisły. Wszystko przez obfite opady deszczuŹródło: Pixabay

Z kolektora przy ulicy Farysa na warszawskich Młocinach do Wisły wyciekły ścieki. O sytuacji poinformował mieszkaniec Bielan. Rzecznik Wód Polskich potwierdził, że w Wiśle znalazły się nieczystości. Jednak jak powiedział nam rzecznik Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie, do Wisły została odprowadzona deszczówka. Woda płynęła rurami kanalizacyjnymi, a to mogło spowodować pojawienie się zanieczyszczeń w rzece.

Wyciek do Wisły

O sprawie poinformował prezes Wód Polskich, który po zgłoszeniach od mieszkańców Warszawy udał się na miejsce. - W nocy kolektorem burzowym leciały ścieki komunalne - mówił podczas wystąpienia na kolektorze Przemysław Daca. Stwierdził, że zanieczyszczeń było tak dużo, że nie mieściły się w kolektorze i leciały terenem zielonym należącym do obszaru Natura 2000. Cały obszar zaścielony był odpadami komunalnymi - głównie papierem toaletowym. Podczas konferencji prezes przyznał, że MPWIK może zrzucać ścieki do Wisły, ale nie może robić tego częściej niż 10 razy w roku.

Wyciek do Wisły był kontrolowany

O obecność nieczystości w rzece zapytaliśmy rzecznika Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie. - To nie była awaria, ani wyciek ścieków. W ostatnich dniach mieliśmy do czynienia z nawalnymi deszczami, w takich przypadkach duże ilości wody deszczowej odprowadzane są sieciami kanalizacyjnymi do Wisły. Jest to zgodna z prawem procedura i w pełni kontrolowany zrzut wody - tłumaczy Marek Smółka z MPWiK w Warszawie. - Jeśli w przyszłości ponownie dojdzie do obfitych opadów również zrzucimy nadmiar wody sieciami kanalizacyjnymi do Wisły. Oczywiście w związku z tym, że woda transportowana jest sieciami kanalizacyjnymi może dojść do przemieszczenia się nieczystości - dodaje Marek Smółka.

Konieczne jest zabezpieczenie.

Co o przedostawaniu się nieczystości do rzeki sądzą Wody Polskie? - Konieczne jest zabezpieczenie, które nie dopuści do ponownego zanieczyszczenia środowiska. Potrzebny jest realny program, który uniemożliwi przedostawanie się ścieków do Wisły - powiedział Sergiusz Kieruzel z Wód Polskich.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News