wawainfo.pl > Wiadomości > Taryfa G11 – kto najbardziej na niej skorzysta?
Grupa Iberion
Grupa Iberion 29.05.2023 15:00

Taryfa G11 – kto najbardziej na niej skorzysta?

None
Materiały promocyjne

Przeprowadzka do nowego domu lub mieszkania wiąże się z wieloma formalnościami. Jedną z nich jest wybór taryfy prądu. To ważne, by dobrze to przemyśleć, ponieważ decydując się na konkretną taryfę, można zoptymalizować rachunki za prąd. W tym artykule dowiesz się, na czym dokładnie polega taryfa G11, jakie niesie za sobą korzyści i kto szczególnie powinien się na nią zdecydować. Sprawdź, czy zaliczasz się do tej grupy!

Taryfa prądu G11 – najpopularniejsza, ale czy jedyna?

Taryfa prądu, czyli plan cenowy, wedle którego płacisz za każdą zużytą kilowatogodzinę, to obowiązkowy punkt na liście formalności do załatwienia po zamieszkaniu w nowym miejscu. Domyślną i najpopularniejszą w Polsce jest taryfa G11. Co kryje się pod tym trzyznakowym kodem?

Otóż G to litera, którą są oznaczone wszystkie taryfy dla gospodarstw domowych. Pierwsza cyfra 1 mówi nam o tym, że maksymalna moc umowna to 40 kilowatów. Oznacza to, że do zasilenia naszych urządzeń elektrycznych możemy wykorzystać nie więcej niż wskazaną ilość mocy. Druga cyfra 1 oznacza jedną strefę rozliczeniową. Za każdą kilowatogodzinę zapłacimy tyle samo niezależnie od tego, czy z prądu korzystamy rano, czy wieczorem. Przez całą dobę obowiązuje niezmiennie jedna stawka.

Dla lepszego zrozumienia i przekonania się, czy skorzystasz na taryfie G11, w kilku słowach wyjaśnimy, jakie inne taryfy masz do wyboru. Są to taryfy G12 i G12w. Obie są dwustrefowe, na co wskazują cyfry „2” w ich kodzie. Tutaj inna stawka za kilowatogodzinę obowiązuje w godzinach szczytu, a inna poza nim. Zazwyczaj taniej jest przez całą noc – w godz. od 22.00 do 6.00 – oraz krótko w ciągu dnia – w godz. od 13.00 do 15.00. Taryfa G12w ma jeszcze dodatkową małą literę „w”. Oznacza to, że w tej taryfie taniej jest również przez cały weekend, czyli od godz. 22.00 w piątek do godz. 6.00 w poniedziałek.

Więcej na temat taryf pisze E.ON Polska – sprawdź!

cayley-nossiter-lo3iul-wgme-unsplash.jpg

Dla kogo najlepiej się sprawdzi taryfa G11?

Wiesz już, czym dokładnie jest taryfa G11, to teraz czas odpowiedzieć na tytułowe pytanie, czyli dla kogo będzie ona najlepsza, kto najbardziej na niej skorzysta? Przede wszystkim osoby, które nie są w stanie wskazać konkretnych godzin wzmożonego zużycia energii elektrycznej. Co to oznacza w praktyce? Raz włączają urządzenia AGD i RTV rano, innym razem po południu czy wieczorem. Jako że w G11 obowiązuje stała stawka, to nie trzeba się w ogóle zastanawiać nad porą włączenia piekarnika, pralki, zmywarki czy odkurzacza. Nie ma potrzeby dostosowywania się do wskazanych przedziałów czasowych ani zmieniania swojego stylu życia. Panuje tutaj pełna dowolność i swoboda.

Masz wątpliwości? Sprawdź, w jakich godzinach pobierasz najwięcej prądu

Przed podjęciem decyzji o wyborze taryfy prądu nic nie stoi na przeszkodzie, by spróbować ustalić, w jakich rzeczywiście godzinach zużywasz najwięcej energii elektrycznej. Jak to zrobić? Wystarczy przez siedem następujących po sobie dni w tygodni (nie tylko dni roboczych, ale również przez cały weekend) regularnie weryfikować licznik prądu. Zapisuj stan licznika codziennie w godz. 6.00, 13.00, 15.00 i 22.00. Pilnuj, by były to właśnie te godziny, bo nie są one wcale przypadkowe – w tych porach następuje zmiana stref rozliczeniowych.

Na koniec jeszcze przemnóż zebrane wartości przez stawki za 1 kilowatogodzinę dla każdej z taryf i wszystko będzie jasne. Jeśli okaże się, że w ciągu doby mniej więcej równomiernie korzystasz z energii elektrycznej, wówczas idealnie sprawdzi się taryfa G11.

G11 a jednoosobowa działalność gospodarcza w domu – czy trzeba wybrać inną taryfę?

Adres zamieszkania często jest również adresem, pod którym jest zarejestrowana jednoosobowa działalność gospodarcza. Czy w takiej sytuacji już nie można się rozliczać zgodnie z taryfą G11? Można, ale trzeba pamiętać o istotnym warunku. Niedopuszczalne jest przyjmowanie klientów w domu.

W ramach ciekawostki warto wspomnieć, że taryfa G11 jest dozwolona również w przypadku domów dziecka, hospicjów i domów opieki społecznej, akademików i hoteli robotniczych, plebanii czy domków letniskowych.

Jak i kiedy możesz zmienić taryfę prądu w ciągu roku?

Na koniec jeszcze chcemy wyjaśnić jedną kwestię. Mianowicie chodzi o ewentualną zmianę taryfy prądu w ciągu roku. Może się okazać, że po pewnym czasie, związanym na przykład ze zmianą charakteru pracy czy nawyków, bardziej opłaci się inna taryfa – na przykład już nie G12w, ale G11. Jak najbardziej dopuszcza się taką zmianę. Musisz jednak mieć świadomość, że możesz to zrobić raz na 12 miesięcy. Z tego tytułu też nie powinieneś ponosić żadnych dodatkowych kosztów. Wystarczy, że podpiszesz aneks do swojej dotychczasowej umowy ze sprzedawcą prądu.

Podsumowując, wybór odpowiedniej taryfy prądu jest kwestią indywidualną i warto ją dobrze przemyśleć. Sprawdź, z jakich energochłonnych urządzeń korzystasz i kiedy najczęściej to robisz. Czy chcesz mieć pełną swobodę, czy może trzymać się narzuconych godzin pozaszczytowych? Zastanów się!

 

Artykuł sponsorowany

Tagi: elektrownia