wawainfo.pl
Warszawa dostała dwa respiratory

PAWEL DABROWSKI/AGENCJA SE/East News

Warszawa poprosiła o 53 respiratory. Dostała dwa, w tym tylko jeden działający

17 Listopada 2020

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

Wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska podała do wiadomości publicznej niepokojące dane dotyczące dostaw sprzętu do stołecznych szpitali. Z ponad 50 zamówionych przez miasto respiratorów ARM przesłała zaledwie dwa, z czego jeden wciąż czeka

Do Warszawy przekazano respiratory

Władze Warszawy przekazały w poniedziałek wiadomości, które stawiają rząd w niekorzystnym świetle. "Mimo zapewnień rządu, że dysponuje niezbędnym sprzętem medycznym i środkami do zapobiegania epidemii koronawirusa, w minionym tygodniu do miejskich szpitali trafiły tylko dwa respiratory.

Jedno z urządzeń nie może zostać uruchomione, ponieważ placówka nadal czeka na przyjazd firmy serwisowej" - czytamy na stronie urzędu miasta.

W podobnym tonie wypowiedziała się wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska, wskazując na niewywiązywanie się Agencji Rezerw Materiałowych - odpowiedzialnej za dostarczenie brakującego sprzętu do szpitali - ze swoich obowiązków.

ARM nie odpowiada na zapotrzebowanie miasta

"Dla przypomnienia - w związku z apelem władz państwowych o zgłaszanie przez podmioty medyczne zapotrzebowania na sprzęt niezbędny do walki z COVID-19, władze Warszawy zwróciły się do Ministra Zdrowia oraz wojewody mazowieckiego o wyposażenie miejskich szpitali w najpotrzebniejszy sprzęt" - tłumaczy kulisy sytuacji urząd miasta.

Lista sprzętu potrzebnego miastu, którą zgłoszona do ARM, obejmowała - jak dowiadujemy się ze strony urzędu miasta - 53 respiratory, 67 urządzeń do wysokoprzepływowej tlenoterapii, 180 kardiomonitorów z 11 centralami monitorującymi, 141 pomp infuzyjnych, 277 pulsoksymetrów, 233 dozowniki tlenu z nawilżaczami, 54 butle z tlenem, 50 łóżek szpitalnych z materacami przeciwodleżynowymi, 63 koncentratory tlenu.

Tymczasem do Warszawy dotarły tylko wspomniane dwa respiratory, z których w dodatku jeden wciąż czeka na serwisanta, który być może będzie w stanie go uruchomić.

ARM komentuje wiadomość Kaznowskiej

Agencja Rezerw Materiałowych nie straciła jednak rezonu. "Szanowna Pani Wiceprezydent, respiratory i kardiomonitory dojechały już do wojewody - tam gdzie Państwo składaliście wniosek. Zapewne jutro trafią do szpitali wraz z pozostałym udostępnionym przez ARM sprzętem" - napisała ARM na Twitterze, nie precyzując jednak, czy wywiąże się z całości zamówienia.

Wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska nie ustępuje. "Niektóre szpitale składały zamówienia wiele tygodni temu. Bezskutecznie. 9.11. złożyliśmy ponowne wnioski. Niezwłocznie powiadomię o fakcie dostarczenia sprzętu do szpitali i podziękuję za każdą dostarczoną i podłączoną sztukę" - czytamy w odpowiedzi Kaznowskiej na wpis ARM.

Szpital tymczasowy na Stadionie Narodowym

Przypomnijmy, że Agencja Rezerw Materiałowych odpowiada także za dostarczanie sprzętu do szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym. Do zadań ARM należy wspieranie państwa w sytuacjach kryzysowych takich jak trwająca właśnie epidemia koronawirusa.

ARM gromadzi rezerwy żywności, paliwa, materiałów budowlanych czy leków i sprzętu medycznego, które wykorzystywane są tylko w sytuacjach awaryjnych. Z taką sytuacją mamy do czynienia aktualnie, gdy na Stadion Narodowy trafiają z ARM łóżka dla pacjentów z koronawirusem

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Podobne artykuły

Policja prosi o pomoc

Wiadomości

Kradzież sprzętu medycznego dla niemowląt z wadami słuchu. Policja prosi o pomoc przy odnalezieniu sprawców

Czytaj więcej >
Stołeczne WOPR

Wiadomości

Tragedia na kąpielisku w Zielonce. Tonącego nie udało się uratować

Czytaj więcej >
Jan BIELECKI/East News - zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Wypadek na plaży w Nieporęcie. Trwa akcja ratunkowa

Czytaj więcej >
wawainfo.pl

Wiadomości

Nie żyje mężczyzna reanimowany przez służby na plaży w Nieporęcie

Czytaj więcej >
Straż pożarna w Skysawa

Wiadomości

Tłum strażaków pod wieżowcem Skysawa na Świętokrzyskiej. Czy sprawa jest poważna?

Czytaj więcej >

Wiadomości

Rowerzystka wjechała prosto pod pociąg. Nie żyje

Czytaj więcej >