Czy Warszawa zamiast narodowej kwarantanny znajdzie się w czarnej strefie? Nowe dane dają jasną odpowiedź

Autor Kamil Matuszak - 12 Listopada 2020
Warszawa w czarnej strefie?Źródło: unsplash.com/@enginakyurt

Dużo mówi się ostatnio o narodowej kwarantannie, która pozwoli na ograniczenie nowych przypadków koronawirusa. Co jeśli, do stref zielonej, żółtej i czerwonej dołączy również czarna? Czy Warszawa oraz całe Mazowsze do niej trafią?

Właściciel mieszkania spalonego podczas marszu zabrał głos. Mocne słowa w kierunku narodowcówWłaściciel mieszkania spalonego podczas marszu zabrał głos. Mocne słowa w kierunku narodowcówCzytaj dalej

Czy Polska znajdzie się w narodowej kwarantannie?

W ubiegłym tygodniu podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki przedstawiał pomysł na narodową kwarantannę, która miałaby pomóc w walce z pandemią. Miałaby ona zostać wprowadzona w ciągu kilku lub kilkunastu najbliższych dni, wszystko zależy od liczby nowych zakażeń i współczynnika - aby rząd podjął kolejne kroki, ogólnopolskie wskaźnik musiałby przekroczyć tygodniową średnią 70 zakażeń na 100 000 mieszkańców.

Czarna strefa zamiast kwarantanny?

Pojawiła się jednak propozycja, aby zamiast kwarantanny całego kraju, wprowadzić kolejną grupę ograniczeń, która miałaby obejmować powiaty, które przekroczą ustalony wskaźnik. Do stref zielonej, żółtej oraz czerwonej dołączyłaby także czarna.

Pierwotna dzienny wskaźnik nowych zachorowań na poziomie 27-29 tys. miał powodować wprowadzenie w życie ogólnopolskiego lockdownu. Przez ostatni dni nie zbliżyliśmy się do tej granicy, co nie oznacza, że jest lepiej. W kraju są miejsca, które wyraźnie przekraczają zaproponowany współczynnik.

Dzisiaj grzeje:
1.Właściciel mieszkania spalonego podczas marszu zabrał głos. Mocne słowa w kierunku narodowców
2. Jest decyzja ws. lockdownu Polski. Mateusz Morawiecki ogłosił, ważna wiadomość ws. wyjazdów
3. Reporter ranny podczas marszu. Tomasz Gutry został postrzelony

Wiele powiatów kwalifikuje się do czarnej strefy

Są w naszym kraju powiaty oraz województwa, które przekroczyły już kilka tygodni temu wskaźnik 70 zachorowań na 100 000 mieszkańców. W wielu nadal się utrzymuje, a do nich dołączają kolejne. Są wśród nich np.: Kraków, Poznań, Katowice, Rzeszów, a także powiaty: Wrocławski, Raciborski oraz Częstochowski.

Czy Warszawa i Mazowsze znajdą się w czarnej strefie?

Skąd bierze się pomysł zastąpienia kwarantanny narodowej czarnymi strefami? Bazuje on na wypowiedzi Mateusza Morawieckiego, a także danych przekazanych w ubiegłym tygodniu przez rzecznika prasowego rządu Piotra Müllera.

Informacje na temat obecnych zachorowań oraz wskaźników wojewódzkich i powiatowych dostarczają co tydzień Piotr Tarnowski wraz z Michałem Rogalskim, którzy w czwartki aktualizują dane.

Demonstranci zdemolowali okolice Empiku i starli się z policją na trasie Marszu Niepodległości 2020Demonstranci zdemolowali okolice Empiku i starli się z policją na trasie Marszu Niepodległości 2020Czytaj dalej

Co w takim razie z Warszawą oraz powiatami województwa mazowieckiego? Powiat Miasta Stołecznego Warszawa znalazłby się w czarnej strefie ze wskaźnikiem 87,2. Tak samo jest w przypadku powiatów: sokołowskiego (105,5), wołomińskiego (77,8), otwockiego (71) oraz płońskiego (71). Średnia dla Mazowsza to w tej chwili 40,5.

Co to oznacza dla mieszkańców?

Jakie obostrzenia mogłyby pojawić się po wprowadzeniu czarnej strefy? Mogą to być m.in.: nakaz pracy zdalnej, zakaz przemieszczania się oraz zgromadzeń, zamknięcie wszystkich szkół i przedszkoli, czy zamknięcie dużego sektora gospodarki.

Na decyzję rządu musimy jeszcze poczekać. Czy czarne strefy to dobre rozwiązanie? Co myślicie o tym pomyśle?

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Jasnowidz Jackowski wysyła ostrzeżenie. Najnowsza przepowiednia zapowiada koniec, zostało niewiele czasuJasnowidz Jackowski wysyła ostrzeżenie. Najnowsza przepowiednia zapowiada koniec, zostało niewiele czasuCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Awaria w elektrowni atomowej na Białorusi. Media donoszą o wybuchu w kompleksie
  2. Wstrząsające nagranie. Rowerzysta był bez szans
  3. Demonstranci zdemolowali okolice Empiku i starli się z policją na trasie Marszu Niepodległości 2020
  4. Jasnowidz Jackowski wysyła ostrzeżenie. Najnowsza przepowiednia zapowiada koniec, zostało niewiele czasu
  5. Kordony policji otoczyły okolice szpitala. Demonstranci rzucają kamieniami i butelkami
  6. IKEA zakazała pracownikom noszenia symboli strajku kobiet? Tak, to prawda
  7. Sensacja w polskiej kadrze skoczków. W naszej drużynie wyrasta nowy lider, pokonał Stocha i Kubackiego

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News